priskoro, nie? Na výveske v dome visí letáčik, že máme byty sprístupniť k odpočtu v termíne od 8.12 do 12.12.2003. Ako to chcú rozúčtovať, keď si dodávatelia odčítajú odbery na svojich meračoch až v posledný deň roka?" hnevá sa obyvateľ ulice Československej Armády v Košiciach Viliam Kontšek, ktorý sprostredkováva pohoršenie aj ostatných obyvateľov. "Nechápem to, vlani nás takisto obabrali. Potom nám dôjde vyúčtovanie, vzniknú všelijaké koeficienty a samozrejme teplo i vodu, ktorú spotrebujeme po odpočte následne zaplatíme už vo zvýšených cenách. Spadáme pod SBD I., som však dôchodca a nie je mi jedno, čo sa stane s mojimi peniazmi. Je nás niekoľkotisíc, tak to bude určite činiť pekné peniaze," vysvetlil V. Kontšek.
Skutočnosť, že družstvo začalo s odpočtami, je pravdivá, čo nám potvrdil aj technický námestník Družstva stavebných bytových družstiev Košíc I. Štefan Oros. "Stále sme to tak robili, neviem, prečo sa čudujú. Samozrejme, že najideálnejšie by bolo odčítať v posledný deň roka, ale ľudia nám odchádzajú na vianočné sviatky a nie sú doma. My ale musíme ešte spracovať veľa údajov, je s tým veľa práce. Vyúčtovanie nákladov musíme predložiť do 5. januára Tepelnému hospodárstvu a ak to chceme stihnúť, nemáme inú možnosť," dôvodí Š. Oros, ktorý pripomína, že v 6000 bytoch robí odpočty 70 ľudí.
"Po 22. decembri nemáme šancu stihnúť všetkých doma. Tlačia nás striktné termíny TEHO, ktoré musíme dodržať. Odpočty za studenú vodu nepredkladáme nikomu, ale už sa to všetko odčítava naraz. Odpočty stoja veľké peniaze a nemôžeme si dovoliť robiť ich na trikrát," upresni technický námestník a na otázku, čo majú ľudia teda robiť odpovedal: "Musia sa s tým zmieriť."
Keďže sa technický námestník družstva odvoláva na termíny Tepelného hospodárstva, s.r.o. oslovili sme v tejto súvislosti riaditeľa TEHO Ing. Zoltána Bartoša. "Termíny sú, to je pravda, to ale neznamená, že odpočty majú robiť tak skoro. Ak sa deje, to čo hovoríte, nie je to správe, pretože tým pádom vznikajú koeficienty. Ideálne by bolo urobiť odpočty spoločne a v jeden deň. Nesúdobosť meraní dáva nepresné výsledky. Ľuďom to vadí právom, nik nemá právo konať podobne," dozvedáme sa od Z. Bartoša, ktorý na otázku, či v takomto prípade ľudia zaplatia rozdiel spotreby v období medzi spomínanými odpočtami a odpočtom TEHO už v nových, budúcoročných a teda vyšších cenách dodáva: "Robia sa fakturácie za rok 2003, ale ak sa nad tým zamyslím, tak áno."
Podľa námestníka pre obchod TEHO Ing. Petra Schwarcza má Tepelné hospodárstvo stanovený termín odpočtu na posledný decembrový deň. "Prípadne aj 30. december, to sme však aj oznámili odberateľom. Mala by tu byť snaha zosúladiť to, aby sa netvorili rozdiely a tým, koeficienty. Mám ale pocit, že nemôže byť problém urobiť odpočty v bytoch počas troch dní, teda dlhý časový úsek na to nie je potrebný," uviedol P. Schwarcz.
Práve koeficienty pri teple a vode vyvolávajú každý rok zmiešané reakcie vlastníkov bytov. Na spotrebu teplej vody na rok 2004 neboli koeficienty stanovené. Stalo sa tak preto, lebo už nie sú v platnosti cenové výmery Okresných úradov, ale výmery Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (URSO). "Vo výmere URSO neuvádzajú žiadne koeficienty na teplú vodu a túto časť koeficientovania nechávajú na riešenie cez zmluvu o odbere tepla medzi odberateľom a dodávateľom. V Košiciach je v zmluvách uvedené, že spotreba teplej vody u konečných spotrebiteľov bude odčítaná k 31. 12. 2003 a nesmie trvať viac ako tri dni. Tie by mali garantovať, že zo všetkých výmenníkových staníc, by odčítané odbery nemali vytvárať ani koeficient 1,2. Ak budeme všetci poctivo odčítavať, teda v rozmedzí troch dní spoločne s dodávateľmi, výsledok je otázny. Dôležitá je poctivosť všetkých strán, aby sa to aj dodržalo a koeficient nenarástol. To musia urobiť správcovia a nahlásiť stav Tepelnému hospodárstvu. Zrejme nás čaká veľké prekvapenie, čo vyjde na výmenikových staniciach po odčítaní," uviedla nedávno pre Korzár prezidentka Združenia spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku Zdenka Jurčáková.
A ako je to v prípade studenej vody? "Studená voda by nemala obsahovať vyšší koeficient v žiadnom dome, pri žiadnom odbere. Rozdiel medzi fakturačným meračom SV a podružnými meračmi v bytoch môže byť len v časovom rozlíšení odpočtu a z nutného množstva vody v rozvodoch. Ak je však uplatnený vyšší koeficient je potrebné hľadať príčinu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.