Japonsko a desať členských štátov Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) podpísalo včera Tokijské vyhlásenie, ktoré obsahuje víziu vybudovať východoázijské spoločenstvo rešpektujúce tradície a hodnoty Ázie i univerzálne princípy a zameriavajúce sa na budúcnosť. Krajiny sa zaviazali posilniť možnosti na výmenu tovarov a služieb prostredníctvom otvorenia a rozšírenia trhov.
V rámci summitu sa Tokio zaviazalo uvoľniť tri miliardy dolárov (99 miliárd Sk) na rozvoj tzv. ľudských zdrojov a regiónov v povodí rieky Mekong a pozdĺž jej prítokov - iniciatíva sa teda týka Thajska, Kambodže, Laosu, Vietnamu a Mjanmarska. Japonský premiér Džuničiro Koizumi vo štvrtok začal so zástupcami Thajska, Malajzie a Filipín rokovať o zóne voľného obchodu. Dohodu o tom už Japonsko podpísalo so Singapurom.
S mjanmarskou delegáciou Koizumi rokoval o stave rešpektovania ľudských práv v ich krajine, pre ktorú je Japonsko najvýznamnejším donorom. V júni však v súvislosti s represiami proti opozičným aktivistom zastavilo ekonomickú pomoc.
Mimoriadny dvojdňový summit Japonska a ASEAN sa začal vo štvrtok, aby si jeho účastníci pripomenuli 30 rokov od nadviazania vzájomných vzťahov, dali impulz regionálnej ekonomickej integrácii a spolupráci v oblasti bezpečnosti. Konanie summitu v Japonsku má byť odpoveďou na "diplomaciu šarmu", ktorou sa na medzinárodnej scéne presadzuje Čína.
Členom ASEAN je Barma, Brunej, Kambodža, Indonézia, Laos, Malajzia, Filipíny, Singapur, Thajsko a Vietnam.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.