priblížili k zloženiu budúcej Európskej komisie, v ktorej by mal byť jeden plnoprávny komisár pre každý členský štát. Vyhlásil to Franco Frattini, minister zahraničných vecí Talianskej republiky, ktorá v tomto polroku predsedá EÚ. Dohoda európskej 25 o zložení EK by znamenala zásadný pokrok v rokovaniach o budúcej ústave EÚ, pretože otázka o komisároch patrila medzi tie, ktoré vyvolávali najviac sporov medzi členskými štátmi. Malé členské krajiny EÚ sa postavili proti systému navrhnutému Konventom o budúcnosti EÚ, podľa ktorého by nová EK mala mať od roku 2009 obmedzený počet - 15 - komisárov s hlasovacím právom. Tým by sa zvyšným členských štátom európskej dvadsaťpäťky neumožnilo mať plnoprávneho komisára.
Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan považuje za úspešnú schôdzku šéfov diplomacií členských a pristupujúcich krajín EÚ. Priznal, že rokovanie bolo zložité, ale v mnohých sporných záležitostiach došlo k pozitívnemu posunu, takže po rokovaniach v Neapole panuje miernejší optimizmus. "Keby to išlo takto ďalej, v mnohých veciach by sme mohli reálne čakať ukončenie medzivládnej konferencie v tomto roku - tak, ako by si to želala väčšina štátov," uviedol Kukan v rozhovore pre TASR.
Slovensko podporilo kompromisnú formuláciu článku ústavy o hodnotách EÚ zmieňujúcu sa o ochrane osôb patriacich k menšinám. Kukan však plénum informoval, že pôvodný návrh považuje SR za lepší. Pokiaľ ide o priority SR, väčšina štátov presadzuje návrh, aby každá krajina mala komisára s plným hlasovacím právom. Veľké krajiny s tým majú problém, pripomenul Kukan. Najväčší rozpor však pretrváva ohľadom zmienky o židovsko-kresťanských hodnotách Európy v preambule rodiacej sa ústavy. Podľa Kukana tábory odporcov a priaznivcov tohto návrhu sú zhruba rovnako veľké.
Autor: Washington/Bagdad (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.