mesto Košice od prvého januára 2004. Stane sa tak na základe prijatého Všeobecno-záväzného nariadenia (VZN) č. 65 o úhradách za poskytovanie sociálnych služieb v pôsobnosti územnej samosprávy.
"Výška príspevku, ktorý je občan povinný uhradiť pri nástupe do domova dôchodcov, závisí od hodnoty nehnuteľnosti, ktorej je vlastníkom. Pohybuje sa v rozpätí od 15-tisíc do 55-tisíc v závislosti od toho, akú nehnuteľnosť vlastní, či je výlučným vlastníkom alebo spoluvlastníkom, ako aj v závislosti od trvalého bydliska," vysvetlil nám Mgr. Matúš Háber zo sociálneho referátu košického magistrátu.
Podľa schváleného VZN občan uhradí poplatok vo výške 15-tisíc, ak vlastní jednoizbový byt, 25-tisíc v prípade dvojizbového bytu, 35-tisíc pri trojizbovom byte a 55-tisíc Sk, ak vlastní rodinný dom. Občania, ktorí nemajú trvalý pobyt v meste Košice, ale majú tu priamych príbuzných, súrodencov, musia zaplatiť určený príspevok násobený koeficientom 1,2. Občania, ktorí nemajú trvalý pobyt v Košiciach a ani tu nemajú príbuzných, musia zaplatiť predpísaný príspevok násobený koeficientom 2, to znamená dvakrát toľko ako Košičania.
"Jednorazový príspevok je povinný uhradiť aj ten žiadateľ, ktorý vlastnil nehnuteľnosť v posledných piatich rokoch," doplnil informácie M. Háber.
To znamená, že ak aj žiadateľ previedol svoj byt, či dom na deti, zaplateniu príspevku sa nevyhne, ak sa to stalo do piatich rokov dozadu.
"Zavedenie jednorazového poplatku sa vzťahuje na dátum nástupu do zariadenia, nie na dátum podania žiadosti. To znamená, že povinnosť uhradiť jednorazový poplatok má aj žiadateľ, ktorý si podal žiadosť pred nadobudnutím účinnosti nariadenia, napríklad v roku 2001," vysvetľuje Mgr. Háber.
Údaje o majetkových pomeroch bude žiadateľ preukazovať (dokladovať) priamo domovu dôchodcov vopred určeným spôsobom, t. z. na predpísanom tlačive formou čestného prehlásenia.
"Takto získané finančné prostriedky sa budú odvádzať na osobitný účet, budú tvoriť rezervný fond a majú slúžiť na pokrytie výdavkov spojených s rekonštrukčnými prácami, materiálno-technickým dovybavením domova dôchodcov, napríklad signalizačným zariadením na ležiacom oddelení, na debarierizáciu zariadenia. Zostávajú teda výlučne pre potreby domova dôchodcov."
Podľa M. Hábera nemá zavedenie jednorazového poplatku diskriminačný charakter.
"Jeho filozofiou je vytvárať vlastné zdroje potrebné na budúce kapitálové výdavky spojené s údržbou budov, technického vybavenia. Štát garantuje zariadeniam decentralizačnú dotáciu po dobu troch rokov od prechodu zariadenia z pôsobnosti štátu pod samosprávu, nepočíta však práve s nárastom jednotlivých vstupov v každodennom živote zariadenia. Takáto forma jednorazových príspevkov sa zavádza aj v iných mestách a samosprávnych krajoch na Slovensku," zdôraznil na záver rozhovoru Matúš Háber.
* * *
Na domov dôchodcov na Garbiarskej čaká 341 občanov
Žiadatelia sú do domova dôchodcov v kompetencii mesta Košice prijímaní podľa vedeného poradovníka, to znamená podľa dátumu podania žiadostí. V súčasnosti eviduje Domov dôchodcov na Garbiarskej ulici spolu 341 žiadostí o prijatie, najstaršia žiadosť je z 28. októbra 1998.
"Vzhľadom na skutočnosť, že v poslednom období - v prvom polroku 2003 - došlo k udeleniu viacerých výnimiek a k prijatiu žiadateľov mimo poradovníka, vypracoval referát sociálnych vecí magistrátu Zásady prijímania občanov do domova dôchodcov a zaraďovania do poradovníka čakateľov, kde o prijatí žiadateľa rozhoduje 5-členná komisia. Členom komisie je aj vedúci sociálneho referátu," vysvetlil Matúš Háber.
Podľa zásad, ktoré sú účinné od 15. novembra 2003 bola k dnešnému dňu prijatá jedna žiadateľka z roku 1998 a ďalší štyria žiadatelia z roku 1998 boli vyzvaní k nástupu v priebehu mesiaca december.
"Za istú výhodu považujeme skutočnosť, že po odvolaní bývalej riaditeľky bola vedením domova dôchodcov poverená zamestnankyňa magistrátu z referátu sociálnych vecí Mgr. A. Bujňáková, čo umožnilo veľmi pružnú komunikáciu a operatívne riešenie problémov. V priebehu novembra sme začali s aktualizáciou poradovníka, aby sme zistili, či počet 341 žiadostí je aktuálny, či sa sociálna situácia žiadateľa od podania žiadostí nezmenila," dodal M. Háber.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.