rezort funguje skôr ako štatista. Verejnoprávne normy, s ktorými bezvýsledne narážal Chmelov predchodca Kňažko, prešli pomerne bezbolestne.
Netrpí veľmi ani Richard Rybníček, ktorý sa ešte pred dvomi týždňami vyhrážal demisiou, ak bude zákon o STV prijatý. Riaditeľa pravdepodobne upokojila najzásadnejšia zmena, ktorú NR SR v návrhu MK urobila - vyhodenie paragrafu o použití 20 percent z príjmov na pôvodnú slovenskú tvorbu, realizovanú v externom prostredí. To bola naozaj nehoráznosť, ktorú si cez kamarátov na ministerstve vylobovali režisérsko-herecké odbory a spolky. Niežeby boli od macochy, ale o peniaze sa majú uchádzať cez scenáre a umelecké projekty, nie administratívnym pridelením. Keby bol návrh prijatý, STV by musela vyplatiť cca 300-400 miliónov ročne naslepo a ako "produkt" by musela vziať aj akúkoľvek sračku. Zamietnutie je principiálne správna vec, keďže inštitúcia má právo vyrábať si program podľa vlastných kritérií a potrieb.
Iná vec už je, že aj tak to bez klientelizmu a "kamarádšaftov" fungovať asi nebude - ako nikde na svete. Pravidlo je železné - aspoň z postkomunistických VP TV najviac peňazí odteká producentským firmám prepojeným z jednej strany s manažmentom a z druhej s umeleckými spolkami. Systémovo je teda nový zákon v tomto bode O.K., ale koncesionár veľa neušetrí. Pokiaľ teda Rybníček nie je zázrak medzi zázrakmi a ako prvý VP TV direktor v histórii si prostriedky ustráži a využije efektívne. To by bola bomba...
Naopak, nehoráznosťou, ktorú zo zákona parlament neodstránil, keďže ani nechcel, je vyňatie STV (a SRo) spod exekúcie. Teda vyňatie fyzického majetku a prostriedkov z koncesionárskych poplatkov a dotácií štátu. Proti tomuto Rybníček samozrejme nikdy neprotestoval - kto by už nechcel podnikať bez rizika. Večný sen, ktorý sa naplní iba vyvoleným. Fakticky znamená, že STV sa môže ďalej zadlžovať do bludu a každý, kto má firmu a vlastný rozum, s ňou nepôjde do veľkého biznisu, keď len trochu spadne do červených čísiel. Rybníček sľubuje, že sa to už nikdy nestane, ale on do smrti riaditeľ nebude. Nevymáhateľnosť dlhov STV deformuje mediálne prostredie ešte väčšmi, než už je. Skúste si predstaviť, že súťažíte na trhu so subjektom, ktorý má zákonnú ochranu pred veriteľmi. Sú to nerovné podmienky. Komerčná televízia musí zvažovať, koľko zaplatí napríklad za Ligu majstrov. STV nemusí - prelicituje, zaplatí a keď jej zdroje budú chýbať, nejakému domácemu obchodnému partnerovi povie, že nemáme a skúste vymáhať. Dobre sa podniká, keď viem, že nemôžem skrachovať.
Je dnes veľkou intelektuálskou módou fandiť verejnoprávnym TV, ktoré nás vraj kultivujú a udatne bojujú proti komerčnému braku. Akurát sa koncesionárov nikto nepýta, či stoja o túto službu za tie peniaze, ktorými na kultiváciu svojej duše prispievajú. Málokto si pritom uvedomuje, že preferovanie VP TV štátom znekvalitňuje programovú ponuku súkromnej konkurencie. Princíp je jednoduchý - tým, že VP TV (okrem britskej BBC) nie sú vylúčené z reklamného trhu, ukracujú príjmy tých TV, ktoré sú nútené živiť sa výlučne inzerciou. Výsledok je aj ten, že nakupujú napr. brakové filmy céčkovej kategórie, ktoré kazia vkus národa - a intelektuáli sa idú pominúť od hrôzy, čo za odpad je tá komercia. Mimochodom - v kauze Sita versus TA SR protimonopolný úrad konštatoval, že rozpočtové dotácie pre štátnu tlačovú agentúru porušujú princípy hospodárskej súťaže. Otázka znie, že prečo neporušujú zásady hospodárskej súťaže dotácie pre STV a prečo neporušujú tieto princípy samotné koncesionárske poplatky. Odpoveď je jediná - VP TV majú výnimku. Vo všetkých iných odvetviach by to bola neprípustná štátna pomoc. Ide o hroznú deformáciu trhu. Ak je už televízia takzvane verejnoprávna, mala by odísť z inzertného trhu a vysielať len programy tzv. verejnoprávne.
Najvážnejšou zmenou zákona o STV (SRo) je prielom v skladbe a voľbe orgánov - riaditeľa bude voliť o šesť členov rozšírená Rada a novým prvkom je Dozorná rada. Dalo by sa o tom veľa filozofovať a špekulovať, že čo a koľko to komu prinesie. Keďže sú tieto modely v zahraničí už dávno odskúšané, resumé sa dá zjednodušiť - žiadna nová kvalita, nič zvláštneho z toho nevzíde. Riaditelia volení radami budú slabší, ale posilnené rady zostanú bábkami politikov a lobistov. Jediný pohľad cez plot ku ktorémukoľvek zo susedov presvedčí, že VP TV sú spolitizované a vykrádané nezávisle na štruktúre, spôsobe voľby a právomociach svojich orgánov.
Skvelým záverečným akordom a uvítacou salvou k zákonu o SRo je agentúrna správa, že vyšetrovatelia odboru závažnej trestnej činnosti začali stíhanie Jaroslava Reznika. Česť a sláva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.