Krajského úradu v Prešove sa začne 12. ročník Festivalu duchovných piesni byzantského obradu. Uskutoční sa pod záštitou Jeho Eminencie Mons. ThDr. Jána Babjaka SJ, gréckokatolíckeho prešovského eparchu. Organizátormi festivalu sú Gréckokatlícke biskupstvo v Prešove a Gréckokatolícka bohoslovecká fakulta Prešovskej univerzity, Katedra praktickej teológie. Prvá desiatka ročníkov tohto festivalu s medzinárodnou účasťou sa uskutočňovala v Košiciach. Od ďalšej desiatky patronát nad festivalom prevzalo Gréckokatolícke biskupstvo v Prešove.
"Týmto ekumenickým festivalom chceme v predvianočnom čase pripspieť k budovaniu vzájomného porozumenia medzi ľuďmi, ekumenizmu a k zachovaniu cyrilometodského dedičstva," uvádzajú organizátori festivalu. Pre nedostatok finančných prostriedkov prešovské ročníky festivalu sú budované na domácich zborových telesách, čo napomáha aj ich rastu. Na 12. ročníku festivalu opäť vystúpia len cirkevné spevácke zbory zo Slovenska. Na festival pozvali tie najlepšie z Košíc, Prešova, Vranova nad Topľou, Stropkova, Michaloviec a Bardejova. Spolu ich bude deväť.
Minulého roku sa festival konal v katedrálnom chráme svätého Jána Krstiteľa v Prešove, čo bolo pôsobivé aj z hľadiska perfektnej akustiky. Prečo sa tohto roku organizátori festivalu rozhodli presunúť ho inam? "Zistilo sa, že v chráme pre toľký počet zborov nie sú vytvorené podmienky. Už len napríklad sa všetci zboristi nepomestili do chrámu. Nie je tam toľko miest na sedenie. Potom je treba pre nich šatne. Hľadali sme iný priestor, oslovili sme divadlo, lenže všetko je obsadené ďaleko - ďaleko dopredu. Nakoniec sme sa dohodli na zasadačke krajského úradu," odpovedal riaditeľ kancelárie Gréckokatolíckeho biskupstva v Prešove ThDr. Ľubomír Petrík. Celkový dojem z festivalu a najmä akustika jeho premiestnením do zasadačky krajského úradu iste utrpia. "Je tam akustický problém, ale rozprávali sme sa s pánom Rúrom, ktorý nám robil ozvučenie pri prenesení relikvií otca biskupa Hopka pred divadlom na voľnom priestranstve. On má s tým skúsenosti, má na to techniku a hovorí, že dá sa to ozvučiť tak, aby nebol narušený pôžitok zo spevu."
Oneskorené zháňanie vhodných priestorov pre takýto reprezentatívny festival Ľ. Petrík odôvodnil tým, že pôvodne v tomto roku ho nemali organizovať. Súviselo to s blahorečením biskupov Pavla Petra Gojdiča a Vasiľa Hopka. P. P. Gojdiča blahorečili v roku 2001 a vtedy sa festival neuskutočnil. Podobne sa uvažovalo aj v tomto roku, kedy bol blahorečený biskup V. Hopko. "Lenže keďže sa našli financie zo zdrojov mimo biskupstva, tak sme zvážili, že predsa len festival uskutočníme. A to bolo skutočne pred pár týždňami. Takže preto to tak narýchlo robíme." Ľ. Petrík dodal aj potešujúcu informáciu, že prešovské biskupstvo už uskutočnilo prvé stretnutie s pánmi Minčíkom a Dovhovičom z Košíc, ktorí sa podieľali na organizovaní medzinárodných ročníkov festivalu: "Počnúc budúcim rokom chceme opäť obnoviť medzinárodný festival." Tieto sa pravdepodobne uskutočnia striedavo v Košiciach a Prešove. Je to nájme záležitosť dostatku finančných prostriedkov. Tohto roku ministerstvo kultúry prispelo čiastkou 30-tisíc korún, ale festival s medzinárodnou účasťou si vyžiada podstatne vyššie náklady.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.