štáty EÚ navrhnú do Európskej komisie. V dôvernom liste premiérom desiatich vstupujúcich štátov, vrátane Slovenska, to napísal predseda EK Romano Prodi.
V liste s dátumom 27. novembra, ktorý má TASR k dispozícii, šéf komisie premiérov pozýva na úvodnú diskusiu, aby sa mohlo rozhodnúť o "vzájomne dohodnutých kandidátoch", ktorých vlády predložia Rade EÚ. Tento proces treba dokončiť najneskôr do 1. marca 2004. "To znamená, že by sme sa mali snažiť ukončiť našu diskusiu najneskôr do konca januára," píše Prodi, ktorý v liste zdôrazňuje, že tieto rokovania musia byť prísne dôverné a ich výsledky by sa mali zverejniť, až keď dôjde k spoločnej dohode o kandidátoch.
Vysvetľuje tiež proces schvaľovania kandidátov. Po tom, ako zoznam všetkých nominovaných prijme Rada EÚ, dostane ho Európsky parlament. Ten usporiada v posledný aprílový týždeň "vypočúvanie" kandidátov a o ich schválení bude hlasovať na plenárnom zasadnutí 3. - 6. mája 2004. Následne nových komisárov oficiálne vymenuje Rada EÚ. Znamená to, že noví komisári zasadnú v exekutíve EÚ až niekoľko dní po rozšírení naplánovanom na 1. mája 2004. Pôvodne chcel EP schvaľovať nových komisárov presne v tento deň na mimoriadnom zasadnutí, od tohto úmyslu ale ustúpil.
Prodi v liste pripomína "neobyčajnú situáciu" nových kolegov počas šiestich mesiacov súčasnej komisie, keďže od mája do novembra budú bez rezortov. "Naším spoločným cieľom by preto malo byť nájsť kandidátov na vyhovujúcej politickej úrovni a s nespochybniteľnou osobnou bezúhonnosťou. Je tiež rozhodujúce, aby mali silnú oddanosť procesu európskej integrácie," zdôrazňuje Prodi. "Ďalším faktorom, ktorému by som mal venovať pozornosť, je rovnováha podľa pohlavia: pre dôveryhodnosť komisie verím, že najmenej traja z desiatich nových kolegov by mali byť ženy," napísal Prodi. Podrobne vysvetľuje postavenie komisárov v končiacej komisii. Budú "samozrejme hrať plnú úlohu" v práci komisie, ale bez pridelených rezortov. Aby sa však mohli plne integrovať do tímu, budú pridružení k existujúcim komisárom, čo im umožní dôkladne sa oboznámiť s prácou kolégia a hrať aktívnu úlohu v konkrétnych oblastiach. Existujúci komisári sú podľa Prodiho "dychtiví" po spolupráci s novými kolegami.
Rozhodnutie, koho prideliť komu, príjme Prodi po skončení konzultácií o nominácii 10 nových komisárov. Noví komisári budú mať k dispozícii podporný personál, avšak nie celý kabinet, aký majú súčasní členovia komisie, pretože sa budú môcť obrátiť aj na pracovníkov existujúcich kabinetov. Pre nových komisárov by nebolo múdre prijímať kompletný personál na taký krátky čas a pred nomináciou na plné päťročné funkčné obdobie, píše Prodi. Je si síce vedomý, že mnohí z nových kolegov budú mať ambície pokračovať aj v novej komisii od 1. novembra 2004, upozorňuje ale, že terajšie konzultácie sa týkajú nominácií len na obdobie máj - október.
"Pochopiteľne bude na mojom nástupcovi, aby s vami zopakoval tento proces pri tvorbe novej 25-člennej komisie, ktorá nastúpi 1. novembra 2004," vysvetľuje Prodi v liste premiérom.
Dôverné konzultácie, o ktorých šéf EK píše, sa začali tento týždeň. V pondelok bol v Bruseli maďarský premiér Péter Medgyessy, v utorok slovinský premiér Anton Rop a v stredu predseda slovenskej vlády Mikuláš Dzurinda. Ten informoval, že vláda SR rozhodne o kandidátovi na komisára na jednom zo svojich januárových rokovaní. Potvrdil tiež, že pôjde o kandidáta, ktorý by mal pokračovať aj v novej komisii po 1. novembri. Na Slovensku sú zatiaľ dvaja kandidáti: SDKÚ navrhuje bývalého manažéra Coca-Cola Slovensko Ivana Štefanca, KDH bývalého hlavného vyjednávača s EÚ Jána Figeľa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.