Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Od senzácie delilo našich mladíkov necelých desať minút

Brazília - Slovensko 2:1 po predĺžení (1:1, 0:0) v osemfinále MS do 20 rokovŠardžá (SITA) - Slovenskí futbaloví reprezentanti do 20 rokov prehrali

Brazília - Slovensko 2:1 po predĺžení (1:1, 0:0) v osemfinále MS do 20 rokov

Šardžá (SITA) - Slovenskí futbaloví reprezentanti do 20 rokov prehrali vo včerajšom osemfinálovom stretnutí MS tejto vekovej kategórie v SAE s Brazíliou 1:2 po predĺžení a s turnajom sa rozlúčili. Zverenci trénera Petra Poláka mali blízko k senzácii, keď úvodný gól zápasu na štadióne v Šardžá zaznamenal v 61. min Filip Šebo. Juhoameričania však v 83. min vyrovnali a v 95. minúte bol strelcom zlatého gólu Dudu.

Prvý polčas patril Brazílčanom, ktorí mali niekoľko dobrých príležitostí na skórovanie. V 10. min musel P. Kostoláni zasahovať po hlavičke Alcidesa Eduarda. Slovenský brankár si poradil aj so strelou Andrezinha, pokus Klebera o lob mieril príliš vysoko. V 19. min vyšiel Juhoameričanom rýchly protiútok stredom ihriska, k zakončeniu sa dostal Nilmar, ale P. Kostoláni končekmi prstov vytlačil loptu mimo brány. Mimoriadne nebezpečné boli centre Brazílčanov na vzdialenejšiu žrď. Po jednom z nich hlavičkoval Dudu tesne vedľa. Mladí Slováci sa presadili až tesne pred prestávkou. Prvú strelu na bránu vyslal v 34. min Kurty, po dlhom výkope P. Kostolániho takmer otvoril skóre Ivana, ale brankár Jefferson jeho dobre mierený pokus vyrazil.

Po prestávke mali zverenci trénera Poláka niekoľko dobrých príležitostí na protiútok, P. Kostoláni sa dvakrát vyznamenal po strele Klebera a úniku Nilmara. V 53. min postupoval Kleber sám na slovenského gólmana, ktorý opäť čaroval. Pri hráčoch v bielych dresoch stálo šťastie aj po ďalšej hlavičke Klebera, na druhej strane kontroval Halenár pokusom vedľa, striedajúceho Šeba v poslednej chvíli zastavili brazílski stopéri. V 61. min sa slovenský žolík presadil. Po Žofčákovom rohu zostal Šebo v šestnástke nepokrytý a hlavou prekonal Jeffersona - 0:1. Brazílčania znervózneli, ale naďalej mali prevahu. V 74. min posúdil hlavný rozhodca stret P. Kostolániho s Kleberom v pokutovom území ako simulovanie zo strany útočníka a Brazílčanovi ukázal žltú kartu. V záverečnej desaťminútovke riadneho hracieho času dochádzali Slovákom sily a silnejúcemu tlaku súpera neodolali. V 83. min prešla lopta cez pokutové územie (nezachytil ju Halenár) a Dudu vyrovnal. Vzápätí nevydarená strela Dagoberta opečiatkovala brvno. Slováci doviedli zápas až do predĺženia, v nadstavenom čase druhého polčasu však prišli o vylúčeného Kopúnka, ktorý udrel Juninha.

V predĺžení tlak "kanárikov" pokračoval. Dudu ešte v 94. min. P. Kostolániho neprekonal, ale o minútu vyšiel z tohto mikrosúboja víťazne a poslal Brazíliu, trojnásobného majstra sveta v tejto vekovej kategórii, do štvrťfinále.

Góly: 83. a 95. Dudu - 61. Šebo, ŽK: Carlos Alberto, Dudu, Kleber - Kurty, R. Konečný, Bruško, P. Kostoláni, Šebo, ČK: 90.+ Kopúnek (SR) za udretie súpera, rozhodovali: Iturralde Gonzalez - Ayete Plou, Guerrero (všetci Šp.), 7000 divákov. Brazília: Jefferson - Daniel, Alcides Eduardo, Adailton, Adriano - Carlos Alberto, Dudu, Andrezinho (71. Juninho) - Daniel Carvalho - Nilmar (68. Dagoberto), Kleber. Slovensko: P. Kostoláni - M. Kostoláni, Brezinský, R. Konečný, Čech - Pečovský, Bruško (57. Šebo), Kurty (80. Kopúnek), Žofčák (75. Zošák) - Halenár, Ivana.

Peter Kostoláni (brankár SR): "Hoci sme strelili úvodný gól, do poslednej minúty sme museli odolávať náporu Brazílčanov, ktorých každá akcia zaváňala gólom. Ich tlak v závere sa takmer nedal vydržať. Súper nás mal dobre prečítaných, vedel o každom našom pohybe. Žiaľ, v riadnom čase sme doplatili na malú chybu, ktorá rozhodla o tom, že nepostupujeme ďalej."

Marián Kurty (kapitán Slovenska): "Súper bol počas celého zápasu lepší, ale nádejný stav sme mali dotiahnuť do konca. Brazílčania sú však páni futbalisti. Kto si proti ním zahrá pochopí, o čom hovorím. V závere nám ubúdali sily, pred predĺžením sme už mali minimálnu šancu. Sám som veľmi chcel, ale bol som na dne."

Peter Polák (tréner Slovenska): "Som sklamaný, aj keď hrať s Brazíliou 1:1 po 90 minútach je dobrý výsledok. Boli sme pod veľkým tlakom a neraz pri nás stálo šťastie, ale vyrovnávajúci gól padol po našej chybe, čo ma mrzí. Šebo nebol úplne v poriadku, preto nehral od začiatku, ale úlohu žolíka splnil výborne. Chlapcov som pred zápasom upozorňoval, aby neoplácali nečistú hru súpera, Kamil Kopúnek však takúto chybu spravil. Verím, že účinkovanie na MS našich hráčov povzbudí v ich ďalšej kariére."

Marcos Paqueta (tréner Brazílie): "Bol to otvorený zápas so zdatným súperom. Mohli sme doplatiť na to, že sme nepremenili naše šance. Po inkasovanom góle som sa snažil hráčov upokojiť, aby nepoľavili v koncentrácii a pokračovali vo svojej hre. Napokon sme smolu prelomili. Dôležité je, že naša hra sa zlepšuje od stretnutia k stretnutiu."

Ďalšie osemfinálové výsledky: Paraguaj 20 - Španielsko 20 0:1 (0:0), gól: 66. Sergio García.