Korzár logo Korzár
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Stanú sa treťoligové vízie Krompašanov skutočnosťou?

Krompachy - Jedným z trojlístka zástupcov regiónu Spiš v IV. futbalovej lige Juh je Pokrok SEZ Krompachy. Futbal v tomto priemyselnom meste

zaevidoval za posledných desať rokov obdobie vzostupu, keď sa ocitol až v druhej lige, ale aj pádu do súťaže, v ktorej sa v súčasnosti nachádza.

Práve v tomto roku si v Krompachoch pripomenuli 90. výročie vzniku organizovaného futbalu. Žiadne veľkolepé či pompézne oslavy sa nekonali. Keď odrátame oficiálne ocenenie zaslúžilých krompašských činovníkov na pôde Mestského úradu, tak minifutbalový duel bývalých hráčov Krompách, konaný v rámci osláv sa nedá úrovňou porovnať so štartom bývalej československej reprezentácie ovenčenej titulom majstrov Európy z Belehradu v roku 1976, ktorá sa v Krompachoch predstavila pred desiatimi rokmi pri príležitosti osláv osemdesiatročnice krompašského futbalu. Časy sa menia. Prehoďme výhybku do reálu.

Máme za sebou jesennú sezónu futbalových súťaží z pohľadu seniorov Pokroku SEZ Krompachy v poradí tretiu s motívom snahy o návrat medzi treťoligovú spoločnosť. Spoločným menovateľom dvoch predchádzajúcich súťažných ročníkov bol neúspech v boji o konečné štvrtoligové prvenstvo a postup do vrcholovej súťaže Východoslovenského regiónu.

V sezóne 2001/2002 sa v IV. lige Juh výkonnostne zaskvel nováčik z Ďurkova, ktorý jesenné prvenstvo v tejto súťaži zdvojnásobil aj konečným, znamenajúcim jeho postup do III. ligy. Krompašania mali v jesennej časti spomínanej sezóny dvanásťbodovú stratu na tento tím, ktorý sa pokúšali dohnať v jarnej odvete. V nej počnúc 21. kolom bodovali naplno, ale ani to nestačilo na ohrozenie vedúcej pozície Ďurkova.

O rok neskôr v sezóne 2002/2003 sa v záverečných fázach súťaže okruh kandidátov na konečný štrtoligový triumf zúžil na Krompachy a Spišskú Novú Ves. Krompašský Pokrok zimoval v jesennej tabuľke na jej najvyššej priečke so sľubným osembodovým náskokom pred druhým Slivníkom a treťou Spišskou Novou Vsou. Radosť z tohto faktu ale kalila skutočnosť odpočtu troch bodov v záverečnej tabuľke z dôvodu inzultácie rozhodcu po domácom derby so Spišskou Novou Vsou 7. augusta 2002. V rozpačitej jarnej odvete čiernobieli nepochopiteľne prehrali v 17. kole na trávniku poslednej Hanisky 0:1. Nasledovali dve bezgólové remízy v Košickej Novej Vsi a v Moldave, čo zapríčinilo, že reprezentanti z okresnej metropoly Spiša bodovo dostihli Krompašanov. Vo finálnej časti súťaže sa už v tomto smere nič nezmenilo a pri realizácii spomínaného športovotechnického ortieľu sa treťoligový sen rozplynul do neúprosnej reality. Pre osvieženie pamäti a ilustráciu nášho konštatovania pri analýze spomínaných súťažných ročníkov uvádzame špecifické tabuľky týchto nevydarených sezón z pohľadu krompašského futbalu.

