otočení tejto strany.
1. Jaromír Vejvoda patril k českému muzikantskému rodu v Modřanoch neďaleko Zbraslavi, a keď v roku 1929 zložil Modřanskú polku, netušil, čo táto melódia spôsobí. Keď ju vydali s textom Václava Zemana pod novým názvom, dostal za ňu Vejvoda honorár 150 korún. Najväčšiu reklamu pesničke urobila 2. svetová vojna. Americký generál Eisenhower v roku 1945 v Prahe poďakoval Jaromírovi Vejvodovi: "Vaša pesnička pomohla vyhrať vojnu nad Hitlerom." Američania ju poznali ako Roll out the Barrels, ale aj Nemci ju spievali ako Rosamunde, v Dánsku Hvor er min kope a vo Fínsku Ut i naturen. Napokon si ju prisvojoval takmer celý svet. Pod akým názvom ju poznáme my?
a) Polka modrých očí
b) Kdyby ty muziky nebyly
c) Škoda lásky
2. Odkedy bol v Paríži po prvýkrát koncom 19. storočia premietnutý film, neuveriteľne sa rozšíril do celého sveta a za viac než sto rokov sa zmenili aj jeho výrazové prostriedky. Stal sa z neho významný žáner umenia, ale aj biznis. Okolo filmu sa točia peniaze aj sláva. Hrané filmy dodnes lákajú divákov do kín, aj keď v dnešnej dobe si ich už môžeme pozrieť aj na televíznej obrazovke a vďaka VHS ši DVD nosičom si rozširovať vlastnú domácu filmotéku.
Bez ohľadu na kvalitu, v ktorej krajine sa ročne natočí najviac hraných filmov?
a) v USA
b) v Indii
c) v Japonsku
3. Pod pojmom labyrint si predstavíme bludisko, spleť kľukatých a rozvetvujúcich sa uličiek, cez ktoré máme prejsť a pritom nezablúdiť. Zvyšky stavby s týmto názvom dodnes sú na Kréte a podľa antických bájí ho postavil Daidalos. V jeho strede vraj žil netvor Minotaurus s ľudským telom a býčou hlavou. Ako sa volal antický hrdina, ktorý netvora zabil?
a) Perseus
b) Théseus
c) Odysseus
4. Domovinou vodky je Rusko, kde sa jej aj najviac skonzumuje. Tento obľúbený alkoholický nápoj sa však vyrába aj v iných krajinách a je známy na celom svete. V Poľsku sa napríklad týmto pojmom označuje akýkoľvek destilát. Pravá vodka sa získava z obilia. v ktorej krajine sa vyrába vodka značky Absolut?
a) vo Švédsku
b) vo Fínsku
c) v Nemecku
5. Po páde komunistických režimov vo východnej Európe v roku 1989 došlo k mnohým zmenám v spoločnosti. Tie sa odrazili aj v premenovaní ulíc, ktoré niesli v názvoch mená významných osobností totality. V niektorých prípadoch sa menili aj názvy obcí či miest. Napríklad zo Švermova sa stal opäť Telgárt. Ktoré moravské mesto sa pred rokom 1989 volalo inak?
a) Havířov
b) Krnov
c) Zlín
6. Kompas je jednou z najdôležitejších pomôcok pri orientácii v neznámom teréne a pri plavbe na mori. Bez magnetickej strelky si ťažko vieme predstaviť objaviteľské cesty moreplavcov v 15. storočí. Je potrebný aj dnes, vo veku radarov, sonarov a satelitných navádzacích systémov. V ktorej krajine ho vynašli?
a) v Portugalsku
b) v Holandsku
c) v Číne
7. Výrokom slávnych ľudí sa zvykne dávať prívlastok okrídlené, pretože sa ako na krídlach nesú stáročiami a prechádzajú z generácie na generáciu. Sú súčasťou ľudského poznania a používame ich často v prenesenom zmysle pri iných situáciách, než boli pôvodne vyrieknuté. Ak prijmeme nezvratné rozhodnutie, povieme: Kocky sú hodené. V iných situáciách hovoríme Nerušte moje kruhy... A predsa sa točí...
Kto je autorom výroku Panta rei - všetko plynie?
a) Herakleitos z Efezu
b) Demokritos
c) Platón
Autor: mnk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.