škole na Važeckej ulici. Základnou filozofiou je zmysluplné využívanie voľného času, teda mimoškolská činnosť, do ktorej sú zapojení učitelia, rodičia aj žiaci.
Podľa slov riaditeľa Dušana Brhlíka, projekt oživili ako jediná škola na Slovensku. "V súčasnosti je z 590 žiakov zapojených do krúžkovej činnosti 297. Vybrali sme štyri základné krúžky a to výtvarnú výchovu, volejbal, aerobic pre ženy zo sídliska Šváby a folklórny súbor Vážka," konkretizoval štart projektu Brhlík. Dodal, že uvažujú o spolupráci s Prešovskou univerzitou v tom, aby konkrétni študenti pedagogiky viedli krúžky tri roky. Po doterajších rokovaniach s dekanmi predpokladajú, že s týmto režimom začnú v druhom polroku.
Na otázku z akých zdrojov realizujú projekt, prípadne či rezortné ministerstvo prispelo na štart, štátny tajomník Tóth reagoval, že peniaze nie sú najdôležitejšie. Tento rok bolo možné podporiť len projekty pre 100 škôl na Slovensku v rámci športu v hodnote 20 miliónov korún a rovnaký počet škôl s rovnakým objemom zdrojov pre infovek. "Ministerstvo doteraz nefinancovalo mimoškolské aktivity. Od septembra budúceho roku budú platiť vzdelávacie poukazy v hodnote tisíc korún na žiaka ročne, ktoré dostane prevádzkovateľ aktivít s tým, že isté jemné poplatky bude refundovať aj rodič žiaka. Ide nám o to, aby to už nebolo formálne a aby sa do procesu zapájali aj rodičia. Čo sa týka poplatku, pôjde povedzme o tie povestné Zajacove dvadsaťkorunáčky," povedal Tóth. Poznamenal tiež, že v súvislosti so zákonom o štátnej správe a samospráve je pripravená vyhláška k vzdelávacím poukazom, ktorá by sa v roku 2004 mala stať akousi pomôckou pre riaditeľov škôl.
Faktom však je, že na Slovensku asi niet jedinej školy, ktorá by aj doteraz nevykazovala mimoškolskú činnosť a to aj bez prostriedkov. Samozrejme, v rámci svojich možností a personálneho obsadenia. Potvrdil to aj vedúci odboru školstva a telesnej kultúry na Mestskom úrade v Prešove Pavol Feňuš. Podľa jeho slov je výnimočnosť projektu Otvorená škola v tom, že najprv prichádza ponuka a až potom dopyt. "Táto filozofia vytvorí aj akési konkurenčné prostredie pre školy, ktoré by mali spolupracovať v symbióze s rodičmi na zdravom vývoji detí." Prevádzkovateľom krúžkov totiž môže byť aj iné zariadenie ako škola, v ktorej je dieťa zapísané a tak nie je vylúčené, že môže mesačne prísť o vyčlenených 100 korún na žiaka v konkrétnom krúžku zo spomínaného poukazu. Skrátka, kto ponúkne kvalitnejšie podmienky, ten bude mať viac detí v krúžkoch a aj dotáciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.