afére jeho kufríka, v ktorom policajti našli pol milióna, už rozpráva celá slovenská dedina. Oprávnene - polapiť zbojníka s mandátom poslanca, takrečeno ešte s krvavými rukami, to tu ešte nebolo. Pekný úlovok. Otázka je, či Karlin bude ojedinelá lastovička, alebo začiatok niečoho trvalého.
Najväčšmi na prípade zaujala (autora) ani nie zločinecká podstata zastupiteľa HZDS (nedokázala prekvapiť), ale to, že široká verejnosť spoznala pána Karlina pri takejto milej príležitosti. Je navýsosť fascinujúce, že máme na Slovensku poslancov, ktorých si všimneme, až keď ich chytia s úplatkom. Množné číslo nie je preklep - šedých myší v NR SR, ktoré majú nábeh, že vojdú do povedomia až týmto spôsobom, je zaiste viac. Všetci to tušíme, len nevieme dokázať.
Podnikateľ Hromada ukázal cestu, čo je azda najdôležitejší moment kauzy. Keby sa podľa jeho vzoru správali viacerí, mandátový a imunitný výbor by zasadal azda aj obtýždeň. Dobrá otázka - koľkí by v NR SR zostali? Iste, nedajú sa hádzať všetci poslanci do jedného klobúka. Isté ale tiež je, že ak už Karlin nie je pravidlom, tak určite nie je ani výnimkou. Je symptómom pomerne nákazlivej choroby. Mal iba pekelnú smolu, že narazil na svojho človeka. A tu už začína kapitola do občianskej výchovy: Je farizejské nadávať na politikov, že sú korupční, ak im zdola veselo vyrábame príležitosti. Od koho berú úplatky? Morálne právo sa sťažovať majú iba tí spoluobčania, ktorí sami nepodľahnú nenápadným vábeniam, že sa domôžu svojich práv či čohokoľvek, ak dajú "províziu".
Osoba, miesto i povaha činu sú klasické. V HZDS (ale nielen u nich) je typológia drobného kufríkového výpalníka, ktorý robí dohadzovača medzi úradmi (ministerstvom) a podnikateľskou sférou a berie províziu, veľmi rozšírená. Tak v HZDS fungovali najmä, keď ešte vládli. Ale - ako vidieť - všetko nezabudli, hoci príležitostí ubudlo. Kúzelná je legenda, ktorou sa Karlin háji. Položil kufrík na stôl a odišiel na toaletu. Keď sa vrátil, bolo v ňom pol milióna. Dobrý tip - keď odchádzate na záchod, položte vždy na stôl nejaké nosidlo. Najlepšie krosná, aby sa hodne zmestilo. Zbohatnete - keď vás nechytia. Poslanec tým chce presvedčiť, že ide o politický útok proti nemu. Má to len jednu chybu - viď vyššie: Je taký bezvýznamný, že na jeho diskreditáciu by bolo veľa aj pol tisícky, nieto pol milióna. Takto by sa mohol brániť azda Mečiar - veľa by bolo takých, čo by mu uverili. Ale Karlin?
Zavádzajúce je tvrdenie podpredsedu HZDS i NR SR Viliama Vetešku, že kauza "nemá nič spoločné s politickou činnosťou HZDS". Veľmi mylná informácia: Milan Mráz, vedúci úradu VÚC, je osobným nominantom predsedu VÚC Milana Marčoka, nominanta HZDS. Ten dokonca vyhlasoval, že si úrad bez Mráza nevie ani predstaviť. Nechceme vtipkovať, že prečo asi nevedel. Mráz ale vymáhal úplatok takrečeno z titulu svojej funkcie - mal v rukách financovanie zákazky a tým vyvíjal korupčný tlak na podnikateľa. Je to kauza HZDS, je obrazom morálnej kvality ľudí, ktorých vysielajú do verejných a štátnych funkcií.
Vyšší územný celok ako korupčné ložisko je tiež typický. Hoci od reformy, ktorá VÚC založila, ubehli len tri roky. Tzv. desiatky z verejných zákaziek patria medzi najrozšírenejšie formy úplatkárstva. Kauza Karlin je proste štandardný prípad komunálnej (regionálnej) korupcie, ktorý s veľkou silou upozorňuje, aké dôležité je dostať pôsobnosť NKÚ aj na tieto úrovne. Predseda ZMOS Sýkora, ktorý Korzár číta, dúfajme teraz zmení názor; je nehorážne, že stále urputne lobuje proti NKÚ s argumentom, že obce a vyššie celky majú svojich vlastných kontrolórov. Medializujú sa teraz rôzne príbehy z bystrického VÚC - napríklad kúpa nového sídla za 250 miliónov Sk. Ako píše vo včerajšom SME Leško, šéf úradu VÚC Mráz, ktorý je zaistený ako adresát úplatku, obvinil jedného poslanca VÚC z ohovárania, keď ten povedal, že jediným zmyslom 250-miliónovej zákazky je nelegálna 10-percentná provízia... Kauza Karlin možno pomôže, aby sa pod silnejšie reflektory dostali aj úrovne vyšších i nižších samospráv. Nezabúdajme - ide o peniaze daňových poplatníkov. Všetky relevantné výskumy udávajú, že korupcia predražuje verejné zákazky, na všetkých úrovniach, o 20-30 percent.
Ilúzie, že Karlinom sa spustí lavína veľkého odhaľovania, si asi robiť netreba. Korupčné okruhy sú dosť uzavreté a prelomia sa iba vtedy, keď sa niektorý účastník "transakcie" cíti poškodený. Zázraky neprinesie ani inštitút agenta provokatéra. Stereotypy korupčného správania máme zažité z tzv. reálneho socializmu, sú v spoločnosti rozšírené vertikálne i horizontálne. Tak či inak - s nástupom Vladimíra Palka do rezortu vnútra je citeľné, že čosi sa deje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.