maďarského krajanského zákona, podpísať do niekoľkých dní. Rumunská vláda minulý týždeň schválila rumunsko-maďarskú dohodu o tejto veci, ktorú premiéri oboch krajín podpísali v septembri.
László Nagy z SMK hovorí, že dohodu by ministri zahraničia mohli podpísať už na budúci týždeň v Bruseli. "Zhruba pred dvoma týždňami boli ukončené konzultácie medzi slovenským ministerstvom zahraničných vecí a SMK," povedal. Hovorí, že sa dohodli aj na sporných bodoch.
Hlavný spor bol v otázke, kto bude na Slovensku dostávať príspevky pre vzdelávanie na maďarských základných, stredných a vysokých školách. "Príspevok v prípade základných a stredných škôl budú dostávať organizácie rodičovských združení alebo združenia pedagógov," hovorí Nagy. Vysokoškoláci budú môcť o príspevok žiadať sami.
Prípravu dohody podľa maďarských médií skomplikoval maďarský spor medzi SMK a vládou v Budapešti. Podporu na vzdelávanie totiž majú dostávať študenti, ktorí budú študovať v maďarskom jazyku a predmety súvisiace s maďarskou kultúrou - bez ohľadu na ich národnosť. SMK ale požaduje, aby ju mohli dostať aj študenti maďarskej národnosti na slovenských školách. Znamenalo by to, že sa podpory predsa len budú prideľovať aj podľa etnického princípu, čomu sa Budapešť bráni z obavy z negatívnych reakcií Európskej únie.
"My postupujeme podľa stanoviska Benátskej komisie, ktorá prisudzuje možnosť materskému štátu, aby podporoval zachovanie jazykovej a kultúrnej identity menšiny," tvrdí spolupredseda zmiešanej komisie za slovenskú stranu Miroslav Mojžita. Podľa maďarskej strany to znamená možnosť podpory maďarských študentov bez ohľadu na predmet a jazyk štúdia - SMK teda zrejme presadí svoje.
Druhou otázkou bolo, ako príspevky na Slovensko prídu. Podľa posledných informácií mali zväzy maďarských pedagógov a rodičov na Slovensku zriadiť nadáciu. Bratislava pôvodne požadovala, aby nadáciu zriaďovala slovenská vláda. "Nie je podstatné, kto nadáciu založí, ani kto v nej bude," hovorí dnes Mojžita. Dôležité vraj je, aby nadácia splnila svoj účel, čo bude kontrolovať jeho komisia.
Mojžita súhlasí, že prerokovať zostáva iba "právnické formulácie. Nie je vylúčené, že by sme podpis mohli stihnúť do konca roka."
Vyriešený nie je zatiaľ ani skôr o už len prestížny terminologický spor o tom, čoho sa vlastne dohoda týka. Maďarská strana vytrvale hovorí o dohode o uplatňovaní krajanského zákona na území Slovenska a slovenská strana to zase popiera. "Nebude to dohoda o zákone, ale o vzájomnej podpore menšín. To, čo bude maďarskej strane umožnené na slovenskom území, bude slovenskej strane umožnené na maďarskom," hovorí Mojžita.
Autor: žm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.