možnosti načas. Svedčí o tom 61 sťažností doručených na Ústavný súd SR, ktoré sa týkajú opätovného porušenia základného práva občanov na konanie bez zbytočných prieťahov. Niektoré súdy aj napriek tomu, že ústavný súd konštatoval porušenie práva a prikázal im konať, jeho rozhodnutie ignorujú.
Ako uviedol včera v Košiciach predseda Ústavného súdu Ján Mazák, najčastejšie nerešpektujú nález a rozhodnutie ústavného súdu okresné súdy. Ako príklad použil opätovnú sťažnosť na Okresný súd v Žiline, ktorý mal tohto roku zaplatiť 50 000 SK ako primerané finančné zadosťučinenie a trovy konania, napriek tomu vo veci nekonal. "V takomto prípade neostáva občanovi nič iné, len sa obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Ústavný súd totiž vyčerpal svoje právomoci a nemá ďalšiu možnosť v rámci kompetencií túto vec ovplyvniť."
Mazák je súčasným stavom znepokojený a považuje ho za alarmujúci. Slovensku v tejto oblasti patrí nelichotivý prím. Podľa jeho vyjadrenia Európsky súd pre ľudské práva nemá doteraz skúsenosti z iných krajín, v ktorých by ústavný súd vyriekol rozhodnutie a všeobecný súd by naďalej nekonal. "Nie som si istý, ako Štrasburg zareaguje. Netrúfnem si to ani odhadnúť," zdôraznil predseda ústavného súdu.
Východisko vidí v zodpovednejšom plnení povinností zo strany sudcov. "Sudca je ústavný činiteľ, ktorý zložil sľub. Keď napríklad povie, že stratil spis a preto nekonal, je to smiešne. Keď sudca nevidí za spisom človeka, ale len vec, keď berie rozhodnutie ústavného súdu ako zásah do svojej nezávislosti, nemal by byť sudcom," dodal Mazák.
Podľa jeho názoru, sudcovia, ktorí nevedia konať bez zbytočných prieťahov, zbytočne traumatizujú seba i účastníkov konania a nemali by nosiť sudcovský talár.
Mikuláš JESENSKÝ
Autor: ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.