podanie žaloby na ochranu osobnosti. "Je nepredstaviteľné, aby na členov vlády mohol ktokoľvek zaútočiť takýmto hrubým spôsobom," vyhlásil Jozef Liščák, niekdajší minister spravodlivosti a zároveň právny zástupca všetkých žalobcov.
Dva dni po sebe sa uskutočnili pojednávania s dvoma skupinami ministrov. Jedna, vedená Jánom Sitekom, v stredu neuspela a súd si osvojil názor Najvyššieho súdu, že členovia vlády takúto žalobu podať nemôžu. Súd ani neskúmal pravdivosť sporného citátu. Členovia vlády podľa neho nemali podávať žalobu podľa Občianskeho zákonníka, ale tlačového zákona.
V druhej skupine je aj Vladimír Mečiar, ktorý sa na včerajšom pojednávaní spolu s ďalšími ôsmimi exministrami zúčastnil. V tomto prípade iná sudkyňa toho istého súdu zatiaľ nerozhodla a pojednávanie odročila na budúci rok.
Na žiadosť Liščáka sudkyňa obe strany vyzvala, aby sa dovtedy pokúsili o zmier. "Vyriešila by sa ďalšia trauma v oblasti novinárskej a politickej," myslí si Liščák.
Sudkyňa nevylúčila, že o výklad zákona požiada Ústavný súd. Žiada to Mečiar aj bývalá podpredsedníčka vlády Katarína Tóthová. "Nie som spokojná s týmto rozhodnutím a rozhodne podniknem ďalšie právne kroky," hovorí o verdikte Najvyššieho súdu.
Všetci vo svojich výpovediach tvrdili, že ich tento rozsudok prekvapil a trvali na svojich nárokoch. "Bolo rozhodnuté v rozpore s doterajšou súdnou praxou, Občianskym zákonníkom a našou ústavou," povedal Liščák.
Predmetom sporu je citát z článku o panychíde za zavraždeného Róberta Remiáša: "Toto sú prvé obete politickej studenej vojny, ktorú vedie vláda s občanmi Slovenska". Členovia vlády žiadajú ospravedlnenie a vyplatenie nemajetkovej ujmy. Na každého by v prípade úspechu pripadlo pol milióna korún.
MEDZITITUL: Aktuálny stav v kauze
Najvyšší súd v roku 2000 zrušil rozhodnutie nižšieho súdu, ktoré zaväzovalo denník SME vyplatiť niekoľko miliónov korún nemajetkovej ujmy a ospravedlniť sa členom vlády. Vec vrátil na okresný súd. Žalobcovia sú rozdelení na dve skupiny. O jednej sa už rozhodlo, druhá sa snaží o dosiahnutie zmieru.
MEDZITITUL: Skupina, ktorej návrh bol zamietnutý
- Ján Sitek, Eva Slavkovská, Ľubomír Hudek, Peter Bisák
- Ján Zlocha, Alexander Rezeš a Ján Ducký sú mŕtvi
- Oľga Keltošová svoju žalobu stiahla
MEDZITITUL: Skupina čakajúca na rozhodnutie
- Jozef Liščák, Juraj Schenk, Ivan Hudec, Ľubomír Javorský, Jozef Kalman, Vladimír Mečiar, Sergej Kozlík, Katarína Tóthová, Ján Mráz
MEDZITITUL: Mečiar: Výbuch Remiášovho auta bola nehoda
Expremiér Vladimír Mečiar tvrdí, že za výbuch auta Róberta Remiáša nemôže výbušnina, ale nehoda. Povedal to včera na súde s denníkom SME v spore o ochranu osobnosti.
Mečiar vyhlásil, že vie o dvoch znaleckých posudkoch zo spisu, z ktorých vyplýva, že Remiáša nezabila bomba. "Auto zišlo z cesty, narazilo na obrubník, došlo k uvoľneniu plynového zásobníka a potom k výbuchu," opísal situáciu pred sudkyňou Mečiar.
Remiášov otec bol podľa Mečiara vojenský dôstojník so špecializáciou na výbušniny. Pred cestou údajne synovo auto prezrel a nič podozrivé nenašiel. Ako sa expremiér k týmto informáciám dostal, nechcel po pojednávaní prezradiť. "Čo vás do toho pán redaktor," odpovedal. Dodal iba, že jeho informácie sú vždy stopercentné.
Mečiar a jeho bývalí ministri pred súdom opisovali, ako im ublížil článok o panychíde za Remiášom. O počínaní vtedajšieho vydavateľa SME Mečiar povedal, že kampaň proti nemu viedol preto, lebo vláda zrušila fond, v ktorom mal podiel. "Chceli sa primitívne pomstiť," vyhlásil.
Opisoval svoje zážitky zo stretnutí s občanmi. "Na každom som musel vysvetľovať otázku Remiáša," hovorí Mečiar. Ako negatívny dôsledok spomenul aj útok Remiášovej mamy. Tá ho v roku 1999 prefackala kyticou kvetín.
"Desiatky pacientov mi povedali, či som lekár, alebo vrah," vraví bývalý minister zdravotníctva Ľubomír Javorský. Jeho kredit sa mu vraj darí naprávať len pomaly. Niekdajší minister zahraničných Juraj Schenk má pocit, že mu kauza ublížila aj v profesionálnom živote. "Negatívne dôsledky pretrvávajú až do súčasnosti," tvrdí.
Ivan Hudec, ktorý v tom čase riadil ministerstvo kultúry, údajne pre spomínaný článok prišiel o dlhoročného priateľa. Ten mu mal povedať: "Ťažko je komunikovať s človekom, ktorý sa podieľa na takých praktikách."
Na včerajšom pojednávaní sa zúčastnilo 9 ministrov Mečiarovej vlády. Pôsobili dojmom kamarátov, ktorí sa dlhší čas nevideli. Pred aj po pojednávaní stáli v hlúčiku a živo diskutovali.
Autor: rp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.