riziku, že hračka nebude dostatočne bezpečná. Každá hračka v obchode by síce mala byť bezpečná, ale skutočnosť je iná a médiá o tom prinášajú nejednu správu. Akú má zákazník možnosť rozoznať riziko? Dôležité je označenie. Ak je nedostatočné alebo žiadne, je rozumné hračku nekúpiť.
Čo sa predáva
Hračky dnes nájdeme takmer vo všetkých obchodoch. Pred Vianocami sa objavujú aj v potravinách, papiernictvách či drogériách.
V týchto týždňoch ide na odbyt takmer všetko, ale najväčší záujem je podobne ako minulý rok o bábiky Baby Born a Chou Chou. Potom nasledujú puzzle, autíčka na ovládanie, legá, scrabble, plyšové hračky a spoločenské hry. Menším deťom kupujú rodičia aj modely áut, lietadiel, detské kuchyne, sporáky, vysávače či domčeky pre bábiky, starším zasa kolieskové korčule, skejtobordy, kolobežky a mikroskopy.
Kde nakupovať?
Značkové hračkárstva majú široký výber a ceny hračiek nie sú vyššie ako v iných obchodoch. Najlacnejšie sa dajú kúpiť v hypermarketoch a veľkých obchodných domoch, tam zasa nemajú taký veľký výber a často ponúkajú neznačkové a menej známe hračky.
Hypermarkety a značkové obchody majú ešte jednu výhodu: hračky sa dajú do niekoľkých dní vrátiť, aj keď nemajú žiadnu chybu, len si to zákazník rozmyslel. Musí však ukázať pokladničný blok. To neplatí pre tržnice a predvianočné trhy, ktoré ponúkajú síce lacné, ale málo kvalitné hračky - často napodobeniny originálov. Ako východisko z núdze sa takýto nákup dá využiť, dieťa však rýchlo rozozná originál od kópie.
Aj hračky možno reklamovať
Na hračky sa vzťahuje 6-mesačná záručná lehota rovnako ako na ostatný tovar. Za ten čas musí hračka bepodmienečne vydržať. Najväčšie problémy sú s autíčkami, na ktorých sa odlamujú kolieska, a s bábikami či plyšovými hračkami, ktorým vypadávajú oči alebo z nich padajú chlpy.
Pri reklamácii hračiek platí štandardný postup. Je nevyhnutné predložiť blok o zaplatení. Len čo sa hračka poškodí alebo prestane fungovať, treba ju reklamovať. Ak ju nepôjdete reklamovať hneď, predajca nemusí reklamáciu uznať, pretože ďalším používaním sa môže poškodiť.
Kto kúpi hračku na trhovisku, už nikdy nemusí nájsť predajcu. To znamená, že si nebude mať kde uplatniť reklamáciu. Na pokladničnom bloku, ktorý sú povinní vydávať aj predajcovia na trhoch, musí byť však uvedená adresa predajcu. Reklamáciu si možno uplatniť aj tu, ale treba sem nejako doručiť poškodenú hračku.
Hračky pre najmenších
Obzvlášť veľkú pozornosť treba venovať hračkám pre deti do 3 rokov a sú aj najprísnejšie kontrolované. Každá hračka by mala byť na viditeľnom mieste označená, či je na tento vek vhodná alebo nie. Upozornenie textom môže byť nahradené aj grafickým symbolom.
Hračky pre batoľatá si treba dobre prezrieť. Nemali by obsahovať malé časti, ktoré môžu prehltúť, či ostré hrany, o ktoré sa môžu zraniť. Za vhodné sa považujú hračky s mäkkou výplňou (napr. plyšové) jednoduchého vyhotovenia. Netreba sa ich báť kúpiť aj vtedy, ak nemajú upozornenie, že sú pre nich vhodné. Pre deti do 8 rokov nie sú vhodné latexové nafukovacie balóny. Môžu sa totiž uškrtiť alebo zadusiť nenafúknutými či prasknutými balónmi. Ak ich aj kúpite, mali by ich deti používať len pod dohľadom dospelých. Nenafúknuté balóny treba skladovať mimo ich dosahu.
