Medzi najstaršie neverbálne vzájomné prejavy úcty patrí obyčaj pozdraviť tak, že muž si dá dolu z hlavy klobúk.
Skúsení bontónoví teoretici odvodzujú tento zvyk z histórie. Podľa nej, žiadny rytier, ktorý chcel byť hodný tohto mena, nikdy nezaútočil na súpera, ktorý nebol náležite krytý. Tým sa rozumel aj stav, ak človek nemal chránenú hlavu - a tak sa vraj i vo veľmi nemilosrdných bojoch stávalo, že keď rytier zložil prilbu - zachránil si život. Súčasný rytier vie, že ak si dá dolu z hlavy klobúk - nestratí dobré meno gentlemana, pretože to je prejav dobrej výchovy.
Muž s klobúkom na hlave by mal vedieť, že ak na ulici stretne niekoho známeho, pozdraví ľahkým úklonom hlavy aj zodvihnutím klobúka. Odporúča sa urobiť tak 2-3 kroky pred samotným zdravením - a to tak, aby si nezakryl tvár.
Pán by mal zásadne dvíhať klobúk pravou rukou a nasadiť si ho znova až potom, ako pozdravovaného minie. Pán, ak sa po pozdrave pristaví na kus reči, má držať klobúk v ruke.
Dôležitým pravidlom je, držať klobúk tak, aby nebolo vidieť do jeho vnútra. Klobúk na ulici patrí dolu zásadne aj vtedy, ak vôkol nás prechádza pohrebný sprievod a vo chvíľach, ak sme na miestach, kde hrajú štátnu hymnu. Iné sú v súčasnosti pravidlá, pokiaľ má muž na hlave čiapku či baranicu - vtedy ich netreba dávať dolu a stačí zdraviť iba ľahkým úklonom hlavy. Všetky prikrývky hlavy však radšej v okamihoch, kedy sa ocitnú pod strechou, v teple, odložia páni v šatni.
Jedna z výstižných prípoviedok vraví - domov je miesto, kde si muž zavesí klobúk a žena rozloží oheň. Dáma však vie, že ak si už klobúk nasadí, neodkladá ho - až doma. Samozrejme, pri pozdrave ženy klobúky na ulici nedvíhajú, naznačujúc, v ktorom prostredí nie sú doma. Spoločenské lexikóny detailne poúčajú aj o jemných rozdieloch v klobúkových pravidlách, keď napríklad do svätýň niektorých náboženstie (židovských či mohamedánskych) naopak, vôbec nie je prípustné vchádzať s nepokrytou hlavou - preto sa pred cestami do cudziny všdy interesujme aj o tieto obyčaje.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.