Išlo o spoločnosti KOaLA a Sadex. "Vypísali sme cez vestník verejnú súťaž. Mesto bude rozdelené na šesť lokalít, podľa mestských častí. Na každú z nich bude vypísaná samostatná súťaž, so samostatnými kritériami," uviedol vtedy primátor. Výberové konanie sa malo uskutočniť v októbri, aby nové skutočnosti mohli byť zahrnuté v mestskom rozpočte na budúci rok. Nestalo sa tak. Ako sme informovali, Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) SR desať z dvanástich spomenutých verejných súťaží zrušil. "Myslel som si, že je to férový, transparentný systém súťaženia, ale narážame na samé problémy," povzdychol si neskôr na brífingu primátor, pričom podotkol, že vypísané výberové konania napáda "jedna firma, ktorá sa do súťaže ani neprihlásila". Jej podnet ÚVO akceptoval. Primátor naznačil, že ide o spoločnosť KOaLA, ktorá má na starosti väčšinu čistenia mesta a údržby zelene v Prešove.
Spoločnosť KOaLA zareagovala na viaceré primátorove vyjadrenia a tvrdí, že balansuje na hrane zákona. KOaLA, s. r. o., Prešov zabezpečujúca pre mesto čistenie a údržbu verejnej zelene, zahájila svoju činnosť 1. 1. 1996. "Vtedy, v rámci transformácie mestských organizácií boli tieto činnosti odčlenené od Technických služieb. Predmetom odpredaja bola jednoúčelová technika (zametacie a polievacie vozy, kosačky atď.), ktorá je využiteľná len sezónne. Efektívne využitie techniky je podmienkou ekonomickej existencie spoločnosti. Súčasťou kúpno-predajnej zmluvy bol aj zmluvný vzťah na dodávku služieb v čistení mesta a údržby verejnej zelene na dobu 6 rokov. Po šiestich rokoch, v roku 2001, však mesto začalo meniť pravidlá hry. Znejasňuje podmienky pre ďalšie podnikanie a snaží sa obchádzať platnú legislatívu štátu (delenie mesta na časti)," tvrdia v reakcii poskytnutej denníku Korzár konatelia spoločnosti Magdaléna Kotuľáková a Vladimír Lazorík a pokračujú: "Spoločnosť takmer celý zisk investovala do obmeny strojového parku (80 percent), takže už v súčasnosti spĺňa technické podmienky (emisie, hluk), ktoré sa stanú záväznými po vstupe do EÚ. Mesto pritom do tejto oblasti, na rozdiel od iných organizácií v ktorých má majetkovú účasť, nemuselo investovať ani korunu."
Podľa konateľov sú finančné toky v ich súkromnej spoločnosti priehľadné a žiadne iné finančné, personálne a majetkové prepojenie medzi mestom a spoločnosťou nejestvuje. "Súčasné kapacitné možnosti spoločnosti KOaLA v čistení mesta a údržbe zelene využíva mesto zo 60 percent. Na takéto množstvo prác má mesto vo svojom rozpočte vyčlenené prostriedky a takéto množstvo prác si objednáva. Zvyšnú kapacitu spoločnosť realizuje pre iných odberateľov."
Primátor má právo vypovedať zmluvy bez udania dôvodu, čo v júni 2003 aj urobil. Za celú dobu zmluvného vzťahu však, ako tvrdia konatelia, nezaznamenali žiadne upozornenie na kvalitu vykonávaných prác.
Rozdelenie mesta a následné vypísanie verejných súťaží nie sú podľa zástupcov 'Koaly' v súlade so zákonom a je logické, že ÚVO časť súťaži zrušil a časť pozastavil. Podľa zákona "obstarávateľ nesmie rozdeliť predmet obstarávania tak, že rozdelí množstvo rovnakého druhu tovarov, alebo prác na viac častí".
Pripomíname, že aj minulé zloženie mestskej samosprávy rozdelilo mesto na tri časti a časť údržby zelene prevzala po 'Koale' firma Sadex.
"Kedy to bolo udržiavané lepšie, je vecou posúdenia obyvateľov. To, že mesto koná v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní bolo však zrejmé už vtedy," tvrdí KOaLA, podľa ktorej sa radnica pod pláštikom súťaživosti snaží obísť platnú legislatívu, za čo môže ÚVO udeliť mestu až polmiliónovú pokutu. Konatelia spoločnosti dodávajú, že nie je pravdou, že sa dnes, kvôli týmto sporom, menej starajú o čistotu mesta. "Opak je pravdou. Mesto si v poslednom období, od septembra objednáva minimum služieb, len výber odpadkových košov, ručné zametanie zastávok MHD a minimum strojové zametanie."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.