Popri Slovensku druhým finalistom v súboji o vyše 50
Podľa dostupných informácii nový stredoeurópsky závod juhokórejskej automobilky by mal potenciálne vyrábať 300 000 automobilov ročne. So začatím jeho výstavby sa ráta na začiatku roka 2005. Okrem Slovenska a Poľska bojovali o novú automobilku aj Maďarsko a ČR. Favoritom slovenskej ponuky je žilinská lokalita v katastri obcí Gbeľany, Teplička nad Váhom, Nededza a Mojš. Okrem nízkych mzdových nákladov na vysokokvalifikovanú pracovnú silu výhodou žilinskej ponuky je aj pomerne vysoká nezamestnanosť v regióne, ktorá sa aktuálne pohybuje na úrovni 16 až 17 %. Ďalšou výhodou slovenskej ponuky je pripravený vhodný pozemok, kvalitná dopravná a technická infraštruktúra, ako aj intenzívna bytová výstavba. Záložnou lokalitou je podľa slovenských predstaviteľov dubnický región.
Hyundai nekomentoval šance
Spoločnosť Hyundai Motor na budúci týždeň oznámi, ktoré dve krajiny postúpili do finále v súboji o stredoeurópsky závod juhokórejskej automobilky v hodnote 1,5 miliardy USD. Agentúre Reuters to povedal hovorca koncernu Hyundai Park Sang-woo. Automobilka zatiaľ odmietla potvrdiť, že Slovensko bude na novom zozname postupujúcich krajín. Hyundai nekomentoval šance žiadneho z kandidátov. Avšak Martin Jahn, šéf českej štátnej agentúry CzechInvest povedal, že od spoločnosti Hyundai dostal oficiálny list, v ktorom sa uvádza, že Žatec nebude na zozname.
Mikloš: Finále aj kvôli daňovej reforme
Správa, že Slovensko sa dostalo do finále o investíciu automobilky Hyundai, je podľa ministra financií Ivana Mikloša jasným dôkazom, že daňová reforma bude významným nástrojom zrýchlenia ekonomického rastu, vyššej tvorby pracovných príležitostí, vyššieho prílevu investícií a vyššieho rastu životnej úrovne.
Obchodná príťažlivosť regiónu a ponúkané investičné stimuly presvedčili vedenie koncernu Hyundai o tom, aby Slovensko spolu s Poľskom postúpilo v boji o nový stredoeurópsky závod juhokórejskej automobilky do finále. Na včerajšej tlačovej besede to vyhlásil minister hospodárstva Pavol Rusko. V prospech Slovenska podľa neho rozhodla aj sieť subdodávateľov, lokálny trh práce, distribučné náklady a stav infraštruktúry. "Boli sme aktívni pri formovaní logistického zabezpečenia produkcie. A to, zdá sa, prinieslo aj veľmi výrazné pozitívne body," konkretizoval oficiálne dôvody postupu žilinskej lokality do finále Rusko.
Ako povedal, je presvedčený o tom, že šance Slovenska v priamom súboji s Poľskom sú vyššie ako keď by s našou krajinou postúpila do finále Česká republika. Pravdepodobnosť získať juhokórejskú investíciu vo výške minimálne 700 miliónov EUR je však podľa P. Ruska stále polovičná.
Okrem zmeny v niektorých zákonoch a záväzku prijať ďalšie potrebné vládne uznesenia chce Slovensko zahraničného investora motivovať aj podpornými programami na rekvalifikáciu a tvorbu pracovných miest, ako aj na nákup investičného majetku. Hoci základné pravidlo 15-% štátnej podpory z predpokladaného objemu investícií slovenské štátne orgány neporušia, nie je vylúčené, že Slovensko ponúkne automobilke aj ďalšie investičné stimuly, ktoré sa do štátnej pomoci nezapočítavajú, podobne ako v prípade trnavského projektu PSA. Daňové prázdniny však Hyundai podľa ministra nedostane.
Slota má pre Hyundai pripravené ďalšie zvýhodnenia
Primátor Žiliny Ján Slota považuje postup Slovenska a Poľska do finále o nový stredoeurópsky závod automobilky Hyundai za prekvapenie. "Čakal som, že postúpi Slovensko a Česko," vysvetlil Slota. Podľa primátora Žiliny mesto ponúklo automobilke nadštandardné podmienky a má pripravené aj ďalšie ponuky, ktoré by žilinskú lokalitu ešte viac zatraktívnili. Slota ich nekonkretizoval s vysvetlením, že netreba pred konkurentom prezrádzať vlastné tromfy. "Pochybujem, že Poliaci budú mať oproti nám navrch," doplnil žilinský primátor.
Naša atraktivita pre zahraničných investorov rastie
Atraktivitu Slovenska pre investorov zvyšuje podľa analytikov aj postup v súboji o stredoeurópsky závod juhokórejskej automobilky Hyundai do finále. "Práve výber Slovenska signalizuje, že je pre investorov atraktívne. Zrejme spravilo od pôvodných pochybností, či je schopné uchádzať sa o zahraničných investorov, značný pokrok," uviedol analytik Slovenskej sporiteľne Juraj Kotian.
Rozhodnutie juhokórejskej automobilky investovať práve na Slovensku by podľa neho malo priaznivý dopad nielen na prílev priamych zahraničných investícií, ale aj na vývoj kurzu domácej meny. Pozitívne by sa toto rozhodnutie odzrkadlilo aj na zvýšení ekonomického rastu a zamestnanosti. "Na produkciu sú naviazaní aj subdodávatelia, čo pomôže rozvoju celej ekonomiky," myslí si Kotian.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.