miliardový rozpočet tajnej služby a diskutovať chce aj o sume určenej na investičné stimuly. Na presnom znení pozmeňujúcich návrhov pracuje.
Napriek tomu, že rozpočet je obyčajný zákon, premiér Dzurinda chce získať pre "zákon roka" podporu aspoň 76 poslancov. Bude ju potrebovať aj v prípade, že by na hlasovanie prišli všetci poslanci. Vládne poslanecké kluby majú dnes len 68 hlasov. Kľúčovým bude práve postoj poslancov skupiny Ivana Šimka.
Prvý podpredseda ANO Ľubomír Lintner nepovažuje hlasovanie o rozpočte za problém a nepredpokladá "dodadočné požiadavky". Podľa neho Šimko považuje za prioritu problém školstva a ten sa rieši.
Opaterný nemieni rokovať o podpore svojich návrhov s opozíciou. Ak by prešli, nepredpokladá, že by pre ne minister financií stiahol návrh rozpočtu ako celok.
Šéf klubu KDH Pavol Minárik si myslí že Opaterného návrhy neprejdú. Upozornil, že treba mať "zodpovednosť voči štátu a dbať na jeho spravodajské krytie. Zatiaľ sa na Slovensku cítime bezpečne, keď to búcha v Istanbule. Som zvedavý, ako by sme sa tvárili, keby sa niečo také stalo o 1 500 kilometrov bližšie." Obhajoval aj rezervu vlády, ktorá má svoje "určenia. To nie je položka, ktorou voľne disponuje vláda a premiér."
Premiér Mikuláš Dzurinda sa pri hlasovaní o štátnom rozpočte na budúci rok chce uchádzať o podporu nezávislých poslancov ale aj opozície. Opozícii povedal, že schválenie rozpočtu je aj v jej záujme, hoci vie, že na ňom v diskusii nenechá "suchú ani jedinú nitku".
Rozpočet je podľa neho v súlade s vládnym programom, a preto by ho mali podporiť nezávislí poslanci, ktorí boli pôvodne vo vládnych stranách.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.