zopakoval, že pre USA je neprijateľné zdvojovanie s NATO, ale kritickým slovám, v minulosti častým, sa vyhýbal. "Diskusie pokračujú a som si istý, že v blízkej budúcnosti nájdeme uspokojivé riešenie," povedal na tlačovej konferencii po rokovaní ministrov obrany NATO. Dodal, že Američania podporujú európsky obranný pilier. Včerajšie rokovanie podľa neho potvrdilo, že všetci si želajú maximálnu transparentnosť vzťahov EÚ a NATO a sú proti zdvojovaniu štruktúr.
Optimisticky sa vyjadroval aj generálny tajomník aliancie George Robertson. „Som presvedčený, že konečný výsledok sa vyhne akejkoľvek duplikácii a posilní aj NATO aj EÚ. Akýkoľvek iný výsledok by nemal zmysel," povedal Robertson, ktorý včera naposledy viedol ministerské rokovanie NATO.
Aj slovenský minister zahraničia Eduard Kukan vníma najnovší vývoj pozitívne. „Na neformálnej diskusii minister Powell povedal, že informácie, ktoré získal o debate o štruktúrovanej obrannej spolupráci v Neapole (na rokovaní EÚ), ich istým spôsobom upokojili. Ja mám dojem, že osobne Colinovi Powellovi toho už veľa neprekáža, pretože tých ubezpečení bolo naozaj veľa," povedal Kukan. Powell však musí informácie o najnovšom vývoji v EÚ výraznejšie prezentovať ostatným predstaviteľom USA. „Podľa mňa toto tu ešte chýba," dodal šéf slovenskej diplomacie.
Powell ani Robertson včera nechceli odpovedať na otázky novinárov, či Európa potrebuje od NATO nezávislú plánovaciu a riadiacu jednotku pre vedenie samostatných vojenských operácií. Podľa Kukana je rozhodujúce, akým spôsobom bude táto jednotka vytvorená. Ak sa podarí prísť s takou štruktúrou, ktorá nebude zasahovať do NATO a bude sa zaoberať iba operáciami, čo nemajú nijakú súvislosť s alianciou, potom si Kukan myslí, že „sa nájde dosť priestoru na to, aby sa vyslovila podpora, povedzme aj zo Slovenska," pre takúto jednotku.
Autor: Sekretariát SOFZ:
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.