Bugár nabral na rohy Ivana Mikloša a Ľudovíta Kaníka, je u tohto politika nevídaná od čias, keď brával do úst meno Vladimíra Mečiara. Ako "arogantné" Bugár napríklad nikdy neoznačil ani správanie SDĽ v bývalej koalícii, ani Dzurindu, keď ho presne pred rokom podlo podviedol v kauze krajanského zákona.
Čo sa stalo? Podľa Bugára sú Mikloš s Kaníkom arogantní, lebo údajne nechcú splniť dohodu o zvýšení penzií od 1.januára. "Keby som chcel použiť jemné slovo, tak poviem, že sú bezcitní k dôchodcom," penil Béla, ktorý nechápe, ako je možné, že predmetný návrh zákona dodnes nie je v parlamente. A po tejto produkcii si nasadil obvyklú masku štátotvornej vecnosti a apeloval na zodpovednosť celej koalície, na "pleciach ktorej leží osud zákona roka".
Nuž - ak je tu niekto arogantný, tak je to Bugár. Zvýšenie totiž bude od 1. februára, koaličná dohoda sa drží a Mikloš má absolútnu pravdu v tom, že si mohol ušetriť výlevy na tlačovke, keby zdvihol telefón a spýtal sa na vec. Bugár nie je z tých, ktorí majú problém získať informácie, ani z tých, ktorí nevedia, kde ich hľadať. Arogancia je práve v štýle - Bugár sa na vec nepýtal preto, lebo útok na Mikloša si zvolil ako tematickú náplň brífingu. Aj takú nevábnu tvár má vysoká politika - ak nemáme palicu, na koho ju potrebujeme, tak sa zahráme na blbých a hlasno kričíme.
Účel je splnený: Keďže slová boli tvrdé, mediálne zosilňovače vyrobili z Bugárovho výpadu správu dňa, takže všetci voliči SMK hlasno a zreteľne počuli, že SMK bojuje za zvýšenie dôchodkov. O nič iné nešlo, len nahoniť zopár percent či promile. O dva týždne, až bude materiál o dôchodkoch na vláde schválený, uzavrie kauzu Bugár na ďalšej tlačovke akoby mimovoľnou poznámkou, že keby nekričal, dôchodcovia by nič nedostali. Toho sa chytí redaktor z Új szó, ktorý na témičku ešte urobí mikrorozhovor. Toľko o arogancii.
Zvlášť mrzké je, že oháňať sa dôchodcami je populizmus z rodu najnižších, akým by zodpovední politici mali šetriť. Ide totiž o voličsky stále početnejšiu skupinu. A ak strany rozpútajú o ich priazeň dostihy, môže to mať dlhodobo katastrofálne účinky na verejné financie. Stratégiou Bugárovej tlačovky nebolo nič iného, len vykontrastovať "sociálnosť" SMK s "asociálnosťou" iných strán, tentoraz konkrétne SDKÚ.
Ak SDKÚ zdvihne rukavicu a pripoja sa ďalší, môžeme sa veľmi rýchlo dostať napríklad tam, kam má špeciálne Béla Bugár veľmi dobrý výhľad - do Maďarska. Budapeštianska centrálna banka včera zdvihla úrokovú sadzbu o neuveriteľné tri percentá, čo je možno aj európsky rekord jednorázovej intervencie. Dôvod? Padajúci forint, ktorý bol posledné dva roky vystavený populistickým nájazdom oboch najsilnejších strán, MSZP a Fideszu, ktoré sa pri vláde prebíjali v zvyšovaní dôchodkov a miezd vo verejnej službe. Naháňali zbesilo preferencie a teraz majú na stole výsledok spoločného diela - rozbité verejné financie a nedôvera trhových hráčov, ktorí sa zbavujú maďarských cenných papierov. Preto je hra dôchodcovskou kartou nebezpečná a nekorektná zároveň - tlačí aj ostatné strany do voľby medzi zodpovednosťou a preferenciami.
Pikantné je, že vecne už vôbec o nič nejde. Februárový prídavok neznamená plus pre dôchodcov, len sa odráta od zvýšenia, ku ktorému podľa zákona tak či tak dôjde k 1.júlu. V budúcom roku teda dostanú tie isté peniaze, len rovnomernejšie rozložené v čase. Príklad - ak podľa výpočtov, ktoré predpisuje nový zákon, vyjde na júl zvýšenie o cca 8 percent, čo odhadujú analytici, tak dostanú napr. iba šesť, ak 2 percentá dostanú už vo februári. Mimochodom - nedávny mikrocenzus Štatistického úradu zistil, že dôchodcovia žijúci v jednočlennej domácnosti sú skoro najlepšie zabezpečenou vrstvou. Na hlavu im vychádza viac ako 6-tisíc Sk, lepšie sú na tom iba "singlovia" s príjmami a jednodetné rodiny. Začiatkom tohto roka, keď jednorázový dopad zvýšenia cien, najmä deregulácie energií predstavoval viac ako 1000 Sk na domácnosť, dôchodky sa nezvyšovali. A všetci v pohode prežili. A napokon - novelou zákona, schválenou ešte v lete, sa penzisti dostávajú do lepšej situácie, ako kedykoľvek doteraz. Valorizácia sa totiž bude vypočítavať z pevného koeficientu priemerných miezd a inflácie, takže dôchodky budú rásť rýchlejším tempom ako doteraz, keď sa každoročné zvýšenia schvaľovali v Národnej rade.
Pytliačiť s dôchodcovskou kartou je veru horšie ako arogancia. Je to nebezpečná hlúposť a obyčajný podraz. A ešte možno aj nenápadná nahrávka "šimkovcom". Koniec neutrality SMK vo vnútrostraníckej kauze SDKÚ je však už iná téma.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.