Šimka, ktorá nedávno opustila SDKÚ. Ukázalo sa, že vláda už nemá v parlamente väčšinu. Prešlo totiž viacero pozmeňujúcich návrhov opozície, ktoré podporili práve šimkovci. V rokovacej sále sa neraz ozval potlesk opozície, ktorý predseda parlamentu Pavol Hrušovský musel tlmiť.
"Som rád, že Slovensko má štátny rozpočet," povedal premiér Mikuláš Dzurinda po záverečnom hlasovaní. "Už menej som rád, že plánovaný deficit rozpočtu bude namiesto 3,9 percenta hrubého domáceho produktu vyšší o tri stotiny, čo je približne 360 miliónov korún."
"Pozmeňovacie návrhy rozpočet nevylepšili, ale zhoršili," reagoval minister financií Ivan Mikloš. Je však odhodlaný plánovaný deficit 3,9 percenta HDP dodržať. Jednoducho budú menšie výdavky. K stiahnutiu rozpočtu však nechcel pristúpiť. "Musel som vyberať z dvoch ziel. Stiahnuť rozpočet by bolo väčšie zlo ako schválenie rozpočtu so zmenami."
Koaliční partneri boli znepokojení, ako prebiehalo schvaľovanie rozpočtu. Šéf KDH Hrušovský zdôraznil, že sa treba vážne zaoberať situáciou ako udržať koalíciu pohromade. "Je to Pyrrhovo víťazstvo," podotkol šéf SMK Béla Bugár. Líder ANO Pavol Rusko povedal, že turbulencie sa dali očakávať a na adresu Šimkovej skupiny dodal, že nechce prilievať olej do ohňa.
Opozícia bola spokojná, že niektoré jej pozmeňujúce prešli. Rozpočet však aj naďalej považuje za protiľudový. Podpredseda HZDS Sergej Kozlík povedal, že prijaté návrhy nebudú "fatálnym, ale len čiastkovým problémom" pre vládu. Podľa Kozlíka sa rozpočet zásadnejšie nezmenil a o vyššom deficite poznamenal: "Dobrý minister financií má mať vankúš v rámci rozpočtu na niekoľko sto miliónov."
Prvý rozruch pri hlasovaní vyvolalo prijatie pozmeňujúceho návrhu Igora Šulaja zo Smeru, ktorý uberie Bratislave asi 230 miliónov korún a sčasti sa tento návrh dotkne aj Košíc. Premiér vyčítal Šimkovcom podporu tohto návrhu. "Zdá sa mi tak trošku detinské aj nezodpovedné, keď sa takto chce prejavovať nová politická formácia," povedal.
Ivan Šimko sa bránil tvrdením: "Hlasovali sme o návrhoch, ktoré boli v prospech ľudí a ktoré rozpočet vylepšili." Jeho kolega Branislav Opaterný výčitke premiéra nerozumel. "Neboli sme zvolení za Bratislavu, ale za celé Slovensko. Nevidím dôvod, aby dane z podnikov s celoslovenskou pôsobnosťou ako sú plynárne, energetika a telekomunikácie, plynuli len do Bratislavy, lebo je tam generálne riaditeľstvo," argumentoval Opaterný.
Znížila sa aj miliardová rezerva vlády na 260 miliónov korún. "Nuž, poslanci zobrali na seba túto zodpovednosť," podotkol premiér.
Pridané dostane aj polícia zásluhou poslancov Roberta Kaliňáka a Branislava Opaterného. "Občania to pocítia na ulici," povedal očividne potešný Kaliňák. Opaterný sa pričnil aj o zníženie rozpočtu tajnej služby o 200 miliónov. Minister vnútra Vladimír Palko bol spokojný, lebo polícia potrebuje "finančné injekcie". Neželal si však navýšenie deficitu. Menej peňazí pre SIS nepovažuje minister vnútra za "šťastný nápad".
Rozpočet bude mať teraz v rukách prezident. Po doručení zákona ma 15 dní na jeho posúdenie. Ak by ho vrátil, je zrejmé, že snemovňa by sa musela zísť pred Silvestrom, aby ho o ňom ešte raz hlasovala. Hovorca prezidenta Ján Füle povedal, že o vrátení zákona je ešte predčasné hovoriť. "Pán prezident mal niekoľko priorít. Pozorne si preštuduje výdavky na obranu, školstvo, kultúru a poľnohospodárstvo a potom sa rozhodne," dodal Ján Füle.
(sp)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.