poslanec sa totiž počas zasadnutia zastupiteľstva opýtal, prečo dopravný podnik nevypísal verejnú súťaž na plynofikáciu autobusov, keď išlo o zákazku za 183 miliónov korún.
Prečo dodávateľa vybral DPMK formou rokovacieho konania bez zverejnenia? Poslanca zaujímalo aj to, prečo zákazku získala firma Starko, ktorá sídli v obývačke jej konateľa, keďže adresa trvalého bydliska je totožná s adresou firmy.
"Na modernizáciu 7 až 40 kusov autobusov Karosa bola v zmysle zákona 263 o verejnom obstarávaní vypísaná verejná súťaž s cieľom uzavrieť s jej výhercom rámcovú zmluvu v trvaní 4 rokov s možnosťou korekcie množstva modernizovaných autobusov podľa finančných možností dopravného podniku. V januári 2003 bolo vo Vestníku verejného obstarávania uverejnené oznámenie o vyhlásení metódy," vysvetlil pre Korzár Ing. Reiprich.
Ako sme sa ďalej dozvedeli, súťažné podklady si vyžiadalo osem záujemcov, no v stanovenom termíne zaslali ponuky len dvaja uchádzači - Banskobystrická dopravná spoločnosť a spoločnosť Starko z Košíc. Počas komisonálneho vyhodnotenia súťažných ponúk bolo zistené, že obaja uchádzači nedodržali stanovené technické podmienky súťažných podkladov.
"Preto komisia doporučila oboch uchádzačov z hodnotenia vylúčiť a tým pádom verejnú súťaž zrušiť. Komisia zároveň doporučila, aby verejné obstaranie pokračovalo formou rokovacieho konania bez zverejnenia s obidvoma uchádzačmi, pri zachovaní pôvodných technických podmienok. Na rokovacie konanie sa v stanovenom termíne dostavil len zástupca firmy Starko a práve s týmto dodávateľom bola podpísaná zmluva na modernizáciu a plynofikáciu autobusov," dodal Reiprich.
Zdôraznil, že firma Starko je odborne zdatná a svoju činnosť nevykonáva v obývačke, kde má oficiálne sídlo, ale v areáli bývalého ČSAO Moldava, ktoré v minulosti zabezpečovalo generálne opravy autobusov.
Na otázku Korzára, či Dopravnému podniku mesta Košice dodáva autobusy značky Karosa spoločnosť Mostarko, Ing. Reiprich odpovedal: "Áno, vyhrala verejnú súťaž. Pri nákupe akéhokoľvek tovaru, či služieb postupujeme vždy v súlade so Zákonom 263 o verejnom obstarávaní."
V obchodnom registri sú vedené firmy Mostarko ako s.r.o. a Mostarko ako verejná obchodná spoločnosť (v.o.s.) v likvidácii. V nej figuruje ten istý Štefan H. s tou istou adresou, ktorý figuruje ako konateľ vo firme Starko, ktorá získala zákazku za 183 miliónov na plynofikáciu autobusov, hoci už v eseročke jeho meno nenájdete. Nájdete tam však meno Jána M., ktorý figuruje aj vo v.o.s.
Ide len o náhodu, že sú tieto firmy také výborné a vyhrávajú súťaže?
"Ja o tom neviem, že by to bolo personálne prepojené, nikdy sme sa o to nezaujímali, kto má s kým aké majetkové, či iné prepojenie. Postupujeme v zmysle zákona o verejnom obstarávaní, dôležitá je výhodnosť ponuky a dodržiavanie zákona o verejnom obstarávaní."
Generálny riaditeľ I. Reiprich ďalej zdôraznil, že i na čistenie električiek, ako aj na čistenie autobusov a trolejbusov boli vypísané verejné súťaže v zmysle zákona.
"V oboch súťažiach zvíťazila spoločnosť Ala Bama zo žiliny, ktorá má svoje zastúpenie v Košiciach. Sumy 3 916 800 Sk a 4 231 680 Sk však Dopravný podnik mesta Košice neplatí tejto firme mesačne, ako sa nesprávne domnieval poslanec Cengel. Ide o cenu upratovania na základe zmluvy na štyri roky. Za čistenie električiek platíme 81 600 Sk bez DPH mesačne, za autobusy a trolejbusy 88 160 Sk bez DPH mesačne," vysvetlil riaditeľ Reiprich. "Dve spoločnosti, ktoré boli zo súťaže na čistenie vylúčené, podali na Úrade pre verejné obstarávanie námietky, no boli zamietnuté. Úrad tak potvrdil, že DPMK postupoval správne."
Ako ďalej uviedol, dopravný podnik sa postupne zbavuje činností, ktoré priamo nesúvisia s dopravou, pričom zabezpečenie upratovania dodávateľsky považuje za úsporu, lebo vo vlastnej réžii ich to stálo viac.
Hoci Ing. Reiprich tvrdí, že takýmto spôsobom DPMK ušporí 2, 896 milióna korún ročne, zatiaľ sa to neprejaví, pretože robotníci, ktorí upratovanie vykonávali "sa prepúšťajú, sú vo výpovedných lehotách. Niektorí zamestnanci sú teraz vo firme Ala Bama."
A prečo DPMK neušetril takto peniaze už skôr, keď dodávateľsky je upratovanie lacnejšie?
"To by sme sa mohli opýtať aj Edisona, prečo nevymyslel žiarovku skôr. Pred dvomi-tromi rokmi takéto profesionálne firmy neexistovali na trhu," tvrdí Reiprich a dodáva, že ak by to chcelo DPMK robiť profesionálne, muselo by nakúpiť za niekoľko stotisíc korún modernú čistiacu techniku.
Podozreniam z netransparentnosti, špekulácií by sa určite predišlo, keby do výberových komisií na zákazky za desiatky miliónov korún boli prizývaní aj poslanci mestského zastupiteľstva, ktorí sú pred voličmi zodpovední za dobré gazdovanie tohto mestského podniku a úroveň cestovania v meste.
"V komisiách sa striedame my z predstavenstva, sú tam odborne vyškolení pracovníci, ktorí majú osvedčenie Úradu pre verejné obstarávanie a vedúci odborov. Kedysi poslanci chodili, potom sa od toho upustilo," hovorí Reiprich, uisťujúc nás, že každého poslanca osobne príjme a vysvetlí mu akékoľvek nejasnosti, ak o to požiada.
"Nevidel som za otázkami poslancami Cengela nič také, že by to bola príprava na moje odvolanie. Iba neznalosť, preto mu zazlievam, že sa neprišiel osobne opýtať, lebo by sme mu boli všetko vysvetlili," odpovedal na otázku Korzára riaditeľ Reiprich.
Dopravný podnik v číslach
počet zamestnancov 1361 do dvoch rokov znížia na 1320
vodičov je v DPMK cca 600
priemerný plat v DPMK 15 002 Sk
priemerný plat vodičov 17 100 Sk
priemerný plat generálneho riaditeľa a štyroch riaditeľov(predtým námestníci)- neprezradia, tvrdia, že menej ako 40 tisíc Sk
priemerný plat vedenia vrátane majstrov, vedúcich odborov, to znamená cca 42 ľudí - okolo 25-30 tisíc Sk
mestská hromadná doprava stojí ročne cca 800 miliónov
na tržbách sa vyberie cca 420 miliónov
(ren)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.