IV. liga - Juh, ročník 2001/2002

jesenná tabuľka

1. Ďurkov16113234:936

2. Krompachy 1680838:2824

Konečná tabuľka

1. Ďurkov30223570:1569

2. Krompachy302001083:3760

IV. liga - Juh, ročník 2002/2003

jesenná tabuľka

1. Krompachy15132053:841

2. Slivník15110443:1533

3. Sp. Nová Ves15103236:1133

Konečná tabuľka

1. Sp. Nová Ves30244286:2076

2. Krompachy30244299:1876 (-3)

Treba poznamenať, že aj bez odpočtu bodov pri rovnocennom bodovom zisku v konečnej tabuľke, zo vzájomných zápasov, prichádzajúcich do úvahy v takomto prípade získala Spišská Nová Ves štyri body a Krompachy iba jeden bod (vzájomné zápasy: Krompachy - Sp. Nová Ves 3:3, Sp. Nová Ves - Krompachy 3:2).

Tohtoročnú, v poradí tretiu sériu ťaženia za treťoligovou métou odštartovali Krompašania v jesennej časti súťažného ročníka 2003/2004. S prakticky nezmeneným kádrom, z ktorého v priebehu súťaže sa vrátil do rodných Žakaroviec Štefan Škarbek a doplnili ho dvaja odchovanci z dorastu Tomáš Biľ a Zdeno Šefčík, absolvoval Pokrok celú jeseň bez prehry. Doma bez inkasovaného gólu, ale s výstražnou a k zamysleniu sa nútiacou bezgólovou remízou s druhou Barcou, ktorá stráca na Krompachy v tabuľke po 16. kole tri body a z výkonnostného hľadiska sa javí ako najvážnejší konkurent v boji o najvyšší stupienok štvrtoligovej tabuľky. Bodový zisk Pokroku zo súperových ihrísk má 15 bodovú hodnotu, zúročenú po víťazstvách 1:0 v Sečovciach, 4:0 v Rožňave, 3:2 v Geči a 2:1 v Palíne, ktoré dopĺňajú remízy 1:1 v Betliari a v Žakarovciach a 0:0 v Moldave. Až predohrávka úvodného jarného kola v Slivníku, kde Krompašania prehrali 0:2, pretrhla 25 zápasovú šnúru bez prehry, ktorú Pokrok ťahal od 6. apríla tohto roku. Posledná prehra Krompách 0:1 v Haniske sa viaže s dátumom 30. marec 2003.

Bilančný sumár jesenného štvrtoligového účinkovania futbalistov Pokroku SEZ Krompachy ma takúto podobu:

Doma:3. miesto841031:022

Vonku:1. miesto843112:715

Jeseň celkom: 1. miesto16114143:737

Pod vedením hrajúceho trénera Ľuboša Ontka produkovali Krompašania futbal, ktorý znesie náročné kritéria progresívneho trendu futbalovej moderny. Ofenzívne poňatie hry s vystuženou, dobre organizovanou obrannou činnosťou, to je stručný súhrn ukazovateľov združujúcich kvalitu hernej produkcie, ktorou sa Pokrok prezentoval uplynulú jeseň a napĺňal príjemným športovým zážitkom svojich verných priaznivcov.

Aký počet zápasov odohrali jednotliví hráči Pokroku po 16. kolách?

16. zápasov: Michal Štovka, Ľuboš Ontko, Miloš Ontko, Peter Horváth, Rudolf Pavlík, Marcel Lesňák.

15. zápasov: Richard Borza, Matúš Tomašov a Ján Šmida.

12. zápasov: Zdeno Šefčík.

11. zápasov: Tomáš Biľ, Ján Mochlár, Peter Kurilla.

10. zápasov: Marek Zahuranec.

6. zápasov: Štefan Škarbek.

2. zápasy: Jaroslav Uličný.

Tabuľka strelcov Pokroku Krompachy po 16. kole:

8 gólov: Lesňák, M. Ontko

7 gólov: Borza

6 gólov: Pavlík

5 gólov: Ľ. Ontko

3 góly: Šmida, Horváth

2 góly: Biľ.

Ako hru mužstva a výkony niektorých jednotlivcov po jeseni hrajúci tréner Ľuboš Ontko?

