programu pre vedu a výskum. Z viac ako 100 000 prihlášok prišlo z kandidátskych krajín len 13 000, čo predstavuje necelých 13 percent, upozornil na včerajšej schôdzke v Bruseli príslušných ministrov a diplomatov európsky komisár pre vedu a výskum Philippe Busquin.
Slovenskí predstavitelia ale nepovažujú aktivitu SR alebo ďalších kandidátskych krajín za príliš nízku. Podľa pracovníka slovenskej misie pri EÚ zodpovedného za vedu a výskum Vladimíra Šuchu prihlásilo Slovensko 571 projektov so 788 účastníkmi, čo je primeraný počet. Pri predchádzajúcom piatom rámcovom programe sa totiž počet slovenských prihlášok pohyboval len v desiatkach, pripomenul Šucha. Česká republika a Maďarsko podali teraz po asi tisíc projektov, niekoľkonásobne väčšie Poľsko približne 2000. Slovenskí predstavitelia upozorňujú, že celkový počet prihlášok (106 000) je možno až príliš veľký. Podľa prvých štatistík sa totiž ukazuje, že ich úspešnosť je len asi osem až 14 percent, zatiaľ čo pri piatom programe dosahovala až 23 percent.
EK s cieľom pomôcť kandidátskym krajinám zapojiť sa do projektov šiesteho rámcového programu prijala začiatkom tohto roka akčný plán na podporu ich účasti, na ktorý vyčlenila 13 miliónov eur (532,6 milióna Sk). Slovensku sa podarilo presadiť viacero podporných projektov a získať tak relatívne veľa prostriedkov na podporné aktivity. Cieľom šiesteho rámcového programu, ktorý na roky 2003-06 disponuje rozpočtom vo výške 20 miliárd eur (819,4 miliardy Sk), je vytvoriť spoločný európsky vedecký priestor a integrovať roztrieštené výskumné pracoviská a projekty. To by malo tiež zabrániť úniku kvalitných vedcov za atraktívnejšími podmienkami v USA, čo nie je len problém Slovenska, ale celej Európy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.