Pavol Rusko, ktorý nezabudol na mimoriadnej tlačovke pripomenúť, že zlomová bola jeha cesta do Soulu (pár dní po vymenovaní). Pred ňou o záujme SR vraj vedeli v Hyundai iba ľudia, ktorí nie sú v rozhodovacích pozíciách. Divné, ale dobre. Šanca, že po pod Tatrami sa utáborí ďalší svetový výrobca áut, sa naozaj dramaticky zvýšila. Upadať do delíria je však nielen predčasné, ale azda aj omylné.
Šampanské neotváral napríklad košický primátor Trebuľa, ktorý sa cíti poškodený, že vláda podporu nášho regiónu programovo ignoruje. Na podpichnutie premiéra Dzurindu, podľa ktorého v kauze Hyundai hýril pasivitou, Trebuľa rekontroval, že pre Kórejcov bolo zabezpečené aj firemné lietadlo US Steel, keby prejavili záujem pozrieť sa do Kechneca. Rusko ale do Košíc odkázal, že nestíhajú, lebo Kórejcov tlačí čas. Tomu dosť ťažko veriť, keďže ich misiou bolo vybrať pre seba čo najvýhodnejšiu lokalitu - prečo by jednu možnosť, o ktorej výhodách nič nevedeli, obišli?
Zo skrumáže plynú dve poučenia. Prvé je staré - už sme raz Trebuľovi poradili, že vstúpiť mal do SDKÚ, nie do SDA. Druhé je čerstvé - Žilina zostáva v hre možno aj preto, lebo nemala domácu konkurenciu. Tým nie je povedané, že Košice by s určitosťou vyhrali - celkové parametre má asi Žilina naozaj lepšie (najmä cestná dostupnosť, to však súvisí aj so škrtnutím peňazí na miškoveckú diaľnicu). Povedané je len toľko, že ponukové konanie pre veľkých investorov bolo na slovenskej strane netransparentné a možno aj nekorektné. Je predsa len zarážajúce, že ak na všetky štátne zákazky je predpísaný postup verejného obstarávania, lokalitu pre miliardovú investíciu vyberie minister na základe informácie o domnelej časovej tiesni hostí.
Veru tak - tzv. národná investičná politika, ktorá s nástupom Ruska zažíva veľký boom, dokáže byť aj ohniskom korupcie a klientelizmu. Tu sa roztáčajú príliš veľké peniaze a ich pohyb musí byť priehľadný nielen preto, že na Slovensku sa spravidla na každom biznise ktosi nabalí, ale aj preto, aby bola istota, že zvolené riešenie je pre krajinu skutočne najlepšie. Áno, príchod veľkej automobilky by mal byť ziskový akokoľvek. Jednoduchá rovnica o budúcom zisku však nesmie prekrývať inú rovnicu: Menej výhodné riešenie je nevýhodnejšie ako viac výhodné. Stále ide o verejné zdroje - aj taký investičný stimul, ktorý nesie profit, môže byť neefektívny, ak bola zavrhnutá lepšia alternatíva. Toto nikto nespočíta a už ani nerozsúdi. Nikoho neobviňujeme z ničoho, ale v záujme nielen východu, ale celého Slovenska by predsa bola širšia ponuka pre Kórejcov. Čo keby sa im v Kechneci zapáčilo, alebo by našli nejaký spoločný program s US Steel? Môže Rusko s čistým svedomím tvrdiť, že Žilina je pre SR stopercentne najlacnejšia? Isteže, vrhať tiene v situácii, keď sa má sláviť a gratulovať Slotovi, môže vyzerať aj ako závisť. Fajn - jediná cesta, ako podozreniam zabrániť, je počínať si transparentne.
Pochybnosti budí ale najmä inštitút tzv. investičných stimulov. Hovoríme o miliardových hodnotách - napr. na trnavský Peugeot prispeje slovenský rozpočet sumou 7 miliárd. Napriek vysokým nákladom štátu sa táto investícia vyplatí - návratnosť sa očakáva do konca roku 2006. Aj keď by to bol odhad premrštený, plusový efekt ťažko spochybňovať. Vyplatí sa asi aj Hyundai - ak Žilina uspeje. Rusko však teraz pretláča vládou dokument, ktorý by z podpory investícií urobil štátnu doktrínu. Do programu sa majú pritom vyberať selektívne, kritériá sú len dve - 400 pracovných miest (Rusko navrhoval sto!) a 100 miliónov eur ako minimálna hodnota investície. Povýšiť toto na štátnu politiku je scestné - dotovanie vybraných projektov príšerne deformuje podnikateľské prostredie. Ide o miliardové injekcie z vrecák daňových poplatníkov. Je isté, že ekonomike by dlhodobo viac prospelo, keby sa o ekvivalenty týchto súm znížila sadzba rovnej dane. To by podporilo podnikanie plošne, nekorupčne a neselektívne. Poučný je poľský komentár k baráži o Hyundai: "Naše šance vzrástli po tom, čo prezident Schuster nepodpísal zákon o rovnej dani" (námestník ministra hosp. Szejna). Zástupy analytikov hovoria, že reformy vytvárajú zo Slovenska investičný raj Európy. Načo a pre koho tu vymýšľať ešte investičné stimuly?
A ak sme už pri komentároch, tak nech prehovoria aj porazení. Hovorca maďarskej vlády Gál: "Hyundai chcel také úľavy, že by sa to už neoplatilo pre maďarské hospodárstvo". Agentúra Czechinvest: "Museli jsme odolat tlaku Hyundai na příslib nadstandardních investičních pobídek, které by byly nad rámec českých zákonů i pravidel EU". Takže dvaja, čo hovoria presne to isté. Čo ponúkol v mene slovenských daňových poplatníkov Pavol Rusko? Vždy existuje predsa hranica, za ktorou je už aj najlukratívnejšia investícia stratová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.