Korzár logo Korzár
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

P. Pollák rátal, že sa môže zopakovať nominačná kortešačka spred Sydney, ale, že sa situácia až tak vyhrotí, to som neočakával

Košice - Slovenský reprezentačný tréner futbalistov do 20 rokov Peter Polák (na snímke) mal pred svetovým šampionátom viac starostí s vysvetľovaním

na nominančné otázky čo, prečo a za čo, ako so samotnou prípravou. Každopádne, ak v Spojených arabských emirátoch so svojou družinou nesklame, všetkým neprajníkom zatvorí ústa. Ak však vyhorí, môže sa pripraviť na ostrú kritiku, ktorá sa bude odvíjať od samotnej nominácie.

Počas prípravného obdobia a špekulácií okolo nominácie na svetový šampionát by ste zrejme boli najradšej, keby už majstrovstvá sveta začali. Je tak?

"Presne tak. Už, aby sa začali."

Pociťovali ste a pociťujete veľký tlak na svoju osobu, alebo si to už ani nepripúšťate?

"Ja som vydal nomináciu hráčov, za ktorú som zodpovedný. Výkonný výbor a vedenie SFZ mi dalo dôveru, takže ja nemám žiadne výčitky svedomia, že som niečo porušil, respektíve, že som zle rozhodol."

Myslíte si, že niektorí hráči odkukali maniere od svojich starších kolegov z A-mužstva a preukazujú určitú dávku urazenosti?

"Určite áno. Svoje však zohráva i iný aspekt. Viete, ide sa po prvý raz v histórii Slovenska na majstrovstvá sveta a všetci by chceli byť pri tom. Veď možno do konca svojej kariéry sa im už nemusí naskytnúť takáto možnosť."

Pri súčasnom marazme slovenského futbalu je to viac, než pravdepodobné...

"Musel som vybrať najlepších. Práve preto, že ideme po prvý raz na majstrovstvá sveta, dával som si záležať, aby išiel ozaj najlepší výber. Myslím si, že som vybral to najlepšie, čo máme."

V tejto súvislosti sa nedá neobísť kauza Kozáčik a Števko. Brankár Kozáčik sa pre náš denník vyjadril, že mu zo Slavie oznámili, že nikam nejde, lebo je len tretí náhradný brankár. Keď však vyšla nominácia objavilo sa pri jeho mene cestujúci náhradný brankár. Zrejme došlo k nepochopeniu.

"My sme oznámili nomináciu, na ktorej bol Kozáčik napísaný ako tretí brankár. Zároveň sme však povedali, že po dvoch prípravných zápasoch sa vyjadríme, kto bude stabilná jednotka, dvojka a trojka."

My sme však tento dodatok nepostrehli...

"Každopádne, Kozáčik sa veľmi rýchlo a najmä zle reagoval. Neskôr sa už vyjadril, že by cestoval aj ako tretí brankár."

Alfou a omegou jeho vyčiarknutia z nominácie bol jeho rozhovor pre komerčnú televíziu. Zdá sa vám, že jeho smútok z toho, že kvôli reprezentácii prišiel v Slavii o post jednotky, ktorý si ťažko vydobyl - keďže tréner Baránek rátal z jeho neprítomnosťou tak postavil do brány Černého a nakoniec u vás skončil až ako tretí brankár, obsahoval až také silné vyjadrenia, že si u vás vyslúžil vylúčenie z nominácie?

"Určite. Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale 19-ročný hráč si niečo také nemôže dovoliť, aby v televízii takýmto spôsobom zareagoval na to, že realizačný tím, alebo ja ako tréner som rozhodol, kto pôjde na majstrovstvá sveta! My sme ho nominovali! O nič nebol ukrátený! Jednoducho, zle reagoval. Stačilo, že by zdvihol telefón, zavolal mne alebo pánovi Wänkemu. Vydiskutovali by sme si to a mohli sme predísť rôznym zlým úvahám."

Oveľa horšie však zareagoval útočník Ružomberka Roland Števko, ktorý vás, respektíve realizačný tím, nepriamo obvinil, že pri zostavovaní nominácie mal smolu, že jeho otec je len robotník a keby v nej chcel byť, musel by si vybrať peniaze z účtu... Akoby tým chcel naznačiť, že niektorí hráči sa do výberu dostali protekčne, respektíve po úplatku. Predsa len, boli ste s ním v kontakte počas prípravných stretnutí, ako si vôbec vysvetľujete jeho slová? Čakali ste podobnú reakciu?

