sa na tom včera predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský a predseda Senátu Parlamentu ČR Petr Pithart, ktorý pricestoval na dvojdňovú oficiálnu návštevu Slovenska.
Pithart zdôraznil, že je dôležité, aby Slovensko a Česko boli v Európskej únii ako dva štáty silnejšie, než ako by boli silné ako jeden štát. "Ak rozdelenie Československa malo a má nejaké ešte ďalšie pozitívne účinky vzhľadom na EÚ, tak je to, aby sme sa sčítali v EÚ a nie odčítali," zdôraznil šéf Senátu ČR.
Hrušovský je presvedčený, že je treba budovať na tradícii Vyšehradskej štvorky aj ďalšiu spoluprácu po vstupe všetkých štyroch krajín do EÚ. Pripomenul, že na úrovni ústavných predstaviteľov sú pravidelné rokovania. "Som presvedčený, že máme toho veľa spoločného, čo nás núti k tomu, aby sme naďalej hľadali bázu na vzájomnú spoluprácu a riešenie množstva problémov, ktoré máme. Nemôžu nás odradiť možno odlišné pozície národných štátov V4 k pripravovanému textu návrhu ústavnej zmluvy," domnieva sa šéf slovenského parlamentu. Pithart v tejto súvislosti pripomenul, že bohatstvo Európy je v jej diverzite a ako príklad spomenul Benelux. "Je treba na tom pracovať, aby V4 bola podobne významným nadregionálnym zoskupením v EÚ ako je Benelux," doplnil.
Hrušovský Pitharta informoval aj o pripravovanej zmene ústavy a rokovacieho poriadku. Hovorili o pripravovanom členstve oboch krajín v EÚ a o tom, ako chcú ratifikovať európsku ústavnú zmluvu. Pithart je kategoricky proti tomu, aby sa európska ústavná zmluva prijímala narýchlo a Hrušovský zdôraznil, že malé aj veľké krajiny únie by mali mať rovnaké právo veta pri prijímaní definitívneho textu.
Pithart: Migrácia Rómov bude európskym problémom
Migrácia Rómov bude európskym problémom, nielen česko-slovenským. Domnieva sa predseda Senátu Parlamentu ČR Petr Pithart, ktorý si nevie predstaviť, že by bilaterálne rokovania na tejto situácii niečo zmenili. "Európa sa skrátka otvorí všetkým. Otvorí sa aj Rómom," vyhlásil včera Pithart po stretnutí s predsedom Národnej rady SR Pavlom Hrušovským. Zdôraznil, že to nie je jediný pohyb menšín na európskom kontinente. "Európa proste na seba túto zodpovednosť berie a prestáva to byť problém, ktorý by sme si mohli, alebo mali navzájom vyčítať," vyhlásil v súvislosti s prílevom slovenských Rómov do Českej republiky, ktorým sa už zaoberala aj česká vláda. Podľa analýzy vládneho kabinetu sa v ČR v súčasnosti nachádza asi 10 000 slovenských Rómov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.