Zajac očakáva pohyb pacientov zo západnej Európy na Východ za kvalitnými a lacnejšími službami, pohyb zdravotníckeho personálu opačným smerom za lepšími platmi. "Mobilitu pacientov môžeme očakávať vzhľadom na kvalitné služby a nižšie ceny, napríklad v kardiológii, zo Západu na Východ, a mobilitu personálu z Východu na Západ. Takto to asi bude prvé roky," predpovedal Zajac, ktorý sa v Bruseli zúčastnil na rokovaní rezortných ministrov EÚ o pohybe pacientov v rozšírenej únii.
Slováci budú mať po vstupe do EÚ nárok na poskytnutie zdravotnej starostlivosti vo všetkých členských štátoch, a to neodkladnej, ako aj plánovanej, ktorá sa u nás neposkytuje. Tieto služby budú plne preplácať poisťovne, v záujme čo najmenších komplikácií bude treba mať pri sebe príslušné formuláre. Bude však veľmi dôležité, aby si ľudia pri cestách do zahraničia uzatvárali tak ako aj doteraz poistenie spojené so zdravotnou starostlivosťou. Len tak budú mať 100-percentnú istotu, že ich náklady budú plne uhradené, upozorňuje minister Zajac. "Akútnu, neodkladnú starostlivosť, budú mať poskytovanú a aj my ju budeme poskytovať zahraničným (pacientom), odporúčame tu však doplnkové poistenie komerčného typu," povedal Zajac.
Toto poistenie nebude povinné, ale je dobré ho mať, pretože problémom môže byť stanovenie, kedy sa neodkladná starostlivosť končí, či ide len o stabilizáciu zdravotného stavu alebo aj širšiu liečbu. Dnes už má Slovensko dohody o poskytovaní takejto starostlivosti napríklad s Českom a Luxemburskom, po vstupe do únie to bude platiť vo všetkých krajinách únie. "Plánovanú starostlivosť budeme financovať tak ako aj teraz vtedy, ak sa u nás neposkytuje," vysvetlil Zajac. Ide napríklad o transplatnáciu pľúc, ktorá sa v SR nevykonáva, niektoré neurochirurgické zákroky na deťoch. "Tieto zákroky budú poisťovne objednávať pacientom povedzme v Česku, Rakúsku, alebo aj Anglicku, podľa uzavretých dohôd."
Ústavnú starostlivosť bude možné v EÚ obmedzovať, ale dôjde k uvoľneniu ambulantnej starostlivosti. "Teoreticky budú môcť naši občania chodiť povedzme do Rakúska k svojim obvodným lekárom, aj keď to v širokom rozsahu nepredpokladáme," uviedol minister Zajac. Očakáva však napríklad pohyb maďarských pacientov z Komáromu do Komárna, kde je kvalitná nemocnica. Obojstranne sa to tiež bude využívať zrejme na česko-slovenskej hranici, predpovedal minister. Dramatický pohyb pacientov po únii ale Zajac neočakáva. "Ľudia sa len neradi presúvajú do zahraničia kvôli zdravotnej starostlivosti, každý, pokiaľ je to možné, to radšej absolvuje doma, svoje zohráva aj jazyková bariéra a príbuzenské väzby," vysvetlil.
Aj preto podľa neho za rok zaznamená dnešná 15-členná únia zdravotné výkony v inom členskom štáte len vo výške 25 miliónov eur (asi miliarda Sk). Pohyb v oblasti zdravotnej starostlivosti môže byť podľa Zajaca skôr zaujímavý pre slovenský zdravotnícky personál, keďže mzdy v SR sa pohybujú len na úrovni asi 30 percent EÚ. Naopak pacienti a poisťovne zo západnej Európy môžu využívať lacnejšie a kvalitné služby na Slovensku, napríklad v oblasti kardiochirurgie. K mobilite pacientov v EÚ má pomôcť aj európska zdravotná čipová karta, ktorú začnú krajiny únie zavádzať od roku 2005. Skôr či neskôr to čaká aj Slovensko. Podľa Zajaca ale SR najskôr zavedie čipové karty poistencov a postupne bude na ne dopĺňať aj ďalšie údaje a zdravotné záznamy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.