operátor je na Slovensku zbytočný. Tender bol napokon dôvodom, pre ktorý z funkcie odstúpil - objavili podozrenia z korupcie. Miloš Žiak v tendri sformoval konzorcium Telenor a CDA. „Konzorcium ponúkalo 90 miliónov dolárov v investícii a 90 miliónov v know-how a technológii. Bolo úplne jasné, že to vyhrá. Pán Palacka tender vzápätí zrušil. Jeho argument bol, že je nezmyselné, aby bol tretí operátor, lebo pokrytosť na Slovensku neprevýši 25 percent a že tretí operátor by bol vlastne poškodený. K dnešnému dňu je pokrytie 60 percent," povedal Žiak pred časom pre SME.
Štátna pokladnica
Tender na štátnu pokladnicu vyhrala firma Hewlett Packard, jej vtedajší konateľ Peter Weber však nedostal previerku NBÚ. Previerka konateľa je podmienkou na previerku celej firmy. Weber previerku nedostal, lebo ako námestník Výskumného ústavu výpočtovej techniky v Žiline spolupracoval s ŠtB. On o svojej spolupráci povedal: „Tí ľudia prišli, odovzdali nám nejaké papiere, my sme sa na ne pozreli, väčšinou boli nanič a povedali sme - vieme alebo nevieme to použiť." Firma Hewlett Packard konateľa vymenila a previerka stále beží.
Logis
Ide o tender na ministerstve obrany za 443 miliónov korún. Dzurinda podozrieva Šimka, že zrušil výsledky tendra, aby zákazku získala firma blízka Milošovi Žiakovi. Tender totiž najprv vyhrala firma Slovakodata, ale po námietke Úradu pre verejné obstarávanie komisia vyhodnotila ako víťaza firmu IBM. Subdodávateľom firmy je aj spoločnosť Ditec, ktorej šéfuje Peter Lukeš - člen „skupinky" a Žiakov rodinný priateľ. Šimko tvrdí, že neporušil žiadny zákon, iba rešpektoval námietku Úradu pre verejné obstarávanie. „Je to nezávislá inštitúcia, komisii neostávalo nič iné, než jej rozhodnutie rešpektovať," povedal Šimko.
„Zarazil ma inzerát v Pravde 21. mája 2003," tvrdí o tendri Dzurinda. Inzerát podal istý Pavol Varga, ktorý sa sám označuje za strojcu volebného úspechu SDKÚ.
Vláčiky
Kauzu tendra na ľahké motorové vlaky otvoril denník SME, potom ako získal list švajčiarskeho prezidenta Kaspara Villigera, v ktorom upozorňoval prezidenta Rudolfa Schustera na korupciu v tendri. Švajčiarske konzorcium bolo jedným z uchádzačov o dodávku ľahkých motorových vlakov na slovenské železnice. Malo vyhrať, ale vtedajší minister dopravy Jozef Macejko s ním stále odmietal podpísať zmluvu. Kauzu vyšetruje polícia, Jozef Macejko čelí obvineniu z korupcie a Dzurinda ho odvolal z funkcie ministra dopravy.
Govnet
Bývalý riaditeľ NBÚ Ján Mojžiš vraj konal v prospech jednej firmy. NBÚ zabránilo tomu, aby Úrad vlády podpísal zmluvu s firmou Kiss, lebo podľa bezpečnostného úradu predstavuje bezpečnostné riziko. Vláda s návrhom NBÚ súhlasila a od zmluvy odstúpila, v súčasnosti prebieha súd.
Elektronický podpis
Zákazku na NBÚ dostala firma IBM, kde je subdodávateľom spoločnosť Ditec, ktorá ako jediná mala licenciu a zároveň previerku. Zákazku bolo treba zadať čo najskôr, pre časový sklz.
Kauza Badžgoň
Do redakcie denníka SME, televízie Joj a niektorým politikom neznámy človek poslal prepisy odposluchov podnikateľa Jána Badžgoňa, ktorý je blízky SDKÚ. Sám Badžgoň ich autenticitu potvrdil. Polícia začala vyšetrovať nelegálne kupčenie s odposluchmi a aj to, kto ich dal urobiť a prečo. V kauze zatiaľ nebol nikto obvinený. Vypovedali v nej napríklad Ján Mojžiš, Igor Cibula, Peter Tóth, ale aj viacerí novinári.
Logistický systém
TOKOS - Tender na desať miliárd a desať rokov vyhral VOP Trenčín, za ktorým stoja izraelské firmy. Minister obrany Juraj Liška ale tender zrušil, lebo sa podľa neho zmenili Force Goals, ciele NATO.
(mož)
Autor: Tretí mobilný operátor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.