podporu, ktorej sa jej dostalo v čase zápasu s totalitným režimom, myslí si predseda parlamentného výboru pre ľudské práva László Nagy. Jeho výbor spolu so zahraničným výborom parlamentu a nadáciou Pontis zorganizovali na pôde Národnej rady diskusiu o ľudských právach a postojoch Slovenska k ich dodržiavaniu vo svete.
Podľa predsedu zahraničného výboru parlamentu Jána Figeľa, by ľahostajnosť k dianiu v krajinách s totalitným režimom a k problémom ľudí, ako sme mali my, bola pre našu krajinu zlou vizitkou.
Miroslav Mojžita, vedúci služobného úradu ministerstva zahraničia, vyzdvihol spoluprácu ministerstva s mimovládnymi organizáciami v oblasti ľudských práv, v ktorej sme podľa neho ďalej ako mnohé štáty únie. "Ako pristupujúci štát sme sa pridávali k stanoviskám Európskej únie, po vstupe budeme musieť tieto stanoviská tvoriť," upozornil Mojžita.
Milan Nič z mimovládnej organizácie Pontis povedal, že naše skúsenosti môžeme najlepšie využiť na Balkáne, kde momentálne prebieha transformácia. Potvrdil to aj Mojžita - podľa neho diplomati z únie očakávajú našu angažovanosť práve v tomto regióne.
V deň ľudských práv sa na pôde parlamentu diskutovalo aj o našom postoji ku Kube. "Slovensko je v klube uznávaných krajín, ktoré sa proti Kube postavili principiálne," vyzdvihol slovenský postoj Nagy. Slovensko sa aj pre to dostalo medzi takzvané zmrazené krajiny, ktoré Kuba na oficiálnom diplomatickom poli ignoruje. Bývalý veľvyslanec Martin Bútora povedal, že aj napriek istej ekonomickej izolácii by sme mali trvať na svojom tvrdom kritickom postoji. Práve ten nám môže pomôcť k zisku v inom priestore. Na Kube pomerne úspešne pôsobí slovenský energetický podnik SES Tlmače. Z diskusie vyšlo, že aj totalitné vlády sa v otázke obchodu správajú pragmaticky.
Nagy pripustil, že na Slovensku nie je pridobrá koordinácia zahraničnej politiky prezidenta, vlády a politických strán. Ukázalo sa to najmä pri návšteve hlavy štátu v Číne, kde mal podľa neho Schuster otvoriť aj otázku dodržiavania ľudských práv. V otázke ľudských práv netreba byť ostýchavý, povedal Mojžita, pretože sa stáva bežnou súčasťou dialógu.
Negatívne bola hodnotená aj cesta Roberta Fica do Bieloruska, ku ktorému majú oficiálne slovenské orgány rezervovaný postoj. Ján Figeľ na záver konštatoval, že je dôležité, aby si politické strany pripravili agendu o ľudských právach smerom k zahraničiu.
(rk)
Autor: Bratislava/Šardžá (SITA)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.