starnutím materiálu. Nášľapné vrstvy dlážok nie sú práve lacnou záležitosťou a k ich poškodeniu po čase dochádza aj napriek starostlivosti o ne. K poškodeniam dochádza či už ide o dlážky drevené, keramické alebo krytinu z PVC. Keďže mnohé opravy sú pomerne jednoduché práce a aj väčšie opravy sa s vhodným vybavením dajú zvládnuť, najmä na menej viditeľných miestach je výhodnejšie a lacnejšie uskutočniť výmenu poškodenej časti, než meniť celý povrch dlážky.
K základným pomôckam pri výmenách poškodených kusov patrí kladivo a pílka. Podľa druhu povrchu a rozsahu práce to budú aj mnohé ďalšie pomôcky, ktoré sa zväčša v priemerne vybavenej dielni domáceho majstra nájdu. Na vyrezanie poškodených dielcov bude vhodná kotúčová elektrická píla a priamočiarou pílou prerezávame dlážkové dosky naprieč. Keďže prístup je pre celistvosť dlážky značne obmedzený, vhodná je niekedy aj čapovacia píla a píla dierovka. Klince a pripináčiky odstránime štípacími kliešťami a na vyťahovanie väčších klincov alebo kusov dosiek použijeme páčidlá. Zarovnávanie povrchov si vyžaduje hoblík, široké dláto a rôzne špachtle pri tmelení.
Podlahy z dosiek
V starších domoch sú bežné podlahy z dosiek, ktoré sa môžu rozsušiť alebo uvoľniť. Keďže sú kladené na podkladové hranoly, je lepšie uvoľnené dosky pri zisťovaní poškodenia úplne vybrať, aby sme sa presvedčili, či nie je uvoľnený aj hranol pod nimi. Ak sú hranoly uvoľnené, upevníme ich nanovo do stien, ak sú konce skrútené, treba ich vymeniť. Dosky do hranolov zatĺkame po dva klince na každú dosku v strede hranola, pritom ich umiestnime trocha stranou od pôvodných dier.
Ak potrebujeme opraviť len časť dosky, teda vyrezať ju a nahradiť novou, najprv si určíme, kde ležia hranoly, na ktorých dosky ležia. Je jasné, že sa vyhneme píleniu naprieč hranolov, pílime pozdĺž jedného z nich. Kotúčovú pílu nastavíme na hĺbku rezu asi 12 mm, stiahneme ochranný kryt a režeme medzi dvomi doskami, kde je spojenie na pero a drážku. Priečny rez robíme pílou dierovkou alebo priamočiarou pílou. Tento rez robíme trocha šikmo k stredu meneného kusa, aby nám skosené hrany pomohli niesť novú dosku. Po odrezaní poškodeného kusa ho širokým dlátom vypáčime a nahradíme novým, ktorý by mal vypĺňať aj medzery po reze pílou. Pravda, skosené hrany nebudú stačiť na udržanie vloženej dosky, ak pod ňou nebude dostatočná opora. V mieste priečnych rezov preto podložíme dosku kúskami hranola, presahujúcimi do strán pod vedľajšie dosky a prichytíme klincami. Vložený kus dosky sa snažíme čo najviac prispôsobiť pôvodnej, preto by mala byť z rovnakého druhu dreva a s rovnakou povrchovou úpravou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.