"Jednoznačne išlo o jeho zlé vyhlásenie. My, ako celý realizačný tím, sa dištancujeme od takýchto vecí, ktoré vyhlásil v rozhovore. Obvinil nás z toho, že berieme úplatky. Také niečo sa nedeje. Chlapcov sme vyberali podľa čistého svedomia a vedomia, že tí hráči, ktorých sme nominovali sú najlepší a momentálne majú najlepšiu formu. A čo iní hráči? Zoberte si, že mi sme vyradili štyroch hráčov, ktorí sa podieľali na tvorbe, výsledkoch a zisku bronzových medailí na majstrovstvách Európy do 19 rokov, čím vlastne vybojovali postup Slobodu, Bakoša, Jurka a Labuna. My sme ich vyradili a toto kvarteto sa k takému kroku neodhodlalo. Predsa to nie je mysliteľné, aby sa niekto unáhlil k tomu, aby mohol takto reagovať. Po druhé, Števko nebol stabilným hráčom tohto výberu! Ja som bol prekvapený, že takto reagoval."

Ak to nie je tajnosť, na základe čoho ste nenominovali Števka?

"Nie je ten typ hráča, aby bol lepší, než útočníci, ktorých som nominoval. Vo výbere máme lepšie typy, než je on. Máme tam Halenára a Šeba z Interu, Hološka z Liberca a rýchleho Ivanu z Trenčína. Tieto štyri typy sa mi futbalovo javia lepšie ako Števko. Títo futbalisti sú dynamickejší, dlhšie hráme spolu. Vieme, s akým zámerom ide do zápasu a akým systémom budeme hrať. Števko to mal o to ťažšie, že momentálne máme veľmi silnú generáciu a vo výbere máme to najlepšie."

Fanúšikovia a aj niektorí odborníci sa na vec pozerajú inak. Ako je možné, že elitný kanonier, ktorý na jar strelil 10 gólov a počas jesene skóroval už 11-krát, sa neprestrieľal do nominácie. Raz ste sa vyjadrili, že Števko nemá vlohy zapojiť sa do kombinácie a nemá tak kvalitnú prihrávku. Poniektorí si však myslia, že na to sú určení ďalší deviati hráči do poľa. On je na to, aby strieľal góly, čo je našou tradične veľmi slabou stránkou. Nebojíte sa, že sa na šampionáte môžeme prezentovať peknou kombinačnou hrou a nakoniec môžeme vyhorieť práve na koncovke?

"Isteže, môže sa to stať. Pozrite sa, je tomu len pár dní, čo sme štartovali na Suwon Cupe v Kórei. Stretli sme sa na ňom s tromi účastníkmi MS - domácou reprezentáciou, Kolumbiou a Austráliou. Sú to tri odlišné herné systémy a na tom sa práve dokumentovalo to, za čím si stojím - hráč bez kombinácie nemôže stáť vpredu a čakať, že niekto mu dá loptu. Ružomberok hrá vyslovene na Števka,ktorá na jeseň strelil 7-8 náhodných gólov. To ho nepredurčuje k tomu, aby bol vybraný do nominácie. Myslím si, že reprezentant musí spĺňať iné kritériá. A v jeho konkurencii hrotových hráčov má veľmi ťažkú pozíciu, lebo títo štyria hráči sú ďaleko lepší."

Nechceme polemizovať, no keď ste načrtli Suwon Cup, v troch stretnutiach strelilo Slovensko dva góly. Ani jeden z vami spomínanej trojice sa nepresadil. Oba zaznamenal Prešovčan Hricov, ktorému to paradoxne tiež nestačilo na to, aby si vystrieľal miesto do SAE. Môžu byť lepší hráči v útoku, no Števko strieľa góly. Aj hoci možno so šťastím. Niektorí však ani s ním nedokážu skórovať.

"Je rozdiel hrať v slovenskej lige a je rozdiel hrať v reprezentácii, kde sa hrájú oveľa dynamickejšie, rýchlejšie a náročnejšie zápasy. Nedá sa to porovnať."

