dlhých chrbtov, oddelených dolinami riek a potokov od planín Slovenského krasu až po Slovenský raj na severe. Jeho najsevernejším podcelkom je Dobšinské predhorie, ktoré vrcholí najvyšším kopcom celej Revúckej vrchoviny - dvojvrcholom Veľký Radzim (998 m) a Malý Radzim (961 m).
Tieto dva hory, oddelné v rámci jedného masívu plytkým sedlom, tvoria krajinnú dominantu okolia Dobšinej a rázovitých obcí horného Gemera Brdárky, Rejdovej a Vyšnej Slanej. Masív Radzima má charakter ostro rezaného, výrazne modelovaného chrbta so strmými stráňami, spadajúcimi do údolí okolitých potokov. Vo vrcholovej časti ho zdobia výrazné, bralnaté vápencové pasáže, ktoré majú miestami podobu kompaktných, niekoľko desiatok metrov vyskokých skalných stien. Samotný vrchol je zarastený, pod bralami, najmä v okolí spomínaného sedla, sú trávnaté pasienky a lúky. Tunajšie lesné spoločenstvá sú svojim chrakterom vzácne a rastie tu aj zriedkavý a chránený endemitický jazyčník sivý (Ligularia sibirica).
Už spomínané vápence v stavbe Radzimov dávajú tušiť na tomto území aj výskyt krasových javov. Azda najvýznamnejším je Prírodná pamiatka Veľká priepasť, ktorej vchod sa nachádza približne v nadmorskej výške 700 metrov na severnom úbočí Veľkého Radzima. Táto 35 metrov hlboká priepasť je významná z geologického i geomorfologického hľadiska, dĺžka jej chodieb dosahuje 80 metrov. Verejnosti nie je prístupná.
Napokon, na svahoch Veľkého Radzimu si prídu na svoje aj priznivci zimných športov. Pri Vyšnej Slanej, na severovýchodnom svahu, vyrástlo lyžiarske stredisko Július, ktoré si čoraz viac získava na popularite.
BEDEKER:
Prístup: Na vrchol Veľkého a Malého Radzimu nevedie turistická značka a vzhľadom na členitosť terénu je výstup naň pomerne náročnou túrou. Najlepším východiskom je od vrchu severne ležiaca obec Vyšná Slaná (468 m). Pri východnom kraji obce (smerom na Dobšinú) treba prekročiť riečku Slanú. Chodník vedie až ku chate Július v lyžiarskom stredisku Vyšná Slaná. Strmo stúpame popri vleku až na lúky nad ním a okrajom lesa prídeme až ku žltej značke Dobšiná - Brdárka. Po značke pokračuje výstup lesom až do sedla Hora (772 m) medzi vrcholmi Veľkého Radzima a Spúšťadla. V sedle opustíme značku, stočíme sa doprava a začíname výstup na "hlavu" Veľkého Radzimu. Hrebeň nás pomerne strmo vyvedie až na vrchol vo výške 998 m. Zo zarasteného vrcholu bez výhľadu môžeme zostúpiť ku skalkám na južnej strane (zvýšená pozornosť pri pohybe v exponovanom teréne), odkiaľ sa núkajú pekné výhľady na okolie. Hrebeňom sa dá cez lúčnaté sedlo pokračovať aj na vrchol Malého Radzimu (961 m), ktorý je na skalné útvary ešte bohatší. Z vrcholu pomedzi skalné galérie juhozápadným smerom zostúpime až na lúky, ktorými vedie zelená turistická značka. Po nej buď doľava poľnou cestou do obce Brdárka (528 m), alebo doprava do sedla Široké Pole (665 m) a z neho bez značky po poľnej ceste späť do Vyšnej Slanej. Oba varianty vám zaberé približne 3 - 4 hodiny pohybu v teréne.
Zaujímavosti okolia: Stolica (1 476 m), Dobšinský kopec (974 m), vodná nádrž Palcmanská Maša, Dobšinská ľadová jaskyňa, obce Rejdová, Kobeliarovo, Brdárka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.