mechanizovanej roty z trebišovskej jednotky do Kosova prišli po trojmesačnom intenzívnom výcviku na Slovensku a po spoločnom cvičení s českými vojakmi.
Podľa veliteľa slovenskej časti česko-slovenského práporu majora Jána Parimuchu boli na Kosovo výborne pripravení. "Plnenie úloh v posádke a plnenie úloh v mierovej misii je niečo úplne iné. Teraz vojaci neľutujú, že mali tvrdý výcvik na Slovensku. Človek, ktorý nevyskúšal misiu, si v príprave nevie uvedomiť, čo všetko vojna môže priniesť - či stresy, či úspechy," hovorí Parimucha. Veliteľ pripomína, že pôsobenie v Kosove na slovenských vojakov kladie komplexné nároky. Počas plnenia úloh totiž prichádzajú do styku s kosovskými Albáncami, Srbmi a príslušníkmi iných jednotiek KFOR, čo si vyžaduje znalosť komplikovaných reálií a okrem anglického jazyka aj aspoň základy albánčiny a srbčiny. Väčšina slovenských vojakov je v Kosove na svojej prvej misii a svoje dojmy si ešte utrieďuje.
Okrem dvoch týždňových dovoleniek za šesť mesiacov, každý z vojakov môže týždenne využiť desať minút telefonátov a denne má k dispozícii pol hodinu na internete. Atmosféru domova sa najlepšie darí vytvoriť českým kuchárom, na ktorých nedajú vojaci dopustiť. "Mužom v bielom" sa šesťkrát do týždňa darí pripraviť jedlá na nerozoznanie od tých doma. Siedmy deň majú voľno. S výnimkou pečiva a zeleniny - tie sú z kosovských zdrojov - kuchyňa využíva zásoby, ktoré raz za dva týždne privážajú kamióny z Česka. Kosovský prápor organizuje aj česko-slovenskú futbalovú "ligu", v ktorej súťaží osem družstiev, vrátane dvoch slovenských - tímu štábu a tímu 3. mechanizovanej roty. Praktickým lekárom práporu je nadporučík Miroslav Obtulovič zo slovenskej jednotky. Na zuby sa vojakom v pojazdnej zubnej ambulancii, tzv. Mobidente, pozerá česká lekárka Vilemína Růžičková.
Autor: Šajkovac (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.