Pár dní pred summitom EÚ je dohoda o európskej ústave neistá
Brusel (TASR) S cieľom dohodnúť sa na znení prvej európskej ústavy sa v piatok a sobotu zídu na summite v Bruseli najvyšší predstavitelia 25
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
súčasných a budúcich členských štátov EÚ. Cestu k ich dohode sa už v pondelok pokúsia pripraviť ministri zahraničných vecí. Dohoda nie je ani päť dní pred summitom istá a na stole ostáva niekoľko veľmi sporných otázok, najmä systém hlasovania v Rade ministrov EÚ a zloženie Európskej komisie, hoci tam sa zdá, že sa menším krajinám podarí presadiť princíp jeden komisár-jedna krajina.
Taliansky premiér a úradujúci predseda Európskej rady Silvio Berlusconi cez víkend odhadol šance na dohodu len na 50 percent. Zároveň vyhlásil, že „nič dramatické" sa nestane, ak budú rokovania o ústave pokračovať počas írskeho predsedníctva po 1. januári 2004. Neúspech nevylučuje ani taliansky minister zahraničia Franco Frattini. Ten v piatok potvrdil, že Taliansko sa nebude snažiť o kompromis za každú cenu a že lepšia je žiadna, ako zlá ústava. Jeho názor podporil Valéry Giscard d'Estaing, predseda Konventu, ktorý návrh ústavy pripravil. Pozorovatelia v Bruseli očakávajú skôr „typickú európsku" dohodu, keď sa všetko zložité a neriešiteľné odloží na neskôr. To je prípad najmä systému hlasovania v Rade EÚ. Veľký počet krajín síce podporuje zavedenie dvojitej väčšiny (polovica štátov, 60 percent populácie), ale pozície Španielska a Poľska sa zdajú neústupné. Madrid a Varšava chcú zachovanie systému rozdelenia hlasov zo Zmluvy z Nice, ktoré ich výrazne zvýhodnilo oproti väčším štátom. Možností na kompromis nie je v tejto otázke veľa a nie je vylúčené, že sa lídri jednoducho dohodnú, že sa dohodnú neskôr. Systém z Nice každopádne platí do roku 2009. Podobne to môže skončiť pri spore o zloženie Európskej komisie.
Konvent, predsedníctvo a niektoré väčšie štáty, najmä Nemecko, presadzujú, aby od roku 2009 sedelo v EK len 15 plnoprávnych komisárov, ostatní by nemali právo hlasovať. Slovensko a celý rad ostatných menších krajín s podporou EK trvajú na princípe jedna krajina-jeden komisár aj po roku 2009. Širšia zhoda zdá sa panuje v oblasti európskej obrannej spolupráce, vrátane klauzuly o vzájomnej obrane, ktorej podmienkou je súlad so záväzkami voči NATO, aj keď aj tam ostáva ešte vyjasniť podrobnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.