taliansky premiér Silvio Berlusconi, ktorý cez víkend odhadol šance na úspech na 55 percent, a v stredu sa chválil, že má vo vrecku zázračný kompromisný návrh, včera prípadnú dohodu o ústave označil za zázrak. „Bol by to zázrak, keby sa dosiahla dohoda, ale niekedy sa stávajú aj zázraky," povedal novinárom po príchode do bruselskej budovy Rady EÚ, kde sa summit uskutoční.
Z Varšavy a Madridu medzitým prišli do Bruselu hrozby veta. Zdá sa, že Poľsko ani Španielsko nie sú ochotné ustúpiť od svojej požiadavky zachovať systém hlasovania dohodnutý v Nice, ktorý ich zvýhodňuje oproti väčším štátom, najmä Nemecku. Poľský prezident Aleksander Kwasniewski po schôdzke s nemeckým kancelárom Gerhardom Schröderom v Berlíne vyhlásil, že nevidí „žiadny priestor" na dohodu o spôsobe hlasovania. Nemecko nechce pristúpiť na zachovanie systému z Nice a podporuje spolu s Francúzskom a väčšinou krajín Konventom navrhovanú dvojitú väčšinu štátov a obyvateľov. Ešte predtým Kwasniewski v rozhovore pre BBC nevylúčil, že Varšava bude dohodu o ústave vetovať, ak by sa mala váha Poľska pri hlasovaní znížiť. Ani Španielsko zatiaľ neustupuje. „Nemôžeme prijať súčasný text," povedala pre francúzske rádio Europe 1 šéfka španielskej diplomacie Ana Palaciová.
Nemecký minister zahraničia Joschka Fischer medzitým v parlamente vyhlásil, že Berlín uprednostňuje odklad dohody pred zlou ústavou. „Žiadny výsledok v tomto roku je lepší ako zlý výsledok," povedal. Ešte včera večer sa v dejisku summitu stretli Berlusconi s britským premiérom, dnes ráno sa veľa očakávalo od schôdzky lídrov Nemecka, Francúzska a Británie. Rokovania o ústave sa začínajú dnes o 17.00 h.
Vrcholná schôdzka má ukončiť medzivládnu konferenciu a schváliť text európskej ústavy. Rokovania na základe návrhu, ktorý pripravil Konvent o budúcnosti Európy, sa začali 4. októbra v Ríme. Odvtedy sa mnoho otázok podarilo dohodnúť, ale najcitlivejšie politické problémy ostali na stole. Ide najmä o spôsob hlasovania v Rade ministrov EÚ, kde Konvent navrhol nahradiť zložitý systém kvalifikovanej väčšiny vypočítanej z hlasov členských štátov "jednoduchou dvojitou" väčšinou štátov. Otvorené ostávajú aj ďalšie otázky, či už zmienka o kresťanstve v preambule, právomoci Európskeho parlamentu, rozšírenie väčšinového hlasovania do nových oblastí, spôsob revízie ústavy.
Summit v bruselskej budove Rady EÚ sa bude konať za prísnych bezpečnostných opatrení. Belgická polícia o ôsmej ráno uzavrie okolie budovy vrátane Schumanovho námestia a dnu sa dostanú len obyvatelia alebo diplomati a novinári s akreditáciou. Očakáva sa okolo 2000 novinárov a 900 členov delegácií. Hoci Brusel si už na summity zvykol a s výnimkou európskej štvrte nespôsobujú vrcholné schôdzky väčšie dopravné problémy, dnešok môže byť výnimkou. Podnik hromadnej dopravy totiž ohlásil generálny 24-hodinový štrajk, takže nebudú premávať žiadne autobusy, električky ani metro.
Autor: špa
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.