rozumné rozhodnutie, ktoré firme umožní dodržať jej záväzky a komisii riadiť trh s oceľou v Európe podľa pravidiel.
Dzurinda o US Steel rokoval v Bruseli s komisárom pre hospodársku súťaž Mariom Montim, pretože chcel prispieť k riešeniu „citlivého problému nadprodukcie US Steel". „Je to problém, dlhý čas sa nám nedarí nájsť všeobecne prijateľnú dohodu," priznal Dzurinda. Dohodu, či väčší pokrok od dnešnej schôdzky nečakal. „Mojím zámerom bolo objasniť širšie politické súvislosti, sociálne okolnosti, popísať región, v ktorom US Steel pôsobí," vysvetlil premiér svoje zámery. Tým chcel „nabádať", aby bolo prijaté „rozumné riešenie", ktoré umožní US Steel splniť záväzky, ku ktorým sa zaviazal, keď vstupoval do VSŽ, a komisii organizovať trh ocele v celej Európe.
Monti podľa Dzurindu navrhol, aby si niektoré pozície ešte vyjasnila samotná komisia a aby ďalej prebiehali technické rokovania. „Keď to bude nevyhnutné, tak sa k téme vrátime na úrovni vicepremiéra Csákyho, ale aj ja sám som ochotný prispieť v momente, keď to bude potrebné," doplnil Dzurinda. Riešenie treba podľa neho nájsť do dátumu vstupu SR do únie. Podstatou problému, na ktorý EK dôrazne upozornila začiatkom novembra v monitorovacej správe, sú podmienky zachovania štátnej pomoci pre košický US Steel. Brusel počas prístupových rokovaní so Slovenskom túto pomoc povolil za podmienky, že US Steel začne od roku 2002 znižovať rast produkcie. Výroba však vlani i tento rok rástla rýchlejšie, ako požaduje prístupová zmluva EÚ so Slovenskom. SR navrhla Bruselu kompromisné riešenie, ktoré podľa dostupných informácií spočíva v tolerancii istej nadprodukcie US Steel, ale zároveň so znížením daňových úľav. Podľa bruselských zdrojov ale komisia požaduje zníženie štátnej pomoci v takej výške, aká zodpovedná celému zisku US Steel z nadprodukcie.
Slovenský premiér včera ubezpečil najvyšších predstaviteľov Európskej komisie, že Slovensko včas odstráni nedostatky, na ktoré komisia upozornila v monitorovacej správe, a to najmä v poľnohospodárstve, a vstúpi do Európskej únie pripravené. "Slovensko vstúpi do Európskej únie dobre pripravené a bude sa usilovať hrať takú úlohu, aby proces európskeho zjednotenia priniesol pozitíva a splnil očakávania ľudu," povedal Dzurinda po stretnutí s predsedom EK Romanom Prodim a členmi komisie, ktorému predchádzali dvojstranné konzultácie s Prodim. Prodi vyjadril spokojnosť s prípravou Slovenska. "Máme len niekoľko problémov v poľnohospodárstve a oblasti štátnej pomoci, ale skutočne ide iba o malé problémy v porovnaní s tými, ktoré sa už vyriešili," zdôraznil.
Predseda vlády SR počas rokovaní hovoril aj o opatreniach, ktoré krajina prijíma kvôli konkurencieschopnosti v rozšírenej únii a ponúkol pohľad SR na oblasť prípravy pre členstvo. Rozhovory sa dotkli aj priebehu Medzivládnej konferencie a pozície, ktorú SR zastáva. Politici sa venovali aj otázke budúceho komisára, ktorý bude zastupovať Slovensko v EÚ. Podľa Prodiho by to mal byť profesionál a Dzurinda zdôraznil najmä jeho manažérske schopnosti.
Predseda EK má predložiť zoznam desiatich nových komisárov do konca februára budúceho roku.
Po návšteve Bruselu odcestuje Dzurinda včera do Paríža, kde sa dnes zúčastní na pracovnom rokovaní s francúzskym partnerom Jeanom-Pierrom Raffarinom.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.