Pán Polák, môžete jasne deklarovať, že pri zostavovaní nominácie nezohrali svoju úlohu kluby, prípadne tlaky manažérov, ktorí by mali radi svojich hráčov na mS, aby ich potom mohli predať?

"Nik ma netlačil pri výbere hráčov. Mňa otázka manažérov nezaujíma. Manažéri chcú len hráčov predať a to je ich výsledok. Ja mám však inú prioritu. Musím sa komplexne pozrieť na skladbu mužstva, čo chceme hrať a čo očakávame od chlapcov. To sú rozdielne pohľady."

Pripúšťali ste si vôbec, že sa môže zopakovať podobná nominačná kortešačka, aká bola pred olympijskými hrami v Sydney v roku 2000?

"Určite som rátal s touto eventualitou. Vedel som, že k niečomu takému dôjde, ale že sa situácia až tak vyhrotí, to som neočakával."

Zatiaľ ešte nie je známe meno nového reprezentačného trénera do 21 rokov. Má sa určiť až po tomto šampionáte. Zrejme, čisto hypoteticky, že ak so svojím výberom nesklamete, môžete očakávať kandidatúru na tento post, čo by bolo i vcelku pochopiteľné, keďže s chlapcami pracujete už dlhší čas. Uvažujete o tejto stoličke?

"Ja som povedal už na porade výkonného výboru, že v prvom rade sa chcem koncentrovať na majstrovstvá sveta. Po nich môžem uvažovať o ďalšej budúcnosti."

Nedá nám, aby sme sa ešte raz nevrátili ku Kozáčikovi a Števkovi. Pošramotili si u vás svoju povesť do takej miery, že ak by ste boli reprezentačným trénerom, povedzme 21-ky, len ťažko by si v nej našli miesto?

"Práve naopak. Myslím si, že práve teraz môžu svojimi výkonmi dokázať prebojovať sa do užšieho výberu. Nie však rozprávaním pre médiá, ale v prvom rade svojimi výkonmi."

Ako vidíte šance nášho kolektívu na majstrovstvách sveta. V aký výsledok veríte v kútiku srdca? Čo by vás potešilo?

"Prvý cieľ je postup zo skupiny. Potom budeme ďalej uvažovať."

Mužstvá, ktoré máme v skupine sú pre nás viac-menej exotické. Už ste stihli o nich nazbierať materiály, aby nás náhodou niečím neprekvapili?

"Samozrejme. Osobne som sa bol pozrieť na Emiráte, ktoré hrali doma proti Austrálii i proti Čechom. Zápasy Burkiny Faso má na piatich videokazetách. Päťkrát sme ho videli hrať, takže ho máme zmapovaného. Rovnako tak i Panamu."

Vytýčil vám výkonný výbor SFZ cieľ, ktorý by ste mali dosiahnuť na šampionáte?

"Nie. Ani výkonný výbor, ani vedenie SFZ nám neurčilo žiaden cieľ. My sme si dali jasný cieľ - postup zo skupiny. Chceme sa už preto koncentrovať na MS, aby sme dosiahli čo najlepší výsledok pre slovenský futbal."

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 2. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 3. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 4. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 5. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 6. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 7. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 8. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 9. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 10. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 1. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 2. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 3. Budúcnosť M&A v Európe
 4. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 5. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 6. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 7. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 10. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 31 889
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 11 570
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 970
 4. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 010
 5. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 8 843
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 522
 7. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 464
 8. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 456
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 372
 10. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 248
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Malá obec nesmie spustiť privatizáciu vodární. Prokurátor vidí ovocie otráveného stromu

Starosta porušil štyri zákony, majetok dediny predáva i kupuje.

Starosta Čerhova Jaroslav Bajužik.

Podklad, listy, konáriky, penetrácia, asfalt. Aj tak opravujú košické chodníky

Firma: Stáva sa, nevadí. Mesto, vedúca, poslanec: Môže byť problém.

Firma odmieta, že by nečistoty pod penetračnou vrstvou ovplyvnili kvalitu a životnosť chodníka.
Ilustračné foto.

Na boj proti korone dali závratnú sumu. NKÚ: Starosta pochybil

Okresný úrad rozhodol, že aj tak vyše 140-tisíc eur Markušovciam preplatí.

Okresný úrad v Spišskej Novej Vsi schválil preplatenie koronavýdavkov obci Markušovce.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop