Namiesto trinástich okresov bude mať Prešovský kraj deväť obvodov.
"Zamestnanci, ktorí pracovali v špecializovanej štátnej správe, prechádzajú aj s hnuteľným majetkom na krajské úrady špecializovanej štátnej správy. K nim sa pričlenia tzv. prierezoví pracovníci zabezpečujúci servis, teda mzdové účtovníčky či personalisti v počte, na ktorom sa dohodne rezortné ministerstvo s KÚ. Na budovy štátnej správy sú viazaní aj obslužní pracovníci," uviedol pre novinárov vedúci služobného úradu KÚ v Prešove Ladislav Sabol. V rámci KÚ sa odbor životného prostredia od 1. decembra rozdelil na samostatný odbor životného prostredia a odbor územného plánovania, stavebného poriadku a bytovej výstavby. Vzniknú z nich špecializované krajské úrady. Z odboru poľnohospodárstva, lesného a vodného hospodárstva budú dva úrady, lesný a poľnohospodársky. Špecializovaný úrad vznikne aj z odboru dopravy. Zriaďuje sa krajský školský úrad a z odboru kontroly pri KÚ prechádzajú pracovníci pod Úrad vlády SR.
Na KÚ v Prešove zostáva všeobecná vnútorná správa, ktorá má na starosti štátnoobčianske záležitosti, priestupkové konania a voľby, vzniká odbor živnostenského podnikania vyčlenením z odboru všeobecnej vnútornej správy. Odbor obrany a hospodárskej mobilizácie sa vyčlení z odboru Civilnej ochrany, ktorý zostane samostatný. Vzniknú i obslužné odbory, zostáva služobný úrad, pod ktorý bude spadať aj personalistika OvÚ, ďalej odbory finančný a vnútornej prevádzky. "Zatiaľ nevieme, či budeme mať samostatný odbor alebo oddelenie odboru financií, pod názvom správa majetku a poistenie motorových vozidiel," tvrdí L. Sabol.
V štátnej správe Prešovského kraja, ktorú bude spravovať Ministerstvo vnútra SR, bude 414 ľudí, z toho na KÚ v Prešove 120 ľudí. V súčasnosti ma prešovský KÚ 212 zamestnancov a okresné úrady v kraji okolo 800. Odísť by malo približne 200 ľudí. Na tých, ktorí končia k 31. decembru, sa vzťahuje starý zákon o štátnej službe, s päťmesačným odstupným. Verejní zamestnanci majú osemmesačné odstupné, pretože platí aj kolektívna zmluva. Od januára sa však odstupné bude vyplácať v zmysle Zákonníka práce. Priemerná mesačná mzda na okresných úradoch v Prešovskom kraji je 14 000 korún, na KÚ v Prešove 14 500 korún. Zákonom o štátnej správe bude stanovená i platová otázka. "Nebudú postupové stupne, iba triedy. Namiesto deviatich bude teraz jedenásť platových tried. Pre krajské a obvodne úrady sa počíta s platovou triedou do osem. Do jedenásť budú iba pre ústredné orgány štátnej správy," dodal L. Sabol.
Sídla OvÚ Prešovského kraja budú v deviatich mestách: Prešove aj pre Sabinov s detašovaným pracoviskom (DP) pre vnútornú prevádzku, živnostenské podnikanie, obranu a civilnú ochranu, ďalej v Bardejove, v Humennom, ktorému budú podliehať DP v Medzilaborciach a Snine, potom bude OvÚ v Kežmarku, Poprade, pod ktorý sa dostane Levoča s detašovaným pracoviskom Vysoké Tatry a Svit, OvÚ vo Vranove nad Topľou, v Starej Ľubovni, Stropkove a Svidníku, kde budú patriť aj Giraltovce.
Podľa zákona o štátnej službe bude prednostov obecných a krajských úradov i špecializovanej štátnej správy menovať vláda. Proces prechodu k OvÚ a špecializovanej štátnej správe riadia koordinátori, ktorými sú poväčšine súčasní vedúci odborov, prípadne oddelení Krajského úradu v Prešove. S jednou výnimkou. Koordinátorom v oblasti práce a sociálnych vecí bol pôvodne navrhnutý vedúci sociálneho odboru KÚ v Prešove Tomáš Hangoni. Včera sa však situácia zmenila. Hoci gro budúceho útvaru špecializovanej štátnej správy bude v sociálnej oblasti, za koordinátora bol určený riaditeľ Okresného úradu práce v Prešove Eduard Stahovec, mimochodom bývalý prednosta Mestského úradu v Prešove a volebný kandidát Demokratickej strany v roku 1998.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.