sviatku správne čaro. Zelený doplnok dodáva svojou sviežosťou a vôňou neopakovateľnú atmosféru. Tieto chvíle sa vryli do pamäti nejednému z nás. V súčasnosti veľa ľudí nahrádza živý vianočný stromček umelým. Napriek tomu sa nájdu aj takí, ktorí si toto obdobie bez vône borovice či smreka nevedia ani len predstaviť. Vybehnú teda do ulíc mesta a nefalšovanú krásu si jednoducho kúpia. Hrozbou pre stromčeky sú však nezákonné výruby, ktoré toto obdobie každoročne sprevádzajú.
"Problematiku nezákonných výrubov vianočných stromčekov riešime formou ochranných služieb vykonávaných vlastnými zamestnancami, ktorí hliadkujú v najohrozenejších lokalitách. Spolupracujeme s políciou, ktorá robí kontroly na cestách mimo lesa. Ak je niekto prichytený priamo pri čine, nasleduje jeho identifikácia a nahlásenie priestupku príslušnému orgánu. Samozrejme dotyčný o stromček príde a môže zaplatiť až 20-tisíc korún. Samotné pokuty udeľuje orgán štátnej správy," začal rozprávanie Ing. Adrián Weiszer, referent pre poľovníctvo a ochranu lesov z mestského podniku Mestské lesy Košice, s.r.o.
Takmer 20-tisíc hektárov lesa v okolí Košíc spadá pod ochranné krídla pracovníkov Mestských lesov Košice, s.r.o. Výruby, ktoré hrozia v okolí Košíc sa najviac týkajú oblastí mestských sídlisk, obcí akými sú Košická Belá, Družstevná pri Hornáde, Myslava až po oblasť Ružína. V lete sú tieto oblasti vystavované ničivým požiarom. V zimnom období sú hlavnými problémami nezákonné výruby stromov, poškodzovanie vzniknuté olamovaním konárov kvôli čačine.
"Aby si občania mohli zaobstarať živý stromček zákonnou cestou, naša spoločnosť sa venuje aj pestovaniu vianočných stromčekov. V predvianočných dňoch ich predávame v lesných správach a v centre mesta pri našej administratívnej budove. Tento rok sa predaj začína 15. decembra. Z roka na rok sa počet predávaných stromčekov znižuje, ale aj na tieto Vianoce máme pripravených približne 500 kusov smrekov a borovíc. Myslím si, že tento spôsob ako prísť k živej ozdobe Vianoc je oveľa prijateľnejší a lacnejší," povedala nás Ing. Eva Mižáková z oddelenia pestovania a ochrany lesa, z mestského podniku Mestské lesy Košice, s.r.o.
Na trhoch i v meste je z čoho vyberať. Predajcov je pomerne veľa. Ceny borovíc, smrekov, normandských jedlí, stromčekov dovezených zo Škandinávie, či Maďarska sa odvíjajú od výšky stromu a hrúbky kmeňa. Ostatné záleží od vkusu kupujúceho. V posledných rokoch záujem o živé stromčeky poklesol. Dôvodom je ich nahrádzanie za umelé napodobeniny, ktoré sú čoraz krajšie. Vráťme sa však ku škodcom medzi ktorých nepatrí iba človek.
"V zimných mesiacoch nám do značnej miery robí problémy aj zver. Najmä srnčia a jelenia. Napriek zakrmovaniu, náterom drevín repelentami, či oploteniu mladých porastov vznikajú škody. Touto cestou preto apelujeme na návštevníkov prírody, aby neotvárali oplôtky, určené na ochranu stromov," dodala Ing. Eva Mižáková.
MEDZITITUL: Ohrozené aj stromy mimo lesa
O názor k nezákonnému výrubu stromov sme požiadali aj Dr. Jolanu Stankovú, vedúcu odboru Inšpekcie ochrany prírody a krajiny v Košiciach, ktorý spadá pod Slovenskú inšpekciu životného prostredia. "Kompetencie vo veci výrubu drevín rastúcich mimo lesa prešli na obecné úrady, ktoré sú v týchto prípadoch orgánmi ochrany prírody. Tie majú právomoci vydávať súhlasy na výrub na územíach akými sú pasienky, lúky, remízky a pod. Samotný výrub je možné zrealizovať až na základe právoplatného rozhodnutia s vyznačeným počtom stromov."
Dôvod na výrub musí byť dostatočne odôvodnený príslušnému orgánu ochrany prírody. A až po konečnom posúdení padne rozhodnutie. Teda aj stromčeky nachádzajúce sa na spomínaných priestranstvách, musia čeliť rovnakým problémom. Nepovolený výrub sa trestá náležitými pokutami.
"Pri posudzovaní protiprávneho konania sa rozlišuje, či ide o právnickú alebo fyzickú osobu. Napríklad za priestupok týkajúci sa výrubu bez súhlasu je možné uložiť pokutu až do výšky 300-tisíc korún. Orgán, ktorý ukladá sankciu sa opiera o spoločenskú hodnotu drevín, ktorá vyjadruje ich biologické, ekologické a kultúrne ohodnotenie," povedala v závere Dr. Jolana Stanková.
Autor: Martina Tobiášová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.