pretože v príjmovej časti niet peňazí ani na opravu jediného chodníka, ihriska, či parkoviska. Príjmy vystačia len na zaplatenie chodu miestneho úradu, platy úradníkov, starostu a zastupiteľstva, na zabezpečenie činnosti matriky i stavebného úradu, ktorý prešiel do kompetencie samosprávy. "Na investície nemáme peniaze," komentoval vyrovnaný rozpočet vo výške 29 miliónov starosta Pavol Mutafov.
"Rozpočet je stavaný minimalistický, počítali sme s podielovými daňami 500 Sk na obyvateľa, vypustili sme poplatky za alkohol, ktoré od mája už nebudeme vyberať. Máme síce optimistické predstavy, že by sa nám výpadok príjmov za alkohol mohol vrátiť formou refundácie zo štátu cez mestský rozpočet, ale kým ich nemáme na účte, radšej s nimi nepočítame. Rovnako máme predstavu, že by sa nám z mestského rozpočtu mohlo újsť 550 Sk na hlavu, čo by nám umožnilo aspoň nejaké investície. Uvidíme," dodal Mutafov, ktorý sa vo štvrtok doslova "vytáčal" pri návrhoch poslanca Mikuláša Čečka(KDH). Ten totiž prezentoval filozofiu väčšinovej pravicovej koalície - šetriť a zbytočne nerozhadzovať. A tak sa znižovali výdavky na kvety a vence, reprezentačný fond starostu, položka za telefóny a fax, na benzín, položka na chod klubov dôchodcov zostala na úrovni minulého roka.
"Hoci starosta Mutafov demagogicky straší dôchodcov, že chceme zrušiť kluby, že im nechceme dať na kyticu pri životných jubileách, nie je to pravda. Kluby dôchodcov rozhodne nechceme zrušiť, chceme, aby fungovali k spokojnosti občanov. Snažíme sa len o to, aby sme nemuseli platiť prenájmy v budovách na Luniku III a IV, ktoré mesto Košice predalo podnikateľom. Máme predsa vlastné budovy, napríklad Atrium klub, kde by sa mohli dôchodcovia stretávať a mestská časť by nemusela platiť vysoké nájomné. Aj na kytice pre jubilantov samozrejme bude dosť peňazí, poslanci majú záujem sa s dôchodcami stretávať a prísť im zablahoželať tak, ako to robí starosta," hovorí poslanec Mikuláš Čečko, ktorého návrhy väčšina zastupiteľstva podporila a ušetrené peniaze presunula do tzv. rezervného fondu.
"Toto je sabotáž, toto nedovolím, takéto uznesenie nepodpíšem," kričal Mutafov po tom, čo poslanci schválili návrh, aby sa údržba softveru za 390-tisíc nezaplatila do doby, kým poslanci nedostanú komplexnú správu kontrolóra, aká zmluva medzi mestskou časťou a dodávateľom existuje. "Ako máme vyrúbiť dane z nehnuteľností, rozposlať tlačivá, keď toto stopnete. Takéto uznesenie nepodpíšem," zdôraznil starosta.
Poslanci ho ukľudňovali s tým, že keď sa veci rýchlo osvetlia, nebude žiadny problém a údržba softweru môže pokračovať a byť aj zaplatená.
Poslanci zároveň žiadali miestny úrad, aby sa dôslednejšie pozrel na psíčkarov, či naozaj všetci platia poplatky.
"Na výstavbe obytného súboru Grot boli práce urobené v rozsahu 17 miliónov korún, ktoré mestská časť získala zo štátneho fondu rozvoja bývania. Práce ďalej pokračujú v réžii talianskeho investora, kanál, voda, plyn sú hotové. Teraz sa musí dorišiť napojenie na hlavnú komunikáciu - Triedu KVP. Druhá časť peňazí od štátu neprišla, máme prísľub, že sa tak stane v budúcom roku. Som rád, že táto výstavba prebieha bez väčších problémov," informoval zastupiteľstvo Mutafov.
Poslanci sa dozvedeli aj to, že pumpa Slovnaftu, ktorá rozčuľuje okolo bývajúcich Terasanov je nateraz otvorená non-stop a to aj napriek tomu, že Mutafov od decembra skrátil otváracie hodiny. "Odvolali sa na súd a podľa názoru právnikov až do jeho rozhodnutia s tým nemôžeme nič urobiť," vysvetlil stav starosta.
Bezdomovci, ktorí sa v čase predvianočnom budú nachádzať na území mestskej časti dostanú balíčky s jedlom, ovocím a sladkosťami. Ich nákup zabezpečí miestny úrad spolu s OC Kaufland, pričom mestská časť prispeje 100 korunami na kus.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.