ktorí sú na vojenčine práve teraz. Ak do konca roku odslúžia 6 mesiacov, pôjdu domov.
Minister Liška povedal, že to je krok k dosiahnutiu plnej profesionalizácie ozbrojených síl, ktorá už tento rok dosiahne 70 percent. Každým ďalším rokom sa zvýši o 10 percent a v roku 2006 budú v armáde už len samí profesionáli.
Skracuje sa aj civilná služba z 13 a pol mesiaca na 9 mesiacov. Občiansky aktivista Peter Novotný hovorí, že by sa mala vojenská aj civilná služba úplne zrušiť čo najskôr: "Je to výhodnejšie pre štát aj občanov." Mladí muži by namiesto služby v armáde mohli pracovať.
Prednedávnom zrušili vojenskú službu v Slovinsku, v Česku ju plánujú zrušiť ku koncu budúceho roka. Slovensko tak urobí až v roku 2006 a Liška povedal, že o skrátení lehoty sa neuvažuje.
Liškov predchodca vo funkcii Ivan Šimko, ktorý návrh o skrátení povinnej vojenskej služby pripravil, tiež nepovažuje jej úplné zrušenie pred rokom 2006 za "reálne". Nechce povedať, že "nie je možné", ale štát by naň musel nájsť peniaze.
Skrátenie vojenskej služby bude znamenať, že do armády až do roku 2006 narukuje podstatne viac mladých mužov. Ministerstvo prepočítalo, že pri 9-mesačnej vojenčine by to bolo necelých 10-tisíc odvedencov, pri 6-mesačnej o vyše 5-tisíc viac.
Autor: jč
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.