urýchlene prešli všetky témy netýkajúce sa ústavnej zmluvy a prakticky bez zmien schválili navrhované závery.
Taliansky premiér Silvio Berlusconi po menej ako dvoch hodinách rokovaní informoval, že Európska rada schválila tzv. iniciatívu pre hospodársky rast, v rámci ktorej odobrila aj zoznam prioritných dopravných projektov. Pomocou nich by chcela únia oživiť rast ekonomiky.
Šéfovia štátov a vlád EÚ tiež odsúhlasili európsky obranný projekt, v rámci ktorého vznikne malá plánovacia jednotka umožňujúca únii viesť vojenské operácie, do ktorých sa nezapojí NATO. Prvýkrát v histórii má EÚ vlastnú bezpečnostnú koncepciu, ktorú lídri tiež schválili. Súčasťou záverov z neústavnej časti summitu je vyhlásenie o transatlantických vzťahoch, ktoré potvrdzuje ich nenahraditeľnosť. Keďže k schváleniu záverov summitu došlo skôr, lídrom ostalo viac času na zložité diskusie o ústave.
Veľká trojka bojuje za dohodu
Francúzsko, Británia a Nemecko sa chcú v rámci diskusií o budúcej podobe európskej ústavy v Bruseli zasadiť o dosiahnutie dohody. Nemecký spolkový kancelár Gerhard Schröder, francúzsky prezident Jacques Chirac a britský premiér Tony Blair sa ešte bezprostredne pred začiatkom summitu Európskej únie v Bruseli stretli v snahe zharmonizovať postoje svojich krajín. Všetci traja predstavitelia sa zhodli v názore, že nový štart rozšírenej "dvadsaťpäťky" sa nemôže začať vetom.
Nemecké vládne kruhy hodnotili úsilie "veľkej trojky" o dosiahnutie dohody ako dôležitý signál talianskemu predsedníctvu. Predovšetkým Poľsko spolu so Španielskom nesúhlasia s návrhom európskej ústavy v bodoch týkajúcich sa zloženia budúcej Európskej komisie a pravidiel hlasovania v Rade ministrov a o možnom úspechu o summitu sa vyjadrujú so skepticizmom. Poľský minister zahraničných vecí Wlodzimierz Cimoszewicz však
včera odmietol prebrať zodpovednosť za možný neúspech diskusií o ústave. "Za možný neúspech summitu budú zodpovedné všetky krajiny, nie len jedna," vyhlásil šéf poľskej diplomacie, pričom dnešný summit označil za jeden z najzložitejších.
V Bruseli aj Dzurinda
Predseda vlády Slovenskej republiky Mikuláš Dzurinda pricestoval včera do Bruselu. Premiéra na summite sprevádza aj šéf diplomacie Eduard Kukan.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.