"Michal Štovka je veľmi kvalitný brankár, ale v minulej sezóne nás viac podržal. Jeho krivka výkonnosti trošku išla dole.

Čo sa týka obrany, najlepšou pochvalou je, že doma neinkasovala ani jeden gól. Obrancovia sú spoľahlivý, keď ešte potiahnú kraje Matúš Tomašov a Ján Mochlár je to veľmi dobré. Škoda len odchodu Štefana Škarbeka.

Záložná formácia mala kolísavú výkonnosť. Viac očakávam od krajných záložníkov, mali by ťahať viac útokov, dávať čím viac centrovaných lôpt do šestnástky. Druhou stránkou veci je, že nemáme kedy tieto herné situácie trénovať. Chlapci chodia do škôl a jeden tréning do týždňa, to je veľmi málo. Napríklad Miloš Ontko pre pracovné povinnosti tiež vynecháva tréningy. Na začiatku sezóny sa mu nedarilo, ale ku koncu už rozhodoval zápasy a bol veľkým prínosom. Rudo Pavlík je doposiaľ jeden z najlepších futbalistov, ktorí prišli do Krompách. S jeho futbalovým rozumom môže kľudne hrávať aj vyššie súťaže. V útočnej fáze sa chytil Tomáš Biľ, ktorý je typom rýchleho a dôrazného útočníka. Zdeno Šefčík je mladý talentovaný futbalista, ktorý si ešte musí počkať na svoju príležitosť, ako každý mladý hráč. Ďalší kvalitný útočník Peter Horváth je typom hráča, ktorý veľmi chce hrať futbal, hrá ho celým srdcom a na zápase vydá zo seba všetko, vie vyburcovať mužstvo. Bez neho by sme nehrali tak ako hráme. Aj v mojich štatistikách je vedený ako hráč, ktorý najviac prihrával na góly."

Či sa na tretí pokus podarí pretaviť postupové ambície Krompašanov do postupovej definitívy, ukáže jarná odveta. V nej Pokrok siedmich súperov privíta na svojom trávniku a rovnako sedemkrát za súpermi pocestuje. Meno štvrtoligového víťaza ročníka 2003/2004 sa však každopádne dozvieme najneskôr 20. júna na budúci rok niekoľko minút pred 19. hodinou.

V šľapajach svojich starších klubových kolegov kráčali v jeseni aj dorastenci Pokroku, jesenný víťaz C. skupiny IV. ligy. Zverenci trénera Juraja Šoltésa zaslúžene zimujú v tabuľke na jej vrchole s trojbodovým náskokom pred Prakovcami a Tepličkou. Práve Teplička ako jediné mužstvo zdolalo doma v 7. kole Pokrok 3:1. O ich domácej suverenite svedčí aj skóre 49:4, čo dokumentuje ich obdivuhodný strelecký potenciál. Dvojcifernú nádielku si z Krompách odvážali dve mužstvá: Helcmanovce 1:11 a Gelnica 0:11. Osemnásťbodový import dorastencov Pokroku rozmenený na drobné predstavuje šesť víťazstiev v poradí: Nálepkovo 9:1, Domaňovce 3:2, Jaklovce 4:0, Margecany 6:0, Sp. Podhradie 1:0 a Harichovce 2:0. Aj tieto víťazstvá na súperových trávnikoch potvrdzujú skutočnosť, že napriek dovŕšeniu vekovej hranice a následného prechodu niektorých hráčov k seniorom, neutrpela tým kvalita herného prejavu.

Jesenné výkonnostné ukazovatele dorastencov Pokroku SEZ Krompachy majú rečou čísel tieto hodnoty:

Doma:1. miesto770049:421

Vonku:1. miesto760126:618

Jeseň celkom: 1. miesto14130175:1039

V Krompachoch má pôvod aj najúspešnejší strelec C. skupiny IV. dorasteneckej ligy Marcel Varga, ktorý v jeseni zaťažil kontá súperových brankárov 24 gólmi a spolu s rovnocenným kanonierom Tomášom Kočíkom z Tepličky sa delia o titul jesenného kráľa strelcov tejto súťaže.