Ak je výrobok zdanlivo logicky určený pre deti do 3 rokov a je napriek tomu napísané, že pre ne nie je vhodný, v žiadnom prípade ho nekupujte. Výrobca pravdepodobne nesplnil niektorú z noriem, a preto ho označil za nevhodný pre najmenšie deti. Preto je potrebné si aj pri hrkálkach či mäkkých pískacích hračkách všimnúť, pre koho sú určené.
Hračky do vody
Hračky, ktoré sú určené na hranie vo vode, musia obsahovať upozornenie, že sa môžu používať len vo vode, ktorá je primerane hlboká dieťaťu, a pod dohľadom. Žiadny text v návode či reklame nesmie ani len naznačovať, že dieťa s touto hračkou bude bezpečné, ak sa ponechá bez dozoru. Ak také niečo na obale výrobku nájdete, určite takú hračku nekupujte. Ak výrobca takéto niečo uviedol na obal, postupuje neseriózne a je možné, že zanedbal aj iné veci, ktoré môžu priamo ohroziť život detí.
Zábavná pyrotechnika
Väčšina výrobkov zábavnej pyrotechniky nie je určená pre deti. Tie výrobky, ktoré sa nesmú predávať osobám mladším ako 18 rokov, nemali by mladiství ani používať.
Každý pyrotechnický výrobok im môže vážne poškodiť zdravie. Deti sú navyše oveľa citlivejšie a zraniteľnejšie ako dospelí. Často nedokážu ani rozlíšiť nebezpečenstvo. Deti môžu manipulovať len s pyrotechnickými výrobkami prvej triedy, ak to nie je v návode zakázané. Do prvej triedy spadajú prskavky, kapsle do pištolí, treskavé bonbóny, búchacie guličky a vystreľovacie konfety.
Kolieskové korčule a skejtbordy
Korčule a skejtbordy musia obsahovať upozornenie, že sa odporúča nosiť ochranný výstroj. Automaticky by ste k nim mali kúpiť aj rukavice, prilbu a chrániče na kolená a ruky. Keďže ide o hračky, ktoré môžu ľahko spôsobiť zranenie dieťaťa, nemali by ich dostať deti mladšie ako 10 rokov.
Pre deti je najlepšie kupovať korčule v bazároch. Deti rýchlo rastú a už o pol roka im môžu byť korčule malé. Kupovať im väčšie korčule nie je bezpečné. V bazároch sa dajú kúpiť značkové korčule vynikajúcej kvality aj za polovičné ceny v porovnaní s obchodom. Je lepšie sa vyhnúť kúpe lacných korčulí na tržnici či v hypermarkete, lebo zlá kvalita môže mať vplyv na bezpečnosť. Lacné korčule sa navyše veľmi rýchlo opotrebujú. Najlepšie je ich preto nakupovať v špecializovanom obchode. Tu predávajú väčšinou odborníci, ktorí vedia poradiť, ktoré korčule sú vhodné pre začínajúce deti.
Plyšové hračky
Plyšové hračky patria medzi najpredávanejšie a dostávajú ich občas aj dospelí. Najmä pri lacnejších plyšákoch si treba vyskúšať, či z nich nepadajú chlpy a či sú oči a gombíky pevne prišité. Malé deti by sa totiž mohli udusiť vypadnutým očkom či gombíkom. Padajúce chlpy zase spôsobujú veľa špiny. Textilné a plyšové hračky musia byť označené symbolom ošetrovania.
Elektrické hračky
Pri kúpe hračiek, ktoré využívajú elektrický zdroj energie, treba hračku nechať vyskúšať. Ak sa nedodáva s batériami, je lepšie ich ihneď kúpiť. Ak si dieťa nájde pod stromčekom nefunkčnú hračku, veľmi sa tomu nepoteší. V návode by malo byť presne opísané, aký typ batérie sa má používať a ako ich vyberať a vkladať. Hračky s transformátorom nesmú používať deti do troch rokov.
PETER CSERNÁK
Autor: div
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.