tom jeho rodinný príslušník, ktorý si neželal byť menovaný. Stále sa vraj nachádza na území Gruzínska
Niektoré nemecké televízne stanice predtým informovali o tom, že do Baden-Badenu prileteli dve neznáme lietadlá a v jednom z nich sa mal údajne nachádzať E. Ševardnadze. Jeho prílet do nemeckého Baden-Badenu okrem rodiny poprelo aj nemecké ministerstvo vnútra. Bývalému gruzínskemu prezidentovi ponúkli azyl v Nemecku už v nedeľu s odvolaním sa na jeho pozitívnu úlohu, ktorú zohral ako niekdajší sovietsky minister zahraničných vecí pri znovuzjednotení Nemecka v roku 1990.
Prioritou v Gruzínsku po odstúpení Ševardnadzeho odstúpení sú slobodné a spravodlivé voľby - parlamentné aj prezidentské, ktoré sa uskutočnia v súlade s ústavou priebehu 45 dní. Vyhlásila to včera v televíznom prejave dočasná gruzínska prezidentka Nino Burdžanadzeová. Zároveň poďakovala ozbrojeným zložkám za ich podporu a dodala, že teraz je dôležité obnoviť poriadok v uliciach. Gruzínska zahraničná politika sa podľa Burdžanadzeovej meniť nebude a jej hlavnými cieľmi zostávajú vstup do NATO a Európskej únie.
Prezident Ševardnadze odstúpil v nedeľu z funkcie po troch týždňoch demonštrácií za veľkého jasotu svojich odporcov, ktorí sa zhromaždili v hlavnom meste Tbilisi. Ševardnadze zdôraznil, že odstúpil po nátlaku. Pozorovatelia ale tvrdia, že ako prezident stratil väčšinu podpory kvôli prehlbujúcej sa ekonomickej kríze a korupcii.
Protesty odštartovali parlamentné voľby 2. novembra, ktoré boli podľa opozície sfalšované. Horúcim kandidátom na post prezidenta je opozičný líder Michail Saakašvili, ktorý je považovaný za nacionalistu, čo podľa analytikov môže zosilniť tlak na odtrhnutie niektorých území s väčšinou arménskeho obyvateľstva. Adžarská republika, ktorá je autonómnou súčasťou Gruzínska, už v reakcii na Ševardnadzeho rezignáciu vyhlásila výnimočný stav.
Mnohí svetoví politici ocenili Ševardnadzeho odstúpenie ako kľúčový krok pre pokojné odovzdanie moci. Podľa Európskej únie tento postup otvára cestu k obnove ústavného práva a poriadku v Gruzínsku. Americký minister zahraničných vecí Colin Powell vyjadril dočasnej prezidentke podporu a vyzval ju aj ďalších gruzínskych politikov, aby postupovali v súlade s ústavou. Washington zároveň označil Ševardnadzeho za významnú osobnosť gruzínskej histórie a blízkeho priateľa USA.
Spojené štáty poskytli v minulosti Gruzínsku stámilióny dolárov, a to hlavne pre úzke vzťahy s bývalým prezidentom. Washington znepokojovala situácia v Gruzínsku, pretože má strategickú polohu pri budovaní nového ropovodu z Kaspického mora. Táto krajina navyše získala nový význam pre americkú vládu kvôli globálnej vojne proti terorizmu a pri prenasledovaní príslušníkov siete al-Káida.
Noví gruzínski lídri naliehavo hľadajú finančnú pomoc a podľa nemenovaného ekonomického poradcu, blízkeho dočasnej prezidentke Burdžanadzeovej, Gruzínsko chce požiadať Washington o päť miliónov dolárov na nové voľby. USA uznali Nino Burdžanadzeovú za dočasnú prezidentku Gruzínska a ponúkli jej podporu.
Autor: Tbilisi/Berlín (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.