Poradie strelcov dorastencov Krompách:

24 gólov: Marcel Varga

11 gólov: Lukáš Mazur, Michal Košč

8 gólov: Michal Gajdoš

7 gólov: Jakub Horvath

2 góly: Dušan Olejník, Rastislav Chovan

1 gól: Peter Macúch, Milan Kuriško, Pavol Karpinský, Ján Poláček.

Iba najmladší futbalisti Krompách, žiaci ostali dĺžni svojej výkonnostnej povesti, keď nenadviazali na úspešné obdobie uplynulej sezóny, v ktorej slávili triumf v podobe konečného prvenstva v III. lige. Herný výpadok je dôsledkom migrácie hráčov, ktorá je spravodlivým znakom pre kategórie mládežníckeho futbalu a práve tento nezanedbateľný fakt spôsobil herný pokles výkonnostnej krivky žiakov Pokroku, ktorí budú zimovať v jesennej tabuľke na 11. mieste s 15 bodmi.

Po remízach 1:1 s Jamníkom a Smolníkom a prehrách 1:2 s Helcmanovcami, 2:3 s Harichovcami a 1:6 s Margecanmi stratili mladí adepti futbalu z Krompách v domácom prostredí 13 bodov.

Zverenci trénera Štefana Golaba zmiernili toto domáce bodové manko dovoz siedmich bodov od svojich súperov. Pod Spišským hradom remizovali 1:1, v Kluknave zvíťazili 2:0 a nečakane zabodovali naplno v Spišských Vlachoch po výsledku 4:1.

Jesenná bilancia žiakov Pokroku SEZ Krompachy má tieto treťoligové číselné parametre.

Doma:12. miesto722315:178

Vonku:6. miesto62138:167

Jeseň celkom: 11. miesto1343623:3315

O 23 vsietených gólov v jeseni sa pričinili po 13. kolách súťaže títo hráči:

7 gólov - Peter Macko

4 góly - Róbert Poštek, Jozef Bandžuch

3 góly - Filip Rychnavský

2 góly - Peter Kandričák

1 gól - Albín Čipkár, Marek Hojstrič, František Jochman.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 4. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 5. Magazín SME Ženy už v predaji
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Magazín SME Ženy už v predaji
 2. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 5. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 6. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 7. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 35 841
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 24 111
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 19 293
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 260
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 16 672
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 13 610
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 309
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 331
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 300
 10. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 10 773
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Chaos, rady a málo miest. Košickí starostovia sa obávajú fiaska

Mali šesť dní na prípravu testovania: Dali sme bokom zdravý rozum.

Starostovia robia napriek kritike k okolnostiam všetko pre to, aby testovanie zvládli.
Lokalita Lapanč medzi Veľkým Šarišom a Prešovom. V diaľke vidieť stavbu R4 i Šarišský hrad.
Priechod pre chodcov na Levočskej ulici bude zmodernizovaný.

Od trinásťročnej vypýtal intímnu fotku, odsúdili ho za detskú pornografiu

Košičan dostal podmienku a zákaz kontaktu s maloletými.

Ilustračné.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom

Väčšina nemocníc má dostatok lôžok. Avšak hlavne tým na severe Slovenska začínajú akútne chýbať zdravotníci.
Dobré ráno

Dobré ráno: V Poľsku sú ľudia už týždeň v uliciach, zúri tam kultúrna vojna

Do protestov sa zapájajú desaťtisíce ľudí.

Podcast Dobré Ráno.

Fico žije v atmosfére strachu, jeho ľudia končia v putách

Šéf Smeru sa zastal viacerých zadržaných.

Predseda Smeru Robert Fico.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Trump patrí do múzea

Trump bol nesmiernou inšpiráciou pre všetkých populistov, ale aj autokratov.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop