riešenie pre Európu, každé iné už má nižšiu kvalitu. Preto by sme sa mali všetci usilovať o maximálne dobré riešenie," povedal Dzurinda novinárom krátko pred začatím rokovaní o ústave.
Za maximálnu prioritu označil, aby každá členská krajina a teda aj Slovensko by malo svojho komisára s právom hlasovať, v spore okolo hlasovacieho systému v Rade ministrov je premiér v záujme dohody ochotný pristúpiť na akýkoľvek kompromis medzi systémom z Nice a návrhom Konventu. „ Najlepšie, najelegantnejšie riešenie by bolo, keby sme neprejudikovali zmeny o desať alebo 15 rokov, nuž ale ak to bude cena za globálnu dohodu, budem vážne premýšľať, či budem akceptovať aj takýto návrh," povedal premiér na margo očakávania, že štáty EÚ sa nakoniec dohodnú na jednom komisárovi pre každú krajinu s tým, že v budúcnosti sa vrátia k myšlienke zmenšenej komisie.
V prípade hlasovania v Rade EÚ sú podľa Dzurindu slovenské „mantinely" pomerne široké. „My podporujeme Nice, ale chápeme aj argumenty Nemecka a Francúzska. Preto prijmeme akékoľvek riešenie a kompromis, ktorý sa bude nachádzať medzi týmito dvoma mantinelmi," povedal premiér novinárom krátko pred začiatkom rokovaní o ústave. Premiér je ochotný ostať v Bruseli tak dlho, ako to bude v záujme dohody potrebné. „Pred niekoľkými hodinami bol schválený štátny rozpočet na budúci rok, bol schválený nový prokurátor, ja tu ostanem aj celý týždeň, ak bude šanca na dohodu," povedal Dzurinda.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.