podpisuje pod už budúcoročný úlovok.
"Máme veľké obavy o malé kapre, pretože počasie nám robí škrt cez rozpočet. Tohtoročný plodík sme dali zazimovať do jedného z rybníkov, no už v novembri mala byť voda zamrznutá. Teplo rybe škodí, tá pláva a vyčerpáva svoje tukové zásoby. Určite stratí na váhe, no čo je najhoršie rybu nemôžeme ani kŕmiť, pretože neprijme potravu," dozvedeli sme sa od vedúceho rybničného hospodárstva firmy Edemi v Períne - Chýme Mateja Grentzera, ktorý dodáva, že z celkovo zazimovaných dvadsiatich ton malých kaprov môže vypadnúť určité percento. "Zazimovali sme ich v rybníku o rozlohe piatich hektárov. Predpokladal som ale, že prídu mrazy a voda zamrzne. V tom prípade sa ryby usadia na dno a nehýbu sa. Teplo škodí, ešte pred niekoľkými dňami som videl, že ryby vyskakujú nad hladinu. Podobný problém sme mali aj minulý rok, no teraz je to ešte horšie. Vtedy bolo tiež teplo a skutočne sme nedávno vylovili menej rýb. Hoci na druhej strane možno konštatovať, že tie, ktoré sa ujali vyrástli do vyššej váhy."
Podľa M. Grentzera ľudia nakupujú v tomto období kaprov húfne. "Počas roka je situácia veľmi zlá, ľudia nemajú o ryby záujem, akonáhle sa blížia vianoce situácia je diametrálne odlišná. Kaprov už nemáme veľa, dúfam, že sa nám nejako podarí uspokojiť záujemcov. Ozývajú sa ľudia z celého kraja, ktorí majú záujem o väčšie množstvo rýb. Žiaľ, všetkých uspokojiť nemôžem. Po výlove som dal veľké množstvo rýb rybárskemu zväzu na zarybnenie. Keby som vedel, aký bude záujem, nechal by som si viac."
Rybníky sú momentálne strážené viac, ako kedykoľvek predtým. "Kapre sú v sádkach a pred pytliakmi ich musíme strážiť. Preto máme hliadky počas dňa i noci. Ak by niekto náhodou chcel sádku vykradnúť a nebol by tu nik, nezostalo by nám nič. Ak by ale nedajbože vypustil vodu, čo sa dá v priebehu hodinky, nastala by katastrofa. Vďaka strážnikom chvalabohu ešte incident nenastal. Možno majú strach, pretože sa pytliactvo už považuje za trestný čin. Kedysi sa nám doslova smiali do očí, veď do škody 5000 korún mali na krku len priestupok."
Mnohí ľudia v posledných rokoch preferujú nákup mrazených rýb, prípadne filé pred živými rybami. Podľa vedúceho rybničného hospodárstva v Períne-Chýme je to hlavne kvôli nebezpečným kostičkám.
"Vykostenie netrvá viac ako tri minúty, nie je v tom žiaden problém, je to jednoduché. Všetko chce ale svoj cvik. Niečo som sa naučil od starých rybárov, na iné veci som prišiel sám. Ľudia však majú zbytočné predsudky," vysvetlil M. Grentzer, ktorý je okrem lásky k rybám aj výborným kulinárom v tejto oblasti. Na jeho pochúťkach už mlsali jazýčky takmer celej politickej špičky Slovenska, pravidelne sa nimi dopujú košickí hokejisti, či veľvyslanci viacerých krajín na Slovensku. Aj preto sme sa ho opýtali, že či nerozmýšľal usporiadať kurzy vykosťovania kaprov. "Dobrý nápad, určite by bolo dobré, keby ľudia vedeli, ako s touto rybou zaobchádzať. Som presvedčený, že by sa zvýšila spotreba kapra, pretože veľa ľudí kvôli kostičkám kapra na tanieri veľmi nechce a radšej si kúpia filé."
Kilogram živého kapra z rybníkov v Períne stojí 80 korún, tolstolobik vyjde kupujúceho na 50 Sk za kilo. Najdrahšou pochúťkou je šťuka, ktorá vyjde na 150 Sk za kilogram.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.