šiestich ľudí z SDKÚ sa totiž parlamentná podpora vlády stala predmetom zaujímavých kvízových otázok a ešte kvízovejších odpovedí. Nevieme, k čomu po uzávierke tohto komentára stolovníci dospeli. Výstup by sa ale mal podobať dohode o tom, akým spôsobom vyriešiť mechanizmus kooperácie so Šimkom a jeho "skupinkou".
Traja účastníci, ktorých sa záležitosť netýka existenčne, "iba" bytostne - KDH, SMK a ANO - majú za to, že treba otvoriť koaličnú zmluvu a prizvať Slobodné fórum do partie. Dzurindovi, čiže SDKÚ (áno, sú to už skoro synonymá) sa nápad veľmi nepozdáva. Maximum, čo v SDKÚ pripúšťajú, je dodatok ku koaličnej zmluve. Teda patent, ktorý sa už použil v minulom volebnom období, keď sa po opustení klubu SDK takto riešilo postavenie KDH. Rozdiel medzi oboma modelmi je zásadný. V prvom prípade by sa slobodní fóristi stali rovnoprávnymi členmi päťkoalície a proporčne k ich sile by sa mali - ale nemuseli - prerozdeliť aj exekutívne posty. Variant číslo dva je o tom, že SF - ako predtým KDH - by uzavrelo zvláštnu dohodu s účastníkmi koaličnej zmluvy. Ich účasť na moci by sa obmedzila na tri prisunuté stoličky v koaličnej rade. To nie je vôbec málo, ale vzhľadom na trieštivý potenciál ich siedmych hlasov ani nie veľmi veľa.
Nech sa na koaličnej rade dohodli akokoľvek, robili účet bez krčmára. Hoci KDH a SMK so Šimkom jeho stanovisko konzultovali, to, čo vlastne chce, môže autenticky povedať iba on sám. Problém môže byť, že ešte celkom nevie. Pri odchode z SDKÚ platformisti zadeklarovali, že oni nebudú iniciovať žiadne rozhovory, čo svedčí o neistote resp. o tom, že si celkom neuvedomujú vážnosť situácie, ktorú navodili. Ak sa niekto vyväzuje z koalície tak, že vládu mení na menšinovú, je predsa vecou politickej zodpovednosti, aby prezentoval svoju predstavu o budúcnosti. Reči, že nemajú záujem o posty vo vláde, alebo že sa chcú podieľať na "kontrole mechanizmov moci", síce naznačujú nevysoké ambície, ale nehovoria nič k veci. Z rozvodovej tlačovky vyplynulo len toľko, že Šimko a spol. majú stále bližšie ku koalícii ako opozícii, ale už nie natoľko blízko, aby mechanicky hlasovali za uznesenia koaličnej rady. Zostali teda dlžní predstavu o svojej pozícii, požiadavkách, a usporiadaní vzťahov. Bez týchto informácií ale včerajšia koaličná rada varila iba z vody - musia predsa vedieť, ako si spolužitie predstavujú odštiepenci. Len aby fóristi dnes ráno neodkázali, že návrhy nevyhovujú.
Samozrejme, prvý bol na ťahu Dzurinda, ktorý sa päť minút po tom, čo šimkovci zabuchli dvere, mal vyzvedať na ich ďalšie úmysly. Že je ješitný a nechce s nimi komunikovať, je ľudsky azda pochopiteľné, ale politicky neprístojné. Napokon, aj Bugár, Hrušovský a Rusko sa už mohli s fóristami kontaktovať aspoň dvojstranne a vyjasňovať si predstavy.
Ak sa niekomu zdá, že ich príliš naháňame, je na omyle. Debaty na tému, že či má vláda menšinu virtuálnu alebo reálnu, resp. že či treba alebo netreba otvoriť koaličnú zmluvu, sú milé, ale úplne scestné. Už tri dni totiž existuje na Slovensku vládne provizórium - koaličná zmluva je otvorená, vyprázdnená a neplatí. Šiesty bod šiesteho oddielu koaličnej zmluvy totiž hovorí, že "KOALIČNÁ ZMLUVA ZANIKÁ PRED DOHODNUTOU DOBOU ÚČINNOSTI tiež v prípadoch, ak dôjde k zániku alebo K TAKÝM ZMENÁM SUBJEKTOV, ktoré túto koalíciu vytvárajú, ktoré znamenajú ZÁSADNÚ ZMENU POMERU SÍL V NR SR". Takže tak - de iure dnes koalícia neexistuje. V texte nie je žiadna možnosť iného výkladu; koaličná zmluva jednoducho zanikla, keďže došlo k zásadnej zmene pomeru síl, a to bez akejkoľvek pochybnosti.
Faktická námietka, že sa nič nedeje, keďže v parlamente nie je ani väčšina, ktorá by vládu odvolala, je správna. Umelecký prejav koaličných strán a spôsob, akým zvládajú svoje konflikty, je ale garanciou, že súčasný stav, ak by mal dlhšie pretrvávať, smeruje k anarchii. Napríklad keby bol v programe schôdze interrupčný zákon, Rusko by si ho mohol dať v pohode s opozíciou schváliť. Všetci lídri i podlídri pritom o znení predmetného článku zmluvy vedia. Ich voličov by mal vydesiť už len nezáujem, s akým situáciu prijímajú.
Ak chcú priatelia pokračovať vo vládnej produkcii, musia si urýchlene sadnúť so Šimkom a dohodnúť pravidlá a podmienky. Je úplne jedno, kto sa "poníži" a stretnutie vyvolá. Alebo môžu tiež povedať, že vôľa k vládnutiu v tomto zložení vyprchala a oznámiť - vážení voliči, odteraz sa vezieme už iba samospádom. Niečo ale z hláv vytlačiť musia...
U autora tohto textu sa včera zo známych zahraničných novín informovali na politickú situáciu. Nebol schopný ani zrozumiteľne vysvetliť, či existuje koalícia. A nebolo to zlou angličtinou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.