ani ten, kto by za najtvrdší úder premiérovi považoval Šimkovo odmietnutie prímeria (tiež v piatok), ktoré už smeruje k roztrhnutiu klubu SDKÚ. To všetko sú udalosti, ktoré sa dali spoľahlivo predvídať. Danajský darček, s ktorým náš najmilší Mikuláš na svoj sviatok naozaj nepočítal, prišiel odinakiaľ: Šéf frakcie Európskej ľudovej strany (EPP-ED) v Európskom parlamente Hans-Gert Pöttering verejne podporil na post slovenského zástupcu v Európskej komisii Jána Figeľa.
Ako je už dlhší čas známe, SDKÚ ponúka do EK manažéra Ivana Štefanca, ktorému vyrába aj dosť rozpačitú marketingovú kampaň - zastupuje stranu na rôznych konferenciách, sympóziách a tak. Jediný protikandidát je práve Figeľ - tiež už dlhšiu dobu známy, sobotňajšia Rada KDH jeho nomináciu len potvrdila. O veci by mala rokovať najbližšia koaličná rada a Pöttering teraz poriadne zamiešal kartami. On skutočne nie je hocikto, ale predseda tej straníckej skupiny v EP, ku ktorej sa hlásia aj SDKÚ, aj KDH a aj SMK. A Figeľa musí naozaj výrazne preferovať, keď v spore dvoch partnerských strán - stretol sa v Bratislave s Hrušovským i Dzurindom - zaujal stanovisko takto jednoznačne. Pöttering doslova povedal, že "keby som rozhodoval ja, Figeľ by sa stal členom EK". To nebýva zvykom, naopak, správanie je to naprosto výnimočné, skoro ako vmešovanie do vnútorných záležitostí. Dzurindu osprchoval viac ako Schuster so Šimkom dohromady. Predseda vlády a SDKÚ si totiž na sotvačom zakladá väčšmi, ako na svojej pozícii v zahraničí, vrátane štruktúr EPP.
Figeľova pozícia je touto intervenciou určite posilnená, rozstrel medzi ním a Štefancom však zostáva naďalej otvorený. A nielen preto, že Dzurinda nie je ten, kto by sa vyhliadnutého postu dobrovoľne vzdával. Pöttering je vplyvný, sú ale ešte vplyvnejší. Napríklad predseda EK Romano Prodi. Na ňom závisí, či osoby, ktoré vlády 10 nových členských štátov preferujú, sa komisármi skutočne stanú. Divné, ale fakt je to tak.
Prodi nedávno naznačil, že od vlád očakáva nie jedného kandidáta, ale troch, z ktorých si on vyberie podľa odbornosti, "fleku", ktorý v EK bude voľný a - pohlavia. Áno, každý tretí na listine a potom aj v komisii musí byť žena. Tak riekol Prodi. A až po jeho výbere musí kandidát prejsť schvaľovaním v Rade ministrov (pravdepodobne zahraničia) a následne ho čakajú vypočutia vo výboroch Európskeho Parlamentu, ktorý bude o každom jednotlivo hlasovať. Aj taká je jedna z podôb eurodemokracie: Nie je jasné, prečo by mal mať posledné slovo v komisárskom "castingu" práve Romano Prodi. Model, ktorý načrtol, hovorí v každom prípade o tom, že o slovenskom komisárovi nebude rozhodovať slovenská vláda. Ona len dodá účastníkov konkurzu.
Načo potom táto skoro volebná kampaň, ktorú začala SDKÚ v prospech Štefanca? Nevedno. Dzurinda pred týždňom v Bruseli Prodiho ubezpečil, že ženu zatiaľ do komisie poslať nechystá, o slovenskej nominácii však - podľa premiéra - medzi štyrmi očami dôverne rokovali. Vidíme teda, že lobuje nielen KDH. Sranda by ale bola, keby nevyhral napokon ani jeden. Aj to je ešte možné, ak nám bude vyberať komisára Prodi. A myslí to vážne - pred pár dňami informoval nových členov, že zoznamy kandidátov chce mať na stole už koncom januára, a nie marca, ako pôvodne zvažoval. Z jednoduchého dôvodu - "aby bolo dosť času na prípadné zmeny a úpravy". Rozumiete dobre - ak sa predsedovi EK nebude páčiť nikto z národnej nominácie, vyhradzuje si právo žiadať nové mená. Ešte sa možno dožijeme, že si vypýta rovno Beňovú. Čo ak budú chýbať nejaké ženy?
Prodi má jasno aj v kritériách. Premiérom radí, aby ponúkali kandidátov, ktorí budú mať "vhodnú politickú váhu", "nepoškvrnenú osobnú integritu" a - teraz pozor - "vysoký stupeň oddanosti európskej integrácii". Že čo si predstavuje pod posledným parametrom, nie je jasné. Myslí tým napríklad podporu európskej ústavy v predloženom znení? To by šance Jána Figeľa dosť poklesli. Na hlasovanie do EP, kde by mohol mať, podľa vyjadrení Pötteringa, podporu EPP, by sa ani nedostal. Vyselektoval by ho Prodi. Dá sa ale ešte hovoriť o normálnej demokracii, ak si jeden menovaný úradník osobuje právo rozhodovať o osobe, ktorá bude zastupovať nejaký štát v komisii? Alebo je to len diera v legislatívnej úprave nominačnej procedúry, cez ktorú sa terajší šéf EK snaží zvýšiť svoj vplyv? Poliaci napríklad ponúkajú súčasnú ministerku Danutu Hübnerovú - bez alternatívy. A vôbec sa nezaoberajú tým, že by ju Prodi neakceptoval. Ale možno len preto, lebo je žena... Tie sú v EK úzky profil. Asi ako zmysel pre reprezentatívnu demokraciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.