predaj. Dražiť sa budú 2. decembra v londýnskej aukčnej sieni Christie's, napísal britský denník Daily Telegraph. Listy zachytávajú dlhé obdobie od Churchillovho úsilia vzbudiť Pamelin záujem, keď ako 21-ročný dôstojník slúžil v Indii, až k jeho vytrvalej náklonnosti zrelého veku, keď v roku 1950 spomínal, ako ju presne pred 50 rokmi žiadal o ruku. Lenže Pamela si vzala lorda Lyttona.
Churchill sa tiež oženil, ale jeho priateľstvo s Pamelou pretrvalo roky. Najmenej tri roky bola najvýznamnejšou osobou v jeho živote. Písal jej vytrvalo a veľa. Ručne písané listy na rôzne adresy sa teraz budú predávať jednotlivo. Ich odhadovaná cena sa rôzni v prepočte od 45-tisíc do 1,6 milióna českých korún.
Keď Churchill Pamelu po prvýkrát stretol v roku 1896 v Indii na zápase v póle, bola to láska na prvý pohľad. "Je to najkrajšie dievča, aké som kedy videl," napísal svojej matke. Ich vzťah v ranom období však trochu kalil jeho nedostatok príjmov a jasných perspektív, kým ona bola dcérou vysokého britského úradníka. Ale na prelome storočia, keď Churchill z Južnej Afriky ako vojnový dopisovateľ písal o búrskej vojne, boli si veľmi blízki. Ešte pred návratom mu jeho matka napísala: "Pamela je ti oddaná a ak je tvoja láska taká veľká ako jej, nepochybujem, že je len otázkou času, kedy sa vezmete." I potom, čo sa sám oženil, udržiaval Churchill k Pamele nežné city a ďalej jej písal po celý zvyšok svojho života vrátane dvoch sústrastných listov po smrti jej synov: najstaršieho Antonyho v roku 1933 a mladšieho Johna v roku 1942.
Po vojne jej poslal kópiu svojich pamätí a v roku 1950 jej pripomenul, že je to presne 50 rokov, čo ju požiadal o ruku. Korešpondencia sa končí rokom 1961: "Je veľmi milé vidieť zasa tvoj rukopis," píše Churchill, ktorý zomrel o štyri roky neskôr.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.