umelec, asi by na plátno vylial vedro hnedej farby a dielo by pomenoval - chronická hnačka. Prípadne - palácové výkaly.
Včerajšie veto zákona o dani z príjmov ale prekonáva všetkých viac ako 150, ktoré prezident za štyri a pol roka aktívnej činnosti spáchal. Kým bývalé vetá, ktorými torpédoval reformné zákony, sa aspoň dali obhajovať pomýlenými ekonomicko-politickými (komunistickými) názormi, útok na rovnú daň sa zdôvodniť nedá nijako. Ani najúchylnejší boľševik totiž nemôže ignorovať, že napadnutý zákon kompenzuje dopady predchádzajúceho opatrenia - zjednotenia DPH na 19 percent (schválené v júni, platné od januára). Konštrukcia celej daňovej reformy stojí na presune zaťaženia z priamych daní na nepriame - teda z daní z príjmov na daň z pridanej hodnoty. Zjednotenie sadzieb DPH, ktoré je už definitívne, prináša zvýšenie zaťaženia, a rovná daň by mala priniesť kompenzáciu. Preto Mikloš nestíhal hovoriť, že celá reforma je fiškálne (rozpočtovo) neutrálna - podľa výpočtov MF nezaplatíme v roku 2004 na daniach viac ani menej, ako v prípade, že by sa zmena vôbec nerobila. Ale - platí to iba vtedy, ak sa prijmú oba kroky. Ak zostane v platnosti iba zvýšenie DPH (ak NR SR veto neprelomí), daňové zaťaženie porastie.
Prezident Schuster a kolóna jeho poradcov tomu evidentne nerozumejú. Svedčia o tom "argumenty" typu "stredná príjmová vrstva, ktorá predstavuje tri štvrtiny (...) zamestnancov, nebude mať z fiškálne neutrálnej daňovej reformy výhodu". Nuž - ak nebude, tak len v prípade, že NR SR jeho veto neprelomí. DPH sa zjednotením sadzieb na 19% celkovo zvyšuje, či veto bude platiť, alebo nebude. Ak ho NR SR neprebije, polovičná "reforma" DPH priťaží všetkým (okrem 20-tisíc platcov paušálnej dane). Iný vtipný argument - "zvýšením nezdaniteľnej časti základu dane získa len 13% nízkopríjmových skupín zamestnancov". To je rozum - ak sa nezdaniteľná časť zvýši všetkým (až na dvojnásobok), ako tým môže získať iba 13 percent daňovníkov? Každému sa z daňového základu odčíta 80-tisíc, ale získa iba 13 percent. Toto s vážnou tvárou trvrdí slovenský prezident a ešte ho za to platíme. Geniálne. Nezmysel na nezmysel.
Iný dôvod - rovná daň "môže zapríčiniť vyššiu nezamestnanosť". Čo s tým? Schuster zakladá revolučnú teóriu - zníženie priamych daní nezamestnanosť zvyšuje. V histórii ekonomických vied toto netvrdil ešte nikto. Celá argumentačná báza vyzerá, akoby mu ju pripravoval niekto totálne vyšinutý. Schuster od začiatku do konca polemizuje s daňovou reformou ako celkom a úplne ignoruje fakt, že horšia časť - DPH - už schválená je. A zákon o dani z príjmov negatívne účinky len kompenzuje.
Už sme to viackrát napísali: Aj keby prezidentove výhrady za niečo stáli, aj tak mu neprislúcha hodnotiť vecnú stránku zákonov. Ústava hovorí jasne - o "zásadných opatreniach sociálnej a ekonomickej politiky" rozhoduje v zbore vláda. Právo veta je istým ústavným holdom hlave štátu a využívať by ho mala pri vážnom podozrení na kolíziu s ústavou, pri evidentnej chybe (protirečení) v zákone či rozpore s iným zákonom, prípadne ak má neprekonateľnú výhradu svedomia - napríklad prezidentovi katolíkovi nikto nebude vyčítať, ak nepodpíše nejaké interrupcie. Alebo prezidentovi liberálovi nikto nevytkne, ak vetuje ich zákaz. Svedomie je svedomie. A cirkus je cirkus - Schuster predvádza štyri roky to druhé. To, čo robí, je jednoducho nenormálne. Žiadna hlava štátu na zemeguli nenadužíva právo veta ako on. Zákon o dani z príjmov je iba korunou - jeho dôvody už nie sú iba nepatričné, ale absurdné.
Poľahčujúcou okolnosťou nie je, že Schuster bol zvolený priamo. To je detail - výkonné kompetencie prezidenta sú dané jeho celkovým postavením v politickom systéme, nie spôsobom voľby. Ústava je však fakt zmätočná a Schusterovo výtržníctvo čiastočne podporuje tým, že na prelomenie veta predpisuje vyššie kvórum. Keďže v parlamente je už predpripravená novela ústavy, ktorá reaguje na vstup do EÚ, nebolo by od veci pozrieť sa aj hlavu o prezidentovi. Samozrejme, čisto teoreticky, keďže prakticky je 90 hlasov v dnešnej konštelácii vylúčených. Napokon, do júna 2004 už nie je ani tak ďaleko - ďalší takýto fanatik na vetá už azda zvolený nebude. Leda tak Mečiar.
Veľa sa asi v dnešnej tlači dočítate o tom, že Schuster "len" začal svoju volebnú kampaň a koalícia ho aj tak hladko prehlasuje. To je neprípustné zľahčovanie - tento prezident systematicky a programovo zneužíva svoju najsilnejšiu právomoc, aby torpédoval všetky vládne reformy. To je ústavné záškodníctvo, Schuster neuznáva ústavné rozdelenie moci a krajinu ženie do vojny inštitúcií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.