zadržanie poslanca v slovenskej histórii potvrdil riaditeľ Úradu špeciálneho prokurátora Ján Bernát.
Zadržaný bol aj vedúci úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Milan Mráz. Úplatok mal byť milión korún a podľa našich informácií sa chcel Karlin s Mrázom o peniaze rozdeliť.
Uplácať mala súkromná firma za to, že dostane od samosprávneho kraja zákazku za niekoľko miliónov korún. Jeden zdroj z ministerstva spravodlivosti včera večer naznačil, že na akcii sa podieľal policajný agent provokatér.
Polícia včera o prípade odmietla informovať s tým, že dnes ráno bude tlačová beseda. Prípad rieši vyšetrovateľ obzvlášť závažnej trestnej činnosti v Banskej Bystrici a dozoruje prokurátor z Nitry.
Polícia včera večer zbierala ďalšie dôkazy. Keďže ide o poslanca s imunitou, o prípadnom Karlinovom stíhaní musí rozhodnúť parlament a ešte predtým mandátny a imunitný výbor. Výbor zasadne dnes ráno o siedmej hodine. Od jeho rozhodnutia bude závisieť, či polícia poslanca prepustí. Zadržiavať ho môže 48 hodín, do dnešného rána bol Karlin v cele.
Predseda výboru Ľubomír Lintner z ANO včera nevedel, či bude výbor uznášaniaschopný, lebo dvaja poslanci sú na služobnej ceste v Čile.
Generálny prokurátor včera večer informoval o Karlinovom zatknutí predsedu parlamentu Pavla Hrušovského. Ten zatknutie nechcel komentovať.
V HZDS boli viacerí poslanci správou zaskočení a nechceli sa vyjadrovať. Podpredseda strany Sergej Kozlík: "Neviem na to zareagovať. Môžem to len zobrať na vedomie." Eva Antošová: "Bohužiaľ, alebo chvalabohu, neviem o tom. Som šokovaná." Ďalšia poslankyňa HZDS Diana Dubovská povedala, že vie príliš málo na to, aby sa vyjadrovala. Hovorca HZDS Igor Žvach povedal, že nepovažuje za rozumné hovoriť skôr, ako sa vec oficiálne potvrdí.
Gyula Bárdos z SMK: "Čo mám na to povedať? Je to smutné." On bude určite hlasovať za zbavenie imunity. Roman Vavrík z SDKÚ tvrdí, že prijímanie úplatkov je nezlučiteľné s akoukoľvek funkciou.
Karlín má 57 rokov, pôsobí v pôdohospodárskom výbore parlamentu a býva vo Veľkom Krtíši.
Ak dnes mandátový a imunitný výbor vydá súhlas na stíhanie, požiada prokurátor parlament o povolenie začať trestné stíhanie a hneď potom aj o povolenie umiestniť poslanca do väzby. Parlament to všetko musí stihnúť do 48 hodín. Ak nie, poslanec bude musieť byť prepustený.
Minister spravodlivosti si v boji proti korupcii veľa sľubuje od agentov provokatérov. Ich využitie sa v praxi zvyšuje, napriek tomu boli tento rok úspešní iba v 13 prípadoch. Daniel Lipšic priznal, že je to veľmi málo. Aj preto právomoci agentov vzrástli. Na pozore by sa mali mať najmä verejní činitelia. Agenti ich budú môcť priamo navádzať na spáchanie trestného činu. Umožňuje im to už prijatá novela Trestného poriadku. Polícia bude môcť vytvárať fiktívne kauzy, aby preverila verejných činiteľov, vrátanie poslancov a členov vlády. Oproti minulosti je to zásadný rozdiel. Ministerstvo tak chce preskúšať integritu ústavných činiteľov. Lipšic im odkázal, aby boli v strehu. Proti zneniu zákona sa už postavil aj šéf HZDS Vladimír Mečiar. Mečiar v relácia STV pred časom vyhlásil, že zákon robí zo všetkých poslancov potenciálnych zločincov. "Ak niekto neberie úplatky, nemá sa čoho obávať," tvrdí Lipšic.
* * *
Kto je Gabriel Karlin
Veterinárny lekár z Veľkého Krtíša Gabriel Karlin nastúpil do parlamentu ešte v minulom volebnom období za zosnulého Dušana Slobodníka. Voľbou Karlína, ktorému pri parlamentných voľbách v roku 1998 patrilo na kandidátke HZDS nezvoliteľné 150 miesto, chcelo hnutie posilniť zastúpenie Banskobystrického kraja.
Podľa výpisov z obchodného registra figurovalo v tom čase Karlinovo meno v šiestich firmách, ale ani jedna nemala nič spoločné s veterinárnym lekárstvom.
Do volieb 2002 išiel Karlin na 36. mieste kandidátky HZDS. Hnutie získalo práve 36 poslaneckých mandátov. V pléne parlamentu patril k menej nápadným poslancom, vystupoval len sporadicky.
Autor: mož, sp